سه شنبه، ۲۳ اردیبهشت ۹۳ - ۰۴:۳۲

گمرک ایران به تازگی حجم صادرات سنگ آهن در ماه فروردین و قیمت آن را روی سایت خود قرار داد که با واکنش…

گمرک ایران به تازگی حجم صادرات سنگ آهن در ماه فروردین و قیمت آن را روی سایت خود قرار داد که با واکنش صادرکنندگان روبه‌رو شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، در این باره دو روز پیش پروا سلطانی، نایب رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان سنگ آهن ایران اعلام کرد که نرخ‌های اعلامی از سوی گمرک ایران واقعی نیست و قیمت سنگ آهن صادراتی درج شده در سایت گمرک یک نرخ تعرفه‌ای و ثابت بوده که مطابق با قیمت‌های بازار نیست.

بنا بر اظهارات وی نرخ‌های سنگ آهن صادراتی اعلامی در سایت گمرک براساس اعلام کمیته نرخ گذاری بوده است که بیش از دو سال است به روز رسانی نشده و مطابق با قیمت های واقعی بازار نیست.

در همین زمینه خبرنگار ایسنا تلاش کرد با تعدادی از صادرکنندگان سنگ آهن در اتاق بازرگانی ایران در این زمینه نظراتشان را جویا شود که برخی از آن‌ها از پاسخگویی اجتناب کردند.

یکی از صادرکنندگان سنگ آهن در این زمینه اعلام کرد که صادرکنندگان سنگ آهن به این موضوع ورود نمی‌کنند زیرا نگران افزایش عوارض صادرات سنگ آهن هستند.

عبدالرضا تحسینی، عضو کمیسیون معادن اتاق بازرگانی ایران ضمن بی اطلاعی از آمار درج شده روی سایت گمرک گفت: در بودجه سال 1393 یک افزایش 30 درصدی برای عوارض صادرات برخی از اقلام سنگ آهن و مشتقات آن در نظر گرفته شده که این موضوع با اعتراض شدید از سوی صادرکنندگان این کالاها مواجه شد.

وی ادامه داد:‌ اعتراض صادرکنندگان سنگ آهن برای افزایش عوارض صادراتی آن باعث شد فعلا این افزایش 30 درصدی متوقف شده و اعمال نشود.

به گفته تحسینی، هزینه‌های تولیدی سنگ آهن و مشتقات آن افزایش یافته است و افزایش 30 درصدی عوارض دیگر تولید و صادرات و هر گونه فعالیت درحوزه سنگ آهن مقرون به صرفه نیست.

در همین رابطه یکی از اعضای هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران نیز عنوان کرد که نگرانی از افزایش عوارض صادراتی سنگ آهن موجب شده است که صادرکنندگان این کالا و مشتقات آن در مقابل نرخ‌های اعلامی از سوی گمرک و واقعی نبودن آن‌ها سکوت کنند.

در حال حاضر عوارض صادراتی سنگ آهن صفر است.

سایت گمرک ایران به تازگی آمار صادرات سنگ آهن را اعلام کرد. در این گزارش نرخ صادرات هر کیلو سنگ آهن 0.1 دلار عنوان شده است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.