سه شنبه، ۰۶ آبان ۹۳ - ۰۳:۰۸

بازار فروش گل زعفران در ترمینال مسافربری شهر تربت حیدریه به صورت سرباز بوده و زعفران در این مکان به شکل غیربهداشتی خرید…

بازار فروش گل زعفران در ترمینال مسافربری شهر تربت حیدریه به صورت سرباز بوده و زعفران در این مکان به شکل غیربهداشتی خرید و فروش می‌شود. بازار زعفران تربت حیدریه وضعیت نابسامانی دارد و جوابگوی نیازهای شهرستان به عنوان قطب بزرگ زعفران در جهان نیست.

با وجود اینکه تربت حیدریه جایگاهی موثر در بازار زعفران ایران و جهان دارد اما در این شهر بر نحوه عرضه این محصول به عنوان یک کالای مهم و راهبردی مطابق با استانداردهای بهداشتی کنترلی نمی‌شود و فاقد متولی است.

بعد از ظهرها، کشاورزان زعفران کار وارد بازار می‌شوند و در نتیجه بازار با شلوغی و ترافیک همراه می‌شود و ورود و خروج وسیله نقیله در آن بیش از یک ساعت طول می‌کشد. به دلیل نبود فضای مناسب بسیاری از رانندگان در بیرون بازار معطل می‌مانند.

قبل از ورود زعفران به بازار، دلالان به صورت گروهی در ورودی بازار استقرار می‌یابند و محصول کشاورزان را قبل از رسیدن به این بازار به قیمت پایین خریداری می‌کنند. نبود بازار رسمی زعفران در تربت حیدریه باعث سودجویی دلالان شده است. شهرداری باید با مشارکت بخش خصوصی بازار زعفران را خارج از ترمینال مسافربری احداث کند.

متولی فروش زعفران در تربت حیدریه، شهرداری است و به همین منظور، هر سال بخشی از ترمینال مسافربری شهر را در ماه مهر به صورت مناقصه به افراد متقاضی واگذار می‌کند. در فصل برداشت زعفران، تمامی زعفران کاران شهرستان‌های مجاور محصول خود را برای فروش به این شهرستان منتقل می‌کنند که اگر بازار زعفران ساماندهی شود ارز آوری خوبی نیز برای کشورمان به همراه خواهد داشت.

یکی از غرفه‌داران فروش زعفران در تربت حیدریه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه خراسان رضوی، نوسان قیمت را از عمده‌ترین مشکلات زعفران کاران تربت حیدریه عنوان کرد و افزود: برای فروش این محصول شهرستان قیمت خرید اعلام نشده است که همین امر موجب نوسان قیمت این محصول دربازار شده است. اعلام قیمت خرید تضمینی از سوی دولت، بهترین راهکار برای حل این معضل است.

وی، وجود دلالان را مهمترین مشکل بازار زعفران دانست و گفت: دلالان محصولی را که کشاورزان یک سال برای به ثمر نشستن آن تلاش کرده‌اند را به قیمت ارزان می‌خرند که این امر موجب متضررشدن کشاورزان می‌شود. دولت برای رفع این مشکل می‌تواند قیمت خرید تضینی را اعلام و نسبت به ایجاد مرکز خرید اقدام کند.

این غرفه‌دار فروش زعفران با انتقاد از فضای کوچک بازار زعفران تصریح کرد: به دلیل کمبود فضا در هر غرفه، دو تا چهار نفر مشغول به کار هستند. کوچک بودن بازار زعفران امکان رفت و آمد را مختل کرده است و رفت وآمد به سختی انجام می‌شود.

مهدی ناصری، شهردار تربت حیدریه در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا از ساماندهی بازار زعفران خبر داد و اظهار کرد: شهرداری موظف شده با مشارکت بخش خصوصی بازار زعفران تربت حیدریه را ساماندهی کند.

وی بیان کرد: ازابتدای امسال تاکنون جلسات متعددی برای ساماندهی بازار زعفران با حضور مسئولان این شهرستان تشکیل شده تا نظارت بیشتری بر این بازار انجام شود. تاکنون پنج سازمان و شرکت از جمله انجمن حمایت از زندانیان، تعاونی زعفران‌کاران، اتحادیه زعفران فروشان، تعاونی روستایی و انجمن صنفی کشاورزان تربت حیدریه به این حوزه وارد شدند.

وی افزود: به دلیل فصلی بودن خرید و فروش زعفران، سرمایه گذاران رغبتی برای سرمایه گذاری و بازسازی بهینه این بازار نداشته و کمتر به این حوزه ورود پیدا می‌کنند.

شهردار تربت حیدریه خاطرنشان کرد: برای تقویت و بهداشتی شدن فروش زعفران، هدایت و نظارت بیشتری بر بازار گل زعفران تربت حیدریه صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *