سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۱:۲۵

به گزارش خبرنگار مهر،احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از تالاب های بین المللی و یکی از بزرگترین دریاچه های جهان چند سالی…

به گزارش خبرنگار مهر،احیای دریاچه ارومیه به عنوان یکی از تالاب های بین المللی و یکی از بزرگترین دریاچه های جهان چند سالی است که تیتر اکثر رسانه ها و مطبوعات داخلی و خارجی را به خود اختصاص داده است.

تشکیل کارگروه احیای دریاچه ارومیه پس از روی کار آمدن دولت یازدهم با اینکه سیاستی تحسین برانگیز بود و بارقه  امید را بیش از پیش در دل مردم ایجاد کرد ولی متاسفانه با گذشت یکسال از تشکیل این کارگروه هنوز هم فعالیت ها برای احیای دریاچه ارومیه منحصر در مطالعات کارشناسی شده است.

ولی سوالی که در این بین ذهن تعداد زیادی از مردم نه تنها جمهوری اسلامی ایران بلکه کل منطقه خاورمیانه را درگیر خود کرده است این است که بالاخره این مطالعات کارشناسی شده کی نتیجه خواهد داد؟ مردم تا به کی باید منتظر وعده های گاه و بی گاه مسئولان امر باشند؟

انتقاد دومی که به برخی از هموطنان وارد است اینکه معضل دریاچه ارومیه را عملا به یک خواسته قومیتی تبدیل کرده اند که متاسفانه گاها نتیجه عکس می دهد و مسئولان کشوری و منطقه ای آن چنان که باید و شاید در این زمینه به درستی تصمیم نمی گیرند در حالیکه این یک مسئله زیست محیطی و حیاتی برای زندگی انسانها و حیوانات در این منطقه است که با خشک شدن دریاچه زندگی آنها تهدید خواهد شد.

 

اجرای فاز دوم طرح انتقال آب زرینه رود به تبریز به معنای برداشت آب بیشتر نیست

همچنین اخیرا نمایندگان چند استان های همجوار آذربابجان شرقی در مجلس شورای اسلامی ، اظهاراتی متعصابه و شاید غیر منطقی درخصوص اجرای فاز دوم طرح انتقال آب زرینه رود به تبریز داشته اند و انتقال آب این رود به تبریز را که با هدف تامین آب شرب مردم آذربایجان شرقی و صنایع صورت گرفته است دلیل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه می دانند در حالی که طبق اصول علم مهندسی آب ، دلیلی برای چنین تحلیلی وجود ندارد.

حمید چیت چیان وزیر نیرو  با بیان اینکه فاز دوم انتقال آب زرینه رود به کلانشهر تبریز با اهتمام هر چه بیشتری از سوی وزارت نیرو اجراء می شود می گوید: این طرح بدون اینکه افزایش حجم و ابعاد آبی در پی داشته باشد اجرا می شود.

وی علت اصلی اجرای فاز دوم انتقال آب زرینه رود به تبریز را ایجاد ضریب اطمینان بیشتر آبرسانی به تبریز عنوان می کند و می گوید:با توجه به اینکه اجرای فاز اول انتقال آب زرینه رود به تبریز بدون داشتن هیچ گونه تجربه قبلی در این زمینه صورت گرفت به همین دلیل فاز دوم اجرای این طرح به تبریز به دلیل بسترسازی مناسب برای جلوگیری از ترکیدگی لوله ها و تاسیسات انتقال آب اجراء می شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه اجرای فاز دوم طرح انتقال آب زرینه رود به تبریز بدون افزایش انتقال آب صورت خواهد گرفت ادامه می دهد:  اگر فاز اول اجرای آب از زرینه رود به تبریز با مشکلاتی مواجه گردد تامین آب روزانه بیش از دو و نیم میلیون تبریزی با مشکل مواجه خواهد شد.

دولت بودجه لازم برای احیای دریاچه ارومیه را تخصیص دهد

نماینده مردم تبریز، اسکو و آذرشهر و رییس کمیسیون صنایع و معدن مجلس شورای اسلامی بر ضرورت تسریع در تخصیص بودجه توسط دولت برای احیای دریاچه ارومیه تاکید کرده و افزود: دولت با یک حرکت لاک پشتی برای نجات دریاچه ارومیه و حل بحران موجود گام بر می دارد ولی بالاخره درخواست به حق مردم است که بدانند مطالعات کارشناسی تا کی ادامه می یابد.

رحماني ادامه می دهد: در ابتدای فعالیت دولت یازدهم در حدود 75 درصد از دریاچه ارومیه خشک شده بود که متاسفانه در حال حاضر بیش از 94 درصد از دریاچه ارومیه خشک شده است.

وی در ادامه سخنان خود از تشکیل کارگروه احیای دریاچه ارومیه در اولین جلسه هیات دولت یازدهم تشکر کرد و گفت: عده ای از مردم بر این باور هستند که دولت پس از خشک شدن 100 درصدی دریاچه ارومیه ، فعالیت های خود در خصوص احیای دریاچه ارومیه را آغاز خواهد کرد به همین دلیل دولت باید در اسرع وقت ، به مطالعات خاتمه داده و فعالیت های اجرایی خود در این خصوص را شروع کند.

رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی نسبت به بروز طوفان های نمک در اطرف این دریاچه هشدار داد و گفت: دولت باید از حرکت لاک پشتی خود در این زمینه دست بردارد چرا که در غیر اینصورت شاهد مرگ زود هنگام نگین آذربایجان خواهیم بود.

وي در خصوص انتقال آب ارس به درياچه اروميه نيز گفت: در سال 85 موضوع انتقال آب ارس را بنده مطرح كردم و در آن برهه زماني نسبت به خشكسالي درياچه اروميه نيز تذكر داده شد ولي متاسفانه از سوي مسئولين وقت مورد توجه جدي قرار نگرفت.

رحماني ابراز اميدواري كرد دولت با رويكرد جدي تري به موضوع درياچه اروميه نگاه كند چرا كه جان مردم اين منطقه در خطر است.

 موضوع دیگری که باید به آن بپردازیم این است که عملا در روزهای گذشته مدت زمان های متفاوتی برای احیای دریاچه ارومیه از سوی مسئولان مربوطه اعلام شده است که متاسفانه با یکدیگر همخوانی ندارد.و مطمنا” احیای دریاچه ارومیه در یک فاصله زمانی کوتاه غیر واقعی و غیر عملی می باشد.

 

 

احیای کامل دریاچه ارومیه به مدت زمان بیش از 15 سال نیاز دارد

طبق گفته های اخیر وزیر نیرو احیای دریاچه ارومیه ممکن است بیش از 15 سال طول بکشد زیرا فرآیند خشک شدن دریاچه ارومیه در طول 15 سال گذشته صورت گرفته است در حالی که معصومه ابتکار رییس سازمان حفاظت محیط زیست فرآیند احیای دریاچه ارومیه را ده سال عنوان کرده است.

همچنین شاهد پیشنهاده عده ای از کارشناسان مبنی بر انتقال آب دریاچه خزر و یا آب ارس به دریاچه ارومیه نیز در گذر زمان بودیم و هستیم که هر گروه برای نظرات خود دلایلی ارائه داده اند ولی رییس سازمان حفاظت محیط زیست و دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه در این خصوص توضیحاتی داده اند.

سازمان حفاظت محیط زیست مخالف انتقال آب ارس به دریاچه است

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست از مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه خبر می دهد و می گوید: این طرح علاوه بر اینکه توجیه اقتصادی مناسبی ندارد باعث ورود صدمات و خسارات جبران ناپذیری به کشاورزی منطقه خواهد شد.

وی علت اصلی مخالفت سازمان حفاظت محیط زیست با طرح انتقال آب ارس به دریاچه ارومیه را نبود زیر ساخت های لازم و مناسب عنوان می کند و می گوید: سازمان حفاظت از محیط زیست با در نظر گرفتن مطالعات کارشناسی خود و استفاده از نظرات صاحبنظران متعدد در این زمینه هنوز با اجرای این طرح موافقت نکرده است.

نتایج مطالعات کارشناسان احیای دریاچه ارومیه تا خرداد ماه اعلام می شود

معصومه ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه روش های قبلی برای نجات و احیای دریاچه ارومیه باید اصلاح یا تغییر یابد می گوید:برای حوضه آبریز این دریاچه باید ارزیابی‌های راهبردی جدید و جامع تعریف و تدوین شود چرا که بدون بازنگری و بررسی‌های عمیق کارشناسی در زمینه مداخلات حوضه آبریز هر طرحی با شکست مواجه می‌شود.

وی در بخش پایانی سخنان خود می گوید:  احیای دریاچه ارومیه یکی از مهم ترین اولویت های دولت تدبیر و امید و سازمان حفاظت محیط زیست است و در این خصوص هماهنگی هایی را با تعداد زیادی از دستگاه های اجرایی و سازمان های مردم نهاد در خصوص مشارکت هرچه بیشتر مردم در احیای دریاچه ارومیه انجام داده ایم.

مخالفت ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه با انتقال آب خزر به دریاچه

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه از مخالفت این ستاد با انتقال آب دریاچه خزر به ارومیه در راستای احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: احیای دریاچه ارومیه با انتقال آب دریاچه خزر به آن پایه علمی ندارد.

عیسی کلانتری با انتقاد از ممانعت بعضی گروه ها از اجرایی شدن طرح های پیشنهادی برای احیای دریاچه ارومیه از سوی این ستاد گفت: عده ای که می گویند معضل و بحران دریاچه ارومیه فقط با انتقال آب خزر به آن حل می شود و پشت پرده بر این باورند که از محل درآمدهای نفتی ایران می توان آب دریاچه خزر را به دریاچه ارومیه انتقال دهند.

وی با اشاره به اینکه اگر حتی یک گروه نخواهند دریاچه ارومیه با مصوبات ستاد احیا شود، معضل سختی برای بقیه ایجاد می شود، اظهار داشت: یک عده ای به دنبال این هستند که این برنامه اجرایی نشده و از خزر به دریاچه ارومیه آب بیاورند و نفت بگیرند که 20 میلیارد دلار هزینه آن است.


 

عیسی کلانتری استفاده از درآمدهای نفتی که حق تمامی مردم است برای احیای دریاچه ارومیه را مناسب نمی داند و اظهار می دارد: چرا ملت باید هزینه ناتوانی برخی مسئولان را بپردازد.

وی در ادامه سخنان خود با انتقاد از عملکرد برخی مسئولان در سال های گذشته گفت: هیچ منبع علمی داخلی و یا حتی خارجی با اجرای طرح انتقال آب دریاچه خزر به ارومیه موافق نیستند.

تعلیق سدسازی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه من جمله آذربایجان شرقی از مهم ترین مشکلاتی است که به تبع بحران در دریاچه ارومیه صورت گرفته است.

از جمله مهم ترین سدهای استان ، سد شهید مدنی تبریز است که به گفته مسئولان مدیریت شهری تبریز در ماه های آینده آبگیری می شود و پس از آبگیری سد مقداری از آب این سد برای ساماندهی مهرانه رود در تبریز اختصاص خواهد گرفت .

اجرای قطعی مصوبات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه از اول تیرماه1393

دبیر ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه بااشاره به تعلیق سدسازی در حوزه آبریز دریاچه ارومیه می گوید: همه ذخیره آب سد شهید مدنی تبریز به دریاچه ارومیه تخصیص خواهد یافت و حتی یک لیتر آب هم از این سد به تبریز داده نمی شود ولی باید توجه داشت که آب به صورت سیلابی باید رهاسازی شود تا به دریاچه ارومیه برسد.

وی همچنین از اجرای قطعی مصوبات ستاد ملی احیای دریاچه ارومیه از اول تیرماه سال جاری خبر داد.

پبشنهاد تغییر کاربری دریاچه ارومیه مبنای علمی و فنی ندارد

پژوهشگر مسائل زیست محیطی می گوید: اینکه اخیرا عده ای اظهار نظر کرده اند که دریاچه ارومیه نابود شده و دیگر ارزش ندارد که به عنوان دریاچه به آن نگریسته شود و باید کاربری اش تغییر یابد مبنای علمی و فنی ندارد.

مسعود باقرزاده در ادامه سخنان خود با بیان اینکه دولت اهتمام جدی به احیای نجات دریاچه ارومیه دارد گفت: بیش از 400 کارشناس متخصص در زمینه ارائه راهکار برای مقابله با بحران دریاچه ارومیه مشغول مطالعات هستند که به نتایج خوبی هم دست یافته اند.

وی در ادامه سخنان خود با انتقاد از سخنان برخی مسئولان گفت: بهترین گام برای نجات دریاچه ارومیه در درجه اول این است که برخی مسئولان که تخصص کافی در این زمینه ندارند اظهار نظر نکنند و اجازه بدهند که پژوهشگران و افراد متخصص در این زمینه  اظهار نظر نمایند.

در پایان ذکر این نکته حائز اهمیت بسیار است که دولت باید با فراهم کردن زمینه های لازم برای احیای مجدد دریاچه ارومیه زمینه تعامل هرچه بیشتر تمامی هموطنان در راستای گذر از بحران دریاچه را فراهم کند و چنین نشود که 6 درصد از آب باقی مانده دریاچه ارومیه نیز به نمکزارهایی همانند نمکزارهای فعلی در ارومیه تبدیل گردد.

—————————————-
گزارش از: سید مرتضی مرتضوی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.