دوشنبه، ۲۰ مرداد ۹۳ - ۱۱:۲۰

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: برای اتمام پروژه‌های ملی و استانی کرمان، 9000 میلیارد اعتبار نیاز است که اگر منتظر اختصاص بودجه‌های دولتی…

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: برای اتمام پروژه‌های ملی و استانی کرمان، 9000 میلیارد اعتبار نیاز است که اگر منتظر اختصاص بودجه‌های دولتی باشیم، تکمیل پروژه‌ها 10 سال طول می‌کشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی کویر، «محمدجواد کامیاب» در دیدار با اعضای شورای اسلامی شهر کرمان، با تأکید بر این که باید برای اتمام این پروژه‌ها به جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی فکر کرد و راهی جز این وجود ندارد، افزود: از بودجه‌ی 184 هزار میلیارد تومانی دولت، 143 هزار میلیارد تومان هزینه‌ای و 41 هزار میلیارد تومان مربوط به تملک و دارایی است.

وی با اشاره به اینکه 60 درصد جمعیت استان کرمان شهرنشین هستند، خاطرنشان کرد: اگر در شهرداری‌ها عملکرد مطلوب باشد، رضایت‌مندی 60 درصد مردم را داریم.

کامیاب ادامه داد: 6000 میلیارد تومان سهم استان‌ها از بودجه‌های تملک و دارایی است که سهم استان کرمان 557 میلیارد تومان می‌باشد و برای هزینه‌کرد آن نیز الزاماتی وجود دارد. سهم شهر کرمان از این رقم 12.8 میلیارد تومان شده که نتیجه توجه استاندار به شهر کرمان است.

معاون عمرانی استاندار کرمان گفت: در اختصاص دادن بودجه به پروژه‌های عمرانی شهر کرمان، سرجمع تخصیص 14.9 درصد رقم بالا بود، که در بسیاری از موارد از جمله کمربند سبز و … تخصیص با عنایت استاندار به 50 درصد رسید. اما اینها کافی نیست و باید رویکرد عوض شود، چون نهایت کاری که می‌توان برای شهر کرمان انجام داد، در بودجه اتفاق افتاده است و این رقم مشکل شهر کرمان را برطرف نمی‌کند.

وی افزود: 2675 میلیارد تومان برای اتمام پروژه‌های استان نیاز است و این در حالی است که 558 میلیارد تومان سهم استان کرمان از بودجه‌ی مربوط به این پروژه‌هاست و در این صورت 11 سال زمان برای اتمام پروژه‌های لازم داریم.

کامیاب افزود: در پروژه‌های ملی هم وضعیت ما همین گونه است و تاکنون برای پروژه‌های ملی 3832 میلیارد تومان هزینه شده است و برای اتمام این پروژه‌ها 5983 میلیارد تومان اعتبار می‌خواهیم که اگر تخصیص‌ها هم صددرصد باشد، تکمیل پروژه‌ها 14 سال زمان می‌برد.

معاون عمرانی استاندار کرمان خاطرنشان کرد: سر جمع برای پروژه‌های ملی و استانی، بیش از 9000 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم که با اعتبار فعلی بازه‌ی زمانی اتمام پروژه‌ها به 10 سال می‌رسد و این یعنی یک دهم کاری که می‌توانیم انجام دهیم، توان مالی داریم.

وی ادامه داد: اگر در شهرداری سرمایه‌گذاری بخش خصوصی اتفاق بیفتد، وضعیت شهر هم بهبود می‌یابد و همانطور که می‌دانید شهرداری سیرجان در استان بعلت سرمایه‌گذاری‌هایی که در این شهر اتفاق افتاده، بهترین وضعیت را در شاخص‌های مربوط به شهرداری دارد، ضمن این که کهنوج کم‌ترین سهم را دارد، بنابراین باید برای پیشرفت به سمت بخش خصوصی رفت.

کامیاب افزود: عدم توسعه‌ی شبکه‌های شهری از جمله آسفالت و کمبود سرانه‌ی فضای سبز و … از مشکلات شهر کرمان است، بنابراین باید بیشتر تلاش کرد و برای خدمات مستمر و رشد کمی و کیفی راهی به جز رفتن به سمت سرمایه‌گذاری بخش خصوصی نداریم.

معاون عمرانی استاندار کرمان خاطرنشان کرد: از 34 وظیفه‌ای که قانون برای شوراهای اسلامی شهردر نظر گرفته، 11 مورد عملیاتی است و با استفاده از این ظرفیت‌های قانونی شورای شهر باید در جذب بخش خصوصی، فعالیت کند و اگر تلاش نکنیم در جایی که هستیم می‌مانیم.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.