دوشنبه، ۱۰ خرداد ۹۵ - ۰۸:۱۱
نیروی پنجم

نیروی پنجم طبیعت کشف خواهد شد . طی تحقیقاتی از فیزکدانان آمریکایی و اروپایی که برای تایید یا عدم تایید یافته های فیزیکدانان…

نیروی پنجم طبیعت کشف خواهد شد . طی تحقیقاتی از فیزکدانان آمریکایی و اروپایی که برای تایید یا عدم تایید یافته های فیزیکدانان مجارستانی در مورد نیروی پنجم انجام گرفت  شواهدی بر وجود نیروی پنجم به دست آمد . برای مشاهده توضیحات بیشتر در ادامه با میهن پست همراه باشید.

بصورت کلی در فیزیک طبیعت چهار نوع نیروی بنیادی وجود دارد . این چهار نوع  نیروی بنیادی شناخته شده در جهان عبارتند از: نیروی هسته‌ای ضعیف، نیروی هسته‌ای قوی، الکترومغناطیس و گرانش تمامی واکنش های  فیزیکی در یکی از این چهار نوع نیروی بنیادی قابل توضیح هستند به جز تاریکی . ذره تاریک با هیچ کدام از این چهار نیرو قابل توضیح نیست اما هنوز هم کسی نتوانسته تا این ذره را کشف کند.

نیروی پنجم طبیعت کشف خواهد شد؟

محققان مجارستانی در سال گذشته طی یک آزمایش توانستند شواهدی برای  نیروی پنجم که همان پیدایش ذره تاریک است کشف کنند . آنها تعدادی پروتون را به عنصر لیتیوم ۷ شلیک کردند و در نهایت هسته بریلیوم ۸  ایجاد شد و از این آزمایش وجود نیروی پنجم را نتیجه گرفتند.

پس از آن هسته بریلیوم ۸ را متلاشی کردند و از آن چند جفت الکترون – پوزیترون تولید شد . در حالت استاندارد در فراوانی این جفت باید افزایش زاویه مسیر کاهش یابد. اما در این تحقیق زمانی که زاویه مسیر به ۱۴۰ درجه رسید تعداد جفت ها بصورت دست اندازی  افزایش یافت  و سپس دوباره کاهش پیدا کرد.

نیروی پنجم طبیعت کشف خواهد شد؟

احتمالا این افزایش لحظه ای تعداد جفت های الکترون – پوزیترون  ها به علت وجود یک نیروی پنجم به نام فوتون تاریک است .

از سال گذشته که نتایج این تحقیق فیزیکدانان مجارستانی ارائه شد تیم های زیادی در سراسر آمریکا و اروپا تحقیقات خود را برای بازسازی این آزمایش آغاز کردند اما هیچ کدام موفق به اثبات وجود نیروی پنجم نشده اند.

نیروی پنجم طبیعت کشف خواهد شد؟

گزارش تحقیقات برای ایجاد اعتبار کشف ذره تاریکی توسط دانشمندان مجارستانی بارها در مجله  Physical Review Letters به چاپ رسیده است .

[highlight]منبع :nature[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *