سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۵:۴۲

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به برزیل، نیمه دوم دیدار تیم ملی فوتبال ایرانو نیجریه در رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل که از…

به گزارش خبرنگار اعزامی مهر به برزیل، نیمه دوم دیدار تیم ملی فوتبال ایرانو نیجریه در رقابتهای جام جهانی 2014 برزیل که از ساعت 23:30 دقیقه دوشنبه در ورزشگاه “بایشادا” آغاز شده، با تساوی بدون گل دو تیم شروع شد.

در نیمه اول که با قضاوت “کارلوس ورا” از اکوادور در حال برگزاری است، تیم ایران با ترکیب علیرضا حقیقی، پژمان منتظری، سیدجلال حسینی، امیرحسین صادقی، احسان حاج‌صفی، مهرداد پولادی، خسرو حیدری، آندرانیک تیموریان، جواد نکونام، رضا قوچان‌نژاد و اشکان دژاگه برابر نیجریه قرار گرفت.

این بازی با حملات تیم نیجریه آغاز شد و نخستین خطر بازی با هم در دقیقه 3 توسط این تیم روی دروازه ایران ایجاد شد. ویکتور موزس در این دقیقه از پشت محوطه 18 قدم به سمت دروازه ایران شوت زد که علیرضا حقیقی این توپ را مهار کرد.

در این دقایق بازیکنان ایران بیشتر به کارهای دفاعی روی آورده بودند اما نیجریه‌ها با ارسال‌های بلند و استفاده از جناحین زمین، سعی در بازی کردن دروازه ایران داشتند. در دقیقه 8 هم کرنر ارسالی نیجریه‌ای‌ها با خطای نیکل روی حقیقی همراه شد و موسی توپ را وارد دروازه ایران کرد اما داور این گل را نپذیرفت.

در دقیقه 9، اشتباه خط دفاع ایران باعث شد، نیجریه‌ای صاحب توپ شوند اما پاس ارسالی آنها از جناح چپ با تکل به موقع پولادی موقتا دفع شد. اشتباه پژمان منتظری اما باعث شد دوباره توپ در اختیار نیجریه‌ای‌ها قرار بگیرد. خوشبختانه ضربه ضعیف اونازی بازیکن نیجریه از کنار دروازه ایران به اوت رفت.

در 10 دقیقه دوم، ایرانی‌ها تا حدودی از لاک دفاعی خارج شدند اما استرس بالای بازیکنان باعث شد آنها نتوانند به خوبی توپ را در زمین به گردش درآورند. در دقیقه 11 اوشانیوا در جناح راست زمین ایران، با حرکتی تاکتیکی دفاع تیم ملی کشورمان را به هم ریخت اما در نهایت توپ او از خط عرضی زمین بیرون رفت و داور اوت را اعلام کرد.

در 6 دقیقه بعدی بیشتر توپ و میدان در میانه زمین در جریان بود اما در دقیقه 17 سانتر بلند نیجریه‌ای‌ها با خروج به موقع علیرضا حقیقی از درون دروازه، نتیجه‌ای را برای این تیم سبزپوش در بر نداشت.

مصدومیت آبونا در دقیقه 18 بازی که پس از برخورد با رضا قوچان‌نژاد ایجاد شد، باعث توقف 2 دقیقه‌ای مسابقه شد.

در دقیقه 23 نخستین حمله مهم تیم ایران ایجاد شد، حرکت زیبای رضا قوچان‌نژاد از جناح راست زمین، با همکاری اشکان دژاگه کامل شد اما این بازیکن در پشت محوطه جریمه نیجریه متوقف شد که داور اعتقادی به خطای به سود ایران نداشت.

در این دقایق از فشار حملات ابتدای بازی نیجریه کاسته شده بود و دو تیم بیشتر در میانه زمین توپ را به گردش درآورده بودند. ایرانی‌ها هم از حالت دفاعی خارج شده و حملات نصف و نیمه‌ای را روی دروازه نیجریه تدارک دیدند اما نتوانستند به محوطه جریمه نیجریه نزدیک شوند.

در دقیقه 29 نیجریه دست به یک تعویض اجباری زد. اوبو آبونا از زمین بیرون رفت و به جای او جوزف یوبو در ترکیب این تیم آفریقایی قرار گرفت.

در دقیقه 31 نیجریه از سمت راست زمین ایران صاحب ضربه ایستگاهی شد که موسی پشت توپ قرار گرفت. ضربه او با اشتباه حقیقی در جایگیری همراه شد اما دروازه‌بان ایران با عکس العملی مناسب، توپ را به کرنر فرستاد.

بازیکنان تیم ایران در دقیقه 32 حمله‌ای را روی دروازه نیجریه آغاز کردند، تکل تیموریان در جناج راست زمین ایران، توپ را به قوچان‌نژاد رساند اما پاس رضا به مدافع نیجریه برخورد کرد تا نخستین کرنر برای تیم ایران در این بازی رقم بخورد.

در دقیقه 34 کرنر ارسالی اشکان دژاگه از جناح راست با ضربه زیبای سر رضا قوچان‌نژاد همراه شد اما “انیه‌ما” دروازه‌بان با تجربه نیجریه که عضو باشگاه لیل فرانسه است، با عکسی‌العملی مناسب مانع از باز شدن دروازه تیمش شد. ضربه سر قوچان‌نژاد، مهمترین اتفاق نیمه نخست بود.

اشتباه بازیکنان ایران در کنترل توپ، در دقایق 36 تا 38 باعث شد بارها توپ در اختیار تیم نیجریه قرار گرفت اما آنها هم در حفظ توپ و اجرای برنامه‌‎های تاکتیکی ناموفق ظاهر شدند. در دقیقه 39 و 55 ثانیه شوت بازیکن نیجریه با فاصله زیاد از کنار دروازه راهی اوت شد.

در 5 دقیقه پایانی نیمه نخست هم حملات دو تیم فایده‌ای نداشت، هرچند بیشتر این حملات توسط نیجریه‌ای‌ها روی دروازه ایران رخ داد تا دو تیم با تساوی بدون گل راهی رختکن شوند.

….

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.