چهارشنبه، ۱۴ خرداد ۹۳ - ۰۶:۲۵

سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد که نیمی از گونه های جنگلی جهان به دلیل اثرات ناشی از تغییرات آب و…

سازمان ملل متحد روز سه شنبه هشدار داد که نیمی از گونه های جنگلی جهان به دلیل اثرات ناشی از تغییرات آب و هوا و همچنین کشاورزی در معرض خطر قرار دارند و مدیریت بهتر آنها نیازمند اقدام فوری است.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزای فرانسه از رم، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در نخستین مطالعه جهانی خود درباره منابع ژنتیکی جنگلها، اعلام کرد که نرخ نابودی جنگلها در کشورهای برزیل، اندونزی و نیجریه سریعتر از مناطق دیگر است.

ˈادواردو روخاس بریالسˈ مدیر جنگلداری فائو در بیانیه ای گفت: جنگل ها تأمین کننده غذا، کالا و خدمات مورد نیاز برای بقا و رفاه همه انسانها هستند و این مزایا همگی منوط به محافظت از گوناگونی ژنتیکی جنگل های جهان است که به طور فزاینده ای در معرض خطر قرار دارند.

گزارش فائو حاکی از آن است که حدود نیمی از هشت هزار گونه اصلی و فرعی ثبت شده با خطر روبرو هستند.

بر اساس این گزارش، 10 کشوری که بین سال های 1990 و 2010 بیشترین میزان پوشش جنگلی را از دست داده اند، عبارتند از: برزیل، اندونزی، نیجریه، تانزانیا، زیمبابوه، جمهوری دموکراتیک کنگو، میانمار، بولیوی، ونزوئلا و استرالیا.

فائو تأکید کرد که تنوع زیستی موجب تقویت حاصلخیزی و ارزش غذایی محصولات جنگلی مانند سبزیجات پربرگ، عسل، میوه، دانه، میوه های مغزدار و قارچ ها می شود.

فائو افزود: تنوع زیستی همچنین از جنگل ها در برابر آفت ها محافظت می کند و به انطباق یافتن آنها با شرایط محیطی ناشی از تغییرات آب و هوایی کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.