پنجشنبه، ۲۱ اردیبهشت ۹۶ - ۱۰:۲۱
هامر نظامی

خودرو هامر حالا دیگر مدت هاست که تولید نمی شود اما یکی از پایگاه های ارتش آمریکا به تازگی اقدام به حراج گذاشتن…

خودرو هامر حالا دیگر مدت هاست که تولید نمی شود اما یکی از پایگاه های ارتش آمریکا به تازگی اقدام به حراج گذاشتن چندین هامر نظامی کرده است . در ادامه به بررسی این خودرو خواهیم پرداخت . با میهن پست همراه شوید.

هامر نظامی یکی از قدرتمندترین خودروهای شاسی‌ بلند در جهان به شمار می آید و از محبوبیت زیادی در میان بسیاری از مردم برخوردار است. این خودرو که از سال ۱۹۹۲ و با کد H1 توسط جنرال‌ موتورز آمریکا تولید می شد، در سال ۲۰۱۰ به دلیل عدم استقبال از نسخه های دیگر این خودرو بصورت کامل منحل شد.

آن دسته از خودروهای بیابانی جنرال‌موتورز که برای استفاده در ارتش ساخته می‌شوند، اختصارا هوموی (Humvee) نام دارند که به عبارت High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle اشاره دارد. جالب است بدانید که با وجود تعطیل شدن خط تولید هامر نظامی همچنان توسط جنرال‌موتورز ساخته و به ارتش‌های جهان ارائه می‌شود. اولین سری از هامر نظامی هوموی مدت‌ها پیش از هامر و در سال ۱۹۸۴ تولید شد و تا به امروز بیش از ۲۸۰ هزار دستگاه از آن به نیروهای نظامی ۷۶ کشور جهان، از آمریکا گرفته تا عراق، افغانستان و سوریه فروخته شده است. امروزه میانگین قیمت هر دستگاه هوموی با تجهیزات مدرن، حدود ۲۲۰ هزار دلار است.

هامر نظامی

حراجی مشهوری در آمریکا، به‌تازگی خبر از حضور یک دستگاه هوموی مدل ۱۹۹۲ داده که توسط پایگاه ارتش ایالات متحده در ایندیانا، آماده‌ی فروش شده است. در اسناد و تصاویر، این خودرو فاقد آپشن‌های رفاهی و حتی سپر اصلی دیده می‌شود؛ ولی با کارکرد ۳۴ هزار کیلومتر، برای علاقه‌مندان این نوع خودروها جالب توجه خواهد بود. کارشناسان حراجی، قیمتی از ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار برای این نسخه از هوموی در نظر گرفته‌اند. برای خرید این خودرو، هیچ‌گونه مشکل قانونی وجود ندارد و خریدار به‌راحتی می‌تواند پس از حضور در حراجی، یک هوموی سبزرنگ با استتار نظامی را به خانه ببرد.

هامر نظامی

برخلاف نسخه‌های جاده‌ای هامر که معمولا پرشتاب و بنزینی بودند، خودروهای نظامی هوموی با پیشرانه‌های دیزلی و گشتاور بالا تولید می‌شوند. یک هوموی استاندارد بدون تجهیزات نظامی، حدود ۲۵۰۰ کیلوگرم وزن دارد و با موتور ۶.۲ یا ۶.۵ لیتری، حدود ۱۹۰ اسب بخار قدرت و بیش از ۵۰۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. نهایت قدرت این خودروها، در دور موتور ۳۴۰۰ دور بر دقیقه و بیشترین گشتاور، از دور موتور ۱۷۰۰ دور بر دقیقه حاصل می‌شود که برای حرکت قدرتی در مسیرهای ماسه‌ای و شیب‌های سخت، بسیار مناسب است. از سویی دیگر، نهایت سرعت هوموی بسته به نوع پیشرانه، ۹۰ تا ۱۱۵ کیلومتر بر ساعت خواهد بود.

هامر نظامی

در مقایسه با هوموی، مدل‌های متنوع هامر با انبوهی از آپشن‌های رفاهی، در بازار دست دوم خودروهای آمریکا به‌راحتی قابل خرید هستند. به عنوان مثال، یک دستگاه هامر H2 مدل ۲۰۰۶، نزدیک به ۲۵ هزار دلار قیمت دارد. این خودرو با پیشرانه‌ی ۶ لیتری، ۳۲۵ اسب بخار قدرت و ۴۹۰ نیوتن‌متر گشتاور دارد. با یک H2 استاندارد می‌توان ظرف ۹.۵ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت رسید و نهایت سرعت ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت را تجربه کرد. این مدل در زمان تولید، ۵۵ هزار دلار قیمت داشت.

[highlight]منبع  [/highlight] carscoops

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *