چهارشنبه، ۲۸ خرداد ۹۹ - ۰۹:۳۰
هانس مزگر Hans Mezger

هانس مزگر Hans Mezger در حقیقت یکی از بزرگترین طراحان خودرو در سراسر جهان به شمار می آید. او خودروی پورشه را طراحی…

هانس مزگر Hans Mezger در حقیقت یکی از بزرگترین طراحان خودرو در سراسر جهان به شمار می آید. او خودروی پورشه را طراحی کرده و در این مطلب بیشتر او آشنا می شویم.

هانس مزگر Hans Mezger طراح افسانه‌ای شرکت پورشه که یکی از مهم ترین دست آوردهای وی طراحی موتور 6 سیلندر باکسر هوا خنک پورشه 911 است در سن 90 سالگی در گذشت.

او در طول سابقه 37 ساله خود در ساخت و طراحی موفق ترین محصولات مسابقه‌ای و شهری شرکت پورشه دست داشته است. کارنامه هانس مزگر را می توان به عنوان برگ درخشان صنعت خودروسازی به خصوص صنعت خودروسازی آلمان ها دانست.

هانس مزگر Hans Mezger در سال 1929 در روستایی کوچک خارج از اشتوتگارت متولد شد. او با جعل سند گواهی پزشکی به عنوان یک فرد 15 ساله پس از بازگشت از جنگ توانست وارد دانشگاه شود و در سال 1956 فارغ التحصیل شد.

هانس مزگر Hans Mezger

اقتصاد آلمان در آن سال‌ها در حال شکوفایی بود و او بیش از 28 پیشنهاد شغلی دریافت کرد. اما هیچ کدام از این پیشنهادها از سمت شرکت پورشه نبود. در نهایت وی توانست مهندس شرکت پورشه شود و بر روی توسعه موتورهای دیزلی تراکتور این شرکت کار کند.

هانس مزگر Hans Mezger  در رابطه با استخدامش و روزهای اول کار در شرکت پورشه گفته بود:

من می‌خواستم به پورشه بپیوندم زیرا مدل Type 356 الهام بخش من بود. در نتیجه با درخواست من و انجام مصاحبه به بخش موتور دیزل شرکت پورشه پیوستم.

مدتی نگذشت که مرگز به بخش خودروهای مسابقه ای منتقل شد و به طور اختصاصی بر روی محاسبات مربوط به سوپاپ‌ها شروع به کار کرد

هانس مزگر Hans Mezger

پس از گذشت 4 سال او به بخش فرمول 1 پورشه پیوست تا موتور 1.5 لیتری 8 سیلندر پورشه را تولید کند. تنها پیروزی پورشه به عنوان شرکت کننده در مسابقات فرمول 1 نیز با کمک همین موتور در گرندپری 1962 آلمان به وقوع پیوست و پس از آن پورشه تنها به عنوان تولید کننده موتور در مسابقات فرمول 1 حاضر شد.

وی بعدها در مصاحبه ای عنوان کرده بود:

در پروژه فرمول 1 من درس های بسیار زیادی در بخش طراحی اتاقک احتراق آموختم که نتیجه آن موتور 6 سیلندر باکسر برای سری 911 /901 بود.

پورشه در اواخر سال 1962 از فرمول 1 خارج شد و پس از آن میراث مزگر به سرانجام رسید و موتور 2 لیتری هوا خنک 6 سیلندر تخت باکسر او که موتور مزگر معروف بود ساخته شد. این موتور راه خود را به مدل 901 پیدا کرد که پس از مشاجره پورشه با پژو بر سر نام گذاری، پورشه نام این این خودرو اسپرت را به 911 تغییر داد.

هانس مزگر Hans Mezger

تا سال 1965 میلادی مزگر به عنوان سر طراح بخش خودروهای مسابقه‌ای پورشه کار می‌کرد و توانست مدل های بسیار موفقی همچون 907، 908 و 910 را روانه مسابقات کند. در نهایت موفق ترین دست آورد او مربوط به موتور رعب آور 12 سیلندر تخت بود که بر روی مدل افسانه ای 917 کار شد.

917 در مسابقات لمانز و سری World Sportscar به پیروزی های مداومی دست پیدا کرد. همچنین مزگر و تیمش با اضافه کردن 2 توربوشارژر به این موتور مدل 917/10 و مدل سری Can-Am 917/30 را تولید کردند. از دانش بدست آمده از این پروژه اولین مدل توربو 911 و همچنین مدل‌های مسابقه ای دیگری همچون 934، 935 و 936 معروف به مدل “موبی دیک” متولد شدند.

هانس مزگر Hans Mezger

هانس مزگر همچنان تشنه طراحی موتورهای فرمول 1 بود و پورشه را وادار به حضور در مسابقات فرمول 1 اینبار به عنوان تامین کننده موتور کرد. موتور 1.5 لیتری V6 با نام TAG راه خود را به خودروی مسابقه‌ای مک لارن باز کرد و نیکی لائودا و آلن پروست به کمک این موتور به 25 پیروزی و 3 قهرمانی پیاپی در بین سال‌های 1984 تا 1986 دست پیدا کردند.

موتور اصیل 911 در نهایت به سیستم خنک کاری با آب مجهز شد و تا سال 2011 بر روی مدل 911 GT3 RS 4.0 با به‌روزرسانی های پی در پی استفاده می شد.

[highlight]منبع: caradvice[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *