پنجشنبه، ۰۸ خرداد ۹۳ - ۰۹:۵۸

به گزارش خبرنگار مهر، هادی بهادری بعد از ظهر پنجشنبه در آیین افتتاح میدان میوه و تره بار نوشین شهر با اشاره به…

به گزارش خبرنگار مهر، هادی بهادری بعد از ظهر پنجشنبه در آیین افتتاح میدان میوه و تره بار نوشین شهر با اشاره به توسعه بی رویه باغات سیب و مصرف زیاد و هدررفت آب در تولید این محصول ادامه داد: درشرایط کنونی سالانه بیش از یک و نیم میلیارد مترمکعب آب بدلیل اصولی نبودن روش آبیاری در 93 هزار هکتار از باغات سیب به هدر می رود.

وی با بیان اینکه این در حالی است که با اصلاح شیوه آبیاری و استفاده از روشهای قطره ای سالانه افزون بر 500 میلیون مترمکعب آب از منابع آب استان صرفه جویی و برای احیا دریاچه ارومیه رهاسازی می شود، اظهار داشت: طرح ساماندهی سیستم آبیاری اراضی کشاورزی حاشیه دریاچه ارومیه با کمک دولت اجرا می شود.

معاون امور عمرانی استاندار آذربایجان غربی با اعلام اینکه با مصوبه ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه سیستم آبیاری اراضی کشاورزی واقع در حوزه آبریز دریاچه مدرنیزه می شوند، ادامه داد: در صورت تامین اعتبار برای کاهش میزان مصرف آب و افزایش راندمان تولید محصولات برای اجرای شبکه آبیاری قطره ای به ازای هر هکتار از باغات و زمینهای کشاورزی 70 میلیون ریال بصورت بلاعوض کمک می شود .

بهادری مدیریت علمی منابع موجود در پایداری دوران بهره برداری از آنها را بسیار مهم و ضروری دانست و عنوان کرد: با توجه به هدر رفت منابع با ارزش آب استان در کشاورزی سنتی با پیشنهاد کارگروه استانی مدیریت حوضه آبریز دریاچه ومصوبه ستاد ملی احیا دریاچه ارومیه با کمک های اعتباری دولت شیوه آبیاری باغات و زمینهای کشاورزی واقع در حاشیه دریاچه مدرنیزه می شود.

وی همچنین با اشاره به ظرفیت های گردشگری و بازرگانی در استان اضافه کرد: راه اندازی مراکز بسته بندی و عرضه محصول و مرکز توسعه بازرگانی علاوه بر ایجاد ارزش افزوده در تولیدات استان به افزایش فرصت های شغلی و اشتغالزایی نیز کمک می کند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.