پنجشنبه، ۰۳ مهر ۹۳ - ۰۶:۲۳

‌استاندار مرکزی گفت: برای هرگونه اقدام در خصوص تالاب میقان نیاز به اطلاعات بیشتری از وضعیت تالاب هستیم. به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان…

‌استاندار مرکزی گفت: برای هرگونه اقدام در خصوص تالاب میقان نیاز به اطلاعات بیشتری از وضعیت تالاب هستیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) – منطقه مرکزی، محمدحسین مقیمی در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک با اشاره به اینکه در این خصوص باید از نظر کارشناسان استفاده کنیم، اظهار کرد: این مطالعات باید به گونه‌ای انجام شود که فرصت را زیاد از دست ندهیم.

وی ادامه داد: در جلسه کارگروه کاهش آلودگی هوای شهر اراک که دو هفته دیگر برگزار می‌شود، با توجه به اهمیت موضوع تالاب میقان در جهت کاهش آلودگی هوا در خصوص اقدامات صورت گرفته در تالاب بحث و بررسی خواهد شد.

مقیمی با اشاره به اینکه دولت توجه ویژه‌ای به مباحث آلودگی هوا و ریزگردها دارد، بیان کرد: برای اجرای طرح‌های کاهش آلودگی اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است.

وی ادامه داد: در استان مرکزی هم باید طرح‌هایی که در زمینه کاهش آلودگی وجود دارد را زودتر آماده کنیم تا بتوانیم از اعتبارات استفاده کنیم.

استاندار مرکزی در ادامه بر ساماندهی صنوف آلاینده در حاشیه اراک تأکید کرد و افزود: فرمانداری اراک با همکاری سایر دستگاه‌های زیربط در جلساتی، این صنوف را شناسایی کنند.

وی ادامه داد: با برنامه‌ریزی مشخص، این واحدهای آلاینده ظرف یک ماه آینده شناسایی شوند و اخطارهای لازم داده شود تا واحدهای آلاینده فرصت بهسازی را داشته باشند.

مقیمی با اشاره به اینکه حدود 400 واحد صنفی در حاشیه شهر اراک فعالیت دارند بیان کرد: از این تعداد حدود 100 واحد آلاینده هستند که این واحدها باید شناسایی شوند و در جهت رفع آلایندگی آنها اقدام شود.

وی با اشاره به اینکه در جریان اجرای این طرح قصد تعطیلی واحدی را نداریم گفت: این طرح فقط در راستای کاهش آلودگی هوای شهر اراک انجام می‌شود.

به گزارش ایسنا، امیر انصاری مدیرکل محیط زیست استان مرکزی از کاهش 50 درصدی روزهای ناسالم در شهر اراک در مقایسه با مدت مشابه سال قبل خبر داد و بیان کرد: در شش ماه نخست امسال ۴۲ روز ناسالم در شهر اراک داشتیم که این میزان در سال 92، 82 روز بوده است.

وی ادامه داد: استفاده از سوخت یورو4 در مرکز استان و پدیده‌های هواشناسی در کاهش روزهای ناسالم طی این مدت بسیار مؤثر است.

انصاری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه از نیمه دوم سال شاهد پدیده وارونگی هوا خواهیم بود، نمی‌توان پیش‌بینی کرد که این میزان کاهش آلودگی در نیمه دوم سال همچنان ادامه داشته باشد.

وی در ادامه بیان کرد: متأسفانه صبح امروز شاهد بیشترین میزان آلودگی در شهر اراک بودیم که براساس بررسی صورت گرفته این آلودگی مربوط به فعالیت آندسازی شرکت ایرالکو و تغییر کوره‌های ماشین‌سازی اراک بوده است.

وی با توجه به بازگشایی مدارس بیان کرد: باید در این زمینه با همکاری سایر دستگاه‌های مرتبط از تردد خودروهای سرویس مدارس بدون معاینه فنی جلوگیری شود تا شاهد کاهش آلودگی هوای شهر اراک باشیم.

‌انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *