شنبه، ۱۸ شهریور ۹۶ - ۰۵:۳۵
هسته کره زمین

هسته کره زمین و معمای جنس عنصر کشف نشده آن در حالی توسط دانشمندان ژاپنی حل شد است که آن ها بر این…

هسته کره زمین و معمای جنس عنصر کشف نشده آن در حالی توسط دانشمندان ژاپنی حل شد است که آن ها بر این باورند که معمای آخرین عنصر کشف نشده در ترکیب اصلی عناصر تشکیل دهنده هسته کره زمین را حل کرده‌اند. پژوهشگران سال ها در جستجوی عنصری بوده‌اند که به اعتقاد آن ها بعد از آهن و نیکل، یکی از عمده ترین عناصر تشکیل دهنده هسته زمین است.

حالا دانشمندان ژاپنی با ایجاد دما و فشار بالایی که مشابه شرایط لایه های عمیق هسته کره زمین است ، به این نتیجه دست یافته اند که به احتمال قوی عنصری که در جستجویش بوده‌اند ، سیلیکون است و البته با این حال این کشف می‌تواند به درک بهتر ما از چگونگی پیدایش کره‌ای که روی آن زندگی می‌کنیم، کمک کند.

ایجی اوهتانی سرپرست این تحقیق در خصوص عنصر موجود در هسته کره زمین می گوید :

ما بر این باوریم که سیلیکون یکی از عناصر اصلی (هسته کره زمین) است که از لحاظ وزنی حدود ۵ درصد هسته را به صورت ترکیب شده در آلیاژی از آهن و نیکل تشکیل می‌دهد.

تصور می‌شود که هسته کره زمین واقع در اعماق کره زمین، کره‌ای جامد به شعاع ۱۲۰۰ کیلومتر است. این بخش از هسته داخلی کره زمین دور از دسترس‌تر از آن است که دانشمندان بتوانند مستقیما روی آن مطالعه کنند. به همین دلیل آن ها برای درک ترکیب تشکیل دهنده لایه‌های داخلی کره زمین از امواج لرزه‌ای کمک می‌گیرند.

هسته کره زمین

سیلیکون احتمالا یکی از عناصر اصلی تشکیل دهنده هسته کره زمین است

دو عنصر اصلی تشکیل دهنده هسته کره زمین آهن و نیکل است که از لحاظ وزنی ، آهن حدود ۸۵ درصد و نیکل ۱۰درصد هسته کره زمین را تشکیل می دهند. اما سوالی که باقی می‌ماند ، این است که ۵ درصد باقی هسته کره زمین از چه عنصر یا عناصری تشکیل شده است.

ایجی اوهتانی و تیم تحت سرپرستی او ، برای پاسخ دادن به این سوال، آلیاژی از آهن و نیکل ساختند و بعد به آن سیلیکون اضافه کردند. گام بعدی این پژوهشگران، قرار دادن این ترکیب در دما و فشاری بالا بود که شبیه شرایط اعماق کره زمین است. آن ها متوجه شدند که داده‌های به دست آمده از مطالعه امواج لرزه‌ای در اعماق زمین با داده های حاصل از این شبیه‌سازی آزمایشگاهی تطبیق دارد.

پروفسور اوهتانی گفت که برای تایید قطعی وجود سیلیکون در هسته زمین، هنوز تحقیقات بیشتری باید صورت بگیرد. او همچنین افزود که احتمال وجود عناصر دیگر در هسته کره زمین را هم نمی‌توان منتفی دانست. دانشمندان می‌گویند آگاهی از ترکیب عناصر تشکیل دهنده هسته کره زمین کمک می‌کند به درک بهتری از چگونگی پیدایش کره زمین برسیم.

پروفسور سایمون ردفرن ، از دانشگاه کمبریج انگلستان درباره این دستاورد علمی تازه گفت:

این آزمایش های دشوار واقعا هیجان‌انگیز است ، چون تصویری از شرایط هسته کره زمین در زمان پیدایش آن در ۴.۵ میلیارد سال پیش ارائه می‌کند زمانی که هسته کره زمین تدریجا از پوسته سنگی بیرونی‌اش جدا شد.

هسته کره زمین

در میان عناصر مختلف آهن بیش از بقیه در هسته زمین یافت می‌شود

به گفته پروفسور ردفرن تحقیقات جدید دیگری که اخیرا انجام شده، نشان می‌دهد که اکسیژن هم ممکن است یکی از عناصر مهم تشکیل دهنده هسته کره زمین باشد.

وی معتقد است آگاهی از ترکیب عناصر تشکیل دهنده هسته کره زمین کمک می‌کند به درک بهتری از چگونگی پیدایش کره زمین برسیم؛ مخصوصا فهم این موضوع که در آغاز شکل گیری هسته زمین، آیا اکسیژن بصورت خیلی محدود وجود داشت و یا اینکه عنصری بود که به وفور یافت می‌شد.

اگر آن طور که تحقیق دانشمندان ژاپنی حاکیست، در زمان شکل گیری هسته زمین در بیش از ۴ میلیارد سال پیش، مقدار قابل توجهی سیلیکون در هسته زمین وجود داشته است، این به آن معنی است که احتمالا در بقیه نقاط زمین اکسیژن نسبتا زیاد بوده است. اما در عوض اگر اکسیژن به هسته زمین مکیده شده باشد، آن وقت پوسته سنگی دربرگیرنده اطراف هسته، عاری از اکسیژن بوده است.

[highlight]منبع[/highlight]   bbc

3 دیدگاه برای “هسته کره زمین و معمای جنس عنصر کشف نشده آن حل شد + عکس”

  1. جمال گفت:

    چه جای پیچیده ای زندگی میکردیم و نمیدونستیم

  2. محمد کمالی گفت:

    برای کسانی که عاشق شیمی و فرمول هاش هستن این چیزها هیجان انگیزه … مثل همین دانشمندمون که بالاتر گفتین

  3. شهرام گفت:

    هیچوقت نتونستم این جدول رو تو یمی یاد بگیرم . اینا چطوری گشف میکنن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *