سه شنبه، ۲۹ مهر ۹۳ - ۰۷:۳۶

کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی با حضور مدیرکل و اعضای کمیته در سالن اجتماعات فرمانداری هشترود تشکیل جلسه داد. به…

کارگروه میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی با حضور مدیرکل و اعضای کمیته در سالن اجتماعات فرمانداری هشترود تشکیل جلسه داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه آذربایجان شرقی، فرماندار هشترود در این جلسه اظهار کرد: هشترود در مسیر جاده ابریشم قرار داشته و تمدن 4هزار ساله دارد، به طوری که راه تخت سلیمان از هشترود می گذشته است.

حسن مستفید گفت: در هشترود چشم اندازهایی وجود دارد که در جای دیگر ایران دیده نمی شود به همین علت می تواند به یک مکان گردشگری ممتاز و کم نظیر در کشور تبدیل شود و اداره میراث فرهنگی باید در راستای تبدیل شدن این منطقه به یک مکان تفریحی و گردشگری اقدامات لازم را انجام دهد.

رئیس اداره میراث فرهنگی هشترود نیز در این جلسه اظهار کرد: منطقه هشترود یک شهر تاریخی و فرهنگی می باشد که از زمان های قدیم در مسیر شاهراه اصلی جاده ابریشم قرار دارد و از شهر فراسها که همان قلعه ضحاک امروزی می باشد عبور و مرور می شده است و قدمت چندین هزارساله دارد.

علیرضا پاشایی افزود: رشته‌های دانشگاهی مانند سفالگری، نقاشی و رشته‌های مرتبط با گردشگری و صنایع دستی که می تواند به ایجاد شغل بیانجامد باید در دانشگاه‌های هشترود تدریس شود تا هم دانشگاه‌های هشترود رونق یابند و هم اهالی با فراگرفتن این دانش‌ها بتوانند در آینده صاحب شغل مناسب شوند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان نیز در این جلسه گفت: سازمان میراث فرهنگی، یک سازمان بزرگ و گسترده می باشد که در 4 حوزه کاری میراث فرهنگی، صنایع دستی، گردشگری و سرمایه گذاری به صورت شبانه روزی مشغول خدمت رسانی است و تمرکز زدایی در حوزه میراث فرهنگی از مرکز استان به شهرهای مجاور را در دستور کارخود قرار داده است.

فرزین حق پرست ادامه داد: 52 اثر تاریخی ثبت شده در محدوده شهرستان هشترود وجود دارد که بزرگ ترین آنها قلعه تاریخی ضحاک است که یک سایت معتبر گردشگری در دنیا می‌باشد و از تمدن 4 هزارساله بهره می برد و وجود اشیای تاریخی جلوه خاصی به این منطقه داده است.

وی یادآور شد: شهرستان هشترود در حوزه گردشگری جزو مناطق مصوب شده برای توسعه قرار دارد و تا به امروز مناطق باستانی هشترود چندین بار مورد بازرسی و کاوش قرار گرفته که سهم قلعه ضحاک 10 مورد بازرسی می باشد.

حق پرست اظهار کرد: هشترود در برنامه ریزی توسعه و تدبیرآینده استان قرارد دارد و سعی دولت اصلاحات این است که در 4 حوزه کاری خودش به صورت مشارکتی عمل نماید و از بخش خصوصی بهره گیرد.

وی ادامه داد: درخواست برای ایجاد تله کابین در قلعه ضحاک به دست سازمان رسیده اما برخلاف مقررات است و ساخت تله کابین در آن مکان تاریخی به هیچ عنوان امکان پذیر نمی باشد.

وی در پاسخ به خبرنگار ایسنا در مورد مرمت خانه پدری استادشهریار گفت: اداره میراث فرهنگی با تهیه نقشه در ساخت این مجموعه فرهنگی مشارکت دارد و اگر سرمایه گذار آماده باشد تا بهار سال آینده کارساخت و مرمت خانه پدری شهریار به پایان می رسد و کار حفاظت و نظارت آن را میراث فرهنگی برعهده خواهد داشت.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.