جمعه، ۰۲ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۰

به گزارش خبرنگار مهر، در این جشنواره ۱۷ شهرستان از استان کرمان به همراه تیم‌ هایی از استان‌های یزد، اصفهان، سیستان و بلوچستان،…

به گزارش خبرنگار مهر، در این جشنواره ۱۷ شهرستان از استان کرمان به همراه تیم‌ هایی از استان‌های یزد، اصفهان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال بختیاری، کردستان و لرستان در دو بخش مردان و زنان با یکدیگر رقابت می‌کنند.

مردان در رشته‌های شتر‌سواری، طناب‌ کشی و کشتی کویری ‌و در بخش زنان مسابقات در رشته‌های ماچلوس و هفت سنگ دنبال می‌شود. مسابقات طی عصر دیروز و امروز برگزار شده و اختتامیه مسابقات نیز عصر امروز جمعه در محل امامزداه ابراهیم بهرمان برگزار خواهد شد.

در مراسم افتتاحیه این جشنواره رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی کشور، مدیرکل دفتر ارزیابی و بازرسی وزارت ورزش و جوانان، مدیرکل دفتر توسعه ورزش روستایی وزارت ورزش و جوانان و جمعی از مسئولان فدراسیون ورزش روستایی و مسئولین شهرستان رفسنجان حضور داشتند.

در مراسم افتتاحیه جشنواره بازیهای بومی و محلی کشور پیام آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز قرائت شد.

رئیس فدراسیون ورزش روستایی و بازی‌های بومی محلی کشور نیز صبح جمعه در حاشیه این مسابقات اظهار داشت: احیای ورزش های روستایی و بازی های بومی و محلی، احیای ارزش های فرهنگی و باورهای دینی ماست و باید در جهت انتقال فلسفه این بازی ها به نسل آینده تلاش کنیم.

غلامرضا جعفری با اشاره به ویژگی های بازیهای بومی و محلی، افزود: سهل الوصول بودن این بازی ها و تأثیر آن ها بر انسجام اقوام و ارکان خانواده ها و ایجاد ذهن قانون پذیر در آن ها از ویژگی های این بازی هاست که مختص جامعه ای با کرامت است، جامعه ای که امام راحل تأکید ویژه ای بر تکریم و صیانت آن داشتند.

وی با اشاره به شعار “اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی” تصریح کرد: عزم ملی همان مشارکت همگانی است و مدیریت جهادی که مهندسی علمی فرآیندهاست.

این مسئول با اشاره به پیشنیه شهر بهرمان، تصریح کرد: این دیار زادگاه یار و امین رهبری است و بزرگان زیادی از استان کرمان به کشور معرفی شده اند.

فرماندار رفسنجان نیز از برگزاری این رویداد بزرگ فرهنگی ورزشی در بهرمان ابراز خوشحالی کرد و گفت: این جشنواره بهانه ای است برای پرداختن به اجتماعات مسلمین و ایجاد روحیه نشاط و شادابی که مورد سفارش دین اسلام است.

حمید ملانوری سپس به مزایای چنین جشنوارهایی پرداخت و افزود: توجه به اصالت های خود، بازخوانی بازی های سنتی و کودکی و احیای بازی هایی که میراث گرانبهای ماست، از مزایای این جشنواره ها است.

وی یاد و خاطر بزرگانی مانند مرحوم شیخ محمد هاشمیان گرامی داشت و با اشاره به اینکه شهر بهرمان زادگاه ایت الله هاشمی رفسنجانی است، ابراز کرد: رفسنجان از ویژه ترین شهرهای کشور به لحاظ پرورش مردان بزرگ و قدمت آثار تاریخی است.

اجرای برنامه موسیقی توسط موسیقی نوایی شرق استان و رژه تیم‌ها از دیگر برنامه های افتتاحیه بود و غرفه‌های مواد غذایی، صنایع دستی و نمایشگاه خوشنویسی در بخش جنبی این جشنواره نمایش داده شده است.

حاشیه های جشنواره بازیهای بومی و محلی کشور/ وقتی مجری محسن هاشمیان را با محسن هاشمی اشتباه گرفت!

مراسم افتتاحیه جشنواره بازیهای بومی و محلی کشور با حاشیه هایی همراه بود.

*در این مراسم محسن هاشمیان برادر امام جمعه فقید شهرستان رفسنجان و پسرعموی آیت الله هاشمی رفسنجانی رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام حضور پیدا کرده بود که مجری به اشتباه وی را فرزند آیت الله هاشمی رفسنجانی خطاب کرد. البته یکی از مجریان از سن پایین آمد و میکروفن را به خود هاشمیان داد تا خودش را برای حضار معرفی کند که البته وی پس از معرفی خود مورد تشویق حضار قرار گرفت.

*رئیس فدراسیون ورزش روستایی و عشایری کشور در حاشیه مراسم افتتاحیه از تلاش برای ثبت جشنواره بهرمان در تقویم این فدراسیون خبر داد.

*مراسم افتتاحیه با تأخیر زیادی آغاز شد و گرمای هوا مزید بر علت شد تا سخنرانان مراسم افتتاحیه رعایت حضار را بکنند!

*در نظر گرفتن مکانی برای ارسال اخبار برای خبرنگاران از نکات مثبت مکان برگزاری مراسم بود که مجهز به اینترنت و امکانات کامل بود و مورد استقبال خبرنگاران قرار گرفت.

………………………………..

گزارش: حسین میرزااسدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.