شنبه، ۱۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۵۳

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به بی‌احتیاطی‌هایی که منجر به بروز حادثه در زمان نبود والدین کودکان…

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به بی‌احتیاطی‌هایی که منجر به بروز حادثه در زمان نبود والدین کودکان در خانه می‌شود، هشدارها و توصیه‌هایی را ارائه کرد.

به گزارش ایسنا، محمود قدیری با بیان اینکه تنها گذاشتن اطفال در اتومبیل و ترک آن برای خرید و انجام امور دیگر سبب کنجکاو شدن وی در مورد وسایل اتومبیل و ایجاد حادثه می‌شود، گفت: قطع برق در هنگام شب و روشن کردن شمع یا چراغ نفتی و ترک منزل و بازی کردن اطفال با آن‌ها بروز آتش‌سوزی در منازل را به دنبال خواهد داشت.

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با اشاره به تنها گذاشتن اطفال در منزل گفت: این اقدام ممکن است سبب ورود کودک به بالکن و آویزان شدنش از نرده‌ها شود که این کار احتمال افتادن وی به حیاط خانه را افزایش می‌دهد.

قدیری با اشاره به تنها گذاشتن کودکان هنگام کار با چرخ خیاطی ادامه داد: این کار موجب کنجکاوی وی و بازی با چرخ‌ خیاطی شده و نتیجه آن رفتن انگشت کودک به زیر سوزن چرخ خیاطی و حوادث مشابه آن است.

به گفته معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران هنگام چرخ کردن گوشت نیز تنها گذاشتنن کودکان سبب می‌شود که وی حرکات مادریا بزرگتران دیگر را تقلید کرده و با روشن کردن چرخ گوشت زمینه را برای بروز حوادثی نظیر فرو رفتن دست در چرخ گوشت و … آماده کند.

قدیری با بیان اینکه وجود کبریت در دسترس کودک و بازی با آن هنگام روشن کردن شعله سبب افتادن آن به روی رختخواب، فرش، تختخواب، کمد لباس و … می‌شود، گفت: قرار دادن وسایل تمیزکننده مانند وایتکس و … در محیط خانه احتمال خوردن این مواد از سوی کودکان را افزایش می‌دهد.

معاون پیشگیری سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران با تاکید بر اینکه هنگام ترک منزل به هر دلیل و به هر مدت نباید کودکان را در خانه تنها گذاشت، اظهار کرد: در صورت اجبار باید منابع حرارت‌زا را خاموش و کبریت و فندک را از دسترس آنان دور کرده و به هیچ وجه در را به روی کودکان قفل نکرد، همچنین باید غیبت را با همسایگان نزدیک و مورد اطمینان در میان گذاشت تا در صورت بروز حادثه بتوان از کمک آنان بهره برد.

قدیری با بیان اینکه بهتر است خروج از منزل را قبلا برنامه‌ریزی کرده و پیش از آن اجاق گاز، سماور، بخاری و لوازم نظیر آن خاموش شود، گفت: نکات فوق را باید جدی گرفت زیرا موارد بسیاری وجود داشته که بچه‌ها در غیبت پدر و مادر اقدام به آتش‌بازی کرده و یا در اثر آتش‌سوزی‌های ناشی از منابع حرارت‌زا جان خود را از دست داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.