یکشنبه، ۰۱ تیر ۹۳ - ۰۱:۵۸

سایت الف نوشت: احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ˈدر حال حاضر فساد در کشور به مرحله سیستمی رسیده…

سایت الف نوشت:

احمد توکلی نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه ˈدر حال حاضر فساد در کشور به مرحله سیستمی رسیده استˈ، گفت: اگر امید مردم مایوس شود، آنگاه سرمایه های اجتماعی نظام را از دست می دهیم.

توکلی در سلسله نشست های بزم اندیشه با عنوان «زنگ خطرهایی برای دولتمردان» اظهار کرد: در دولت فعلی دو ماه و نیم مکاتبه کردم تا مسئله فساد و رانت خواری حذف شود. معتقدم دولت یازدهم باید متوجه شود که چنین مسائلی نباید دست و پایش را بگیرد؛ البته آن چه به این دولت رسیده خرابتر از آن است که بتواند حریف مشکلاتش شود.

وی با بیان اینکه «اگر بنده حرفی می زنم از سر دشمنی نیست؛ چراکه خیرخواه دولت ها بوده و هستم؛ هرچند ممکن است آنان اشتباهاتی نیز داشته باشد» خاطرنشان کرد: در حال حاضر فساد در کشور به مرحله سیستمی رسیده است؛ این اتفاق به معنای آلودگی دستگاه های مبارزه با فساد است و در این نوع از فساد جرم یقه سفیدها بیشتر می شود.

وی افزود: یقه سفیدها اشخاص در ظاهر محترم هستند که در جامعه به شکل ویژه ای جرم مرتکب شده و پول مردم را می بلعند؛ در حقیقت بر خلاف یقه آبی ها. یقه سفیدها از مناسبات پیدا و پنهان خویش استفاده کرده و با پنبه سر می برند. اما جرم یقه سفیدها غارت بدون خشونت و سرقت خانه ها بدون ورود به منزل هاست.

این نماینده مجلس با بیان این که «فضای فساد در دولت گذشته گسترده و بی محابا بود» ابراز عقیده کرد: فاسد همانند خود را بر سر کار می آورد. در حال حاضر نیز به دلیل گسترده شدن فضای فساد مقابله با این امر قدری سخت و مشکل شده است.

وی یادآور شد: من در سال های ابتدایی فعالیت احمدی نژاد به او پیله نکردم، اما در دور دوم به کلی با او مخالف بودم. او در دور دوم مسیر را ترک کرد، مجلس نیز هرگز در برابر او سکوت نکرد.

توکلی هم چنین با بیان این که « من ریاست احمدی نژاد را قبول نداشتم، اما از روی اضطرار به او رای دادم» افزود: در زمان احمدی نژاد به عقل و مشورت اعتنایی نمی شد. در زمان او تصمیمات در کشور به شکل استبدادی اتخاذ می شد؛ به عنوان نمونه پروژه مسکن مهر که معتقدم یکی از بهترین طرح ها بود به خاطر افزایش مقیاس و چاپ پول از سوی بانک مرکزی سبب تورم و رشد نقدینگی شد.

این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، احمدی نژاد را در عین حال، سیاستمداری باهوش توصیف کرد و گفت: او نتوانست از این هوش خود به درستی استفاده کند. در زمینه پروژه مسکن مهر به بانک مرکزی اعلام شد که 43 هزار میلیارد تومان اسکناس چاپ شود و دلیل این امر این بود که افراد مطیع بر سر کار بودند نه افرادی عاقل و با درایت.

وی در ادامه با اشاره به این که «مجلس و دولت تاثیر متقابلی از هم می پذیرند»، تصریح کرد: دولت قدرت تمرکزیافته بیشتری نسبت به مجلس دارد، پارلمان دارای قدرت های متکثر است و نمی تواند تصمیم قاطعی بگیرد. در نتیجه فسادها بیشتر می شود، اما اگر دولت افراد درستی را انتخاب کند، قدرت مبارزه با فساد آسان تر خواهد شد.

توکلی با اشاره به این که «در حال حاضر در زمینه مفاسد اقتصادی کار مجلس بسیار سخت شده است»، ادامه داد: معتقدیم اگر دولت ها سالم باشند، مجلس را به سلامت می کشانند، ساختار انتخابات باید استانی شود؛ زیرا هم اکنون به دلیل عدم حضور احزاب برخی از نماینده ها از بی حمایتی می ترسند در نتیجه در مقابل خیلی از اتفاقات سکوت می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.