چهارشنبه، ۰۷ آبان ۹۳ - ۰۵:۳۱

به گزارش خبرنگار مهر، مردم شهر ملایر که چند روز قبل میزبان شدن شهرستانشان از دو میهمان کربلای جنوب و شمال غرب ایران…

به گزارش خبرنگار مهر، مردم شهر ملایر که چند روز قبل میزبان شدن شهرستانشان از دو میهمان کربلای جنوب و شمال غرب ایران را شنیده بودند، شاگاه سه شنبه میزبان این دو گمنام جنگ تحمیلی در مسجد جامع این شهر بودند و امروز چهارشنبه نیز خود را با شور و شوقی وصف ناشدنی به ورودی دانشگاه آزاد ملایر و محل استقبال از آنان رسانده بودند تا این دو یار سفر کرده خمینی(ره) را تا آرامگاه ابدیشان بدرقه کنند.

بلوار دانشگاه آزاد ملایر امروز شاهد حضور نیروهای نظامی و انتظامی این منطقه از استان همدان بود که به رسم احترام برای سان دیدن از ورود پیکر شهدا خود را به این محل رسانده بودند.

مردم عادی نیز با دود کردن اسپند و با تاج گل های زیبا به استقبال این دو خون خفته مکتب تشیع آمده بودند و در داخل دانشگاه تا محل تدفین این دو شهید گمنام نیز  دانشجویان که از میزبانی این دو یار سفر کرده مکتب عاشورایی باخبر شده بودند با دسته گل های گلایل قرمز به استقبالشان آمده بودند تا علاوه بر اقامه نماز به امامت امام جمعه شهر ملایر، با حرکتی باشکوه پیکر آنان را تا آرامگاه خاکیشان در بام این دانشگاه که افقی بر شهر ملایر داشت بدرقه کنند.

۱۱۰۰ شهید، هدیه مردم ملایر به انقلاب اسلامی

در جوار محل تدفین که از حوض بزرگ آن در ایام شهادت سالار شهیدان خون فواره می زد، تمثال مبارک ۱۶ شهید دانشجویی از یک هزار و ۱۰۰ شهید شهرستان ملایر نظاره گر مشتاقان بود که در بین این چهره ها شهید احمد رضا احدی دانشجوی برتر پزشکی کشور که از وی دست نوشته های بی ماندی باقی مانده چشم ها به سوی خود می برد.

در گوشه گوشه محل برگزاری مراسم گرچه افرادی با لباسها و مسئولیت های متعدد به چشم می خوردند اما همه به محل عروج این دو یار ولی عصر خیره شده بودند و در چشمانشان گرچه شور میزبانی از این دو بزرگ مردم به چشم می خورد اما با دیدن کفن های یک تا دو کیلویی این دو شهید که یکی از آنان سر در بدن نداشت به یاد مظلومیت ارباب بی کفن در دشت کربلا افتاده و هر یک در گوشه ای در  خود فرو رفته و چشمان نمناک خود را پاک می کردند.

رئیس دانشگاه آزاد ملایر در این مراسم تدفین شهدای گمنام را افتخاری برای این دانشگاه عنوان کرد و اذعان داشت: این رویداد برگ زرینی بر معنویت این دانشگاه افزود.

تدفين  شهداي دانشگاه آزاد ملاير

نماینده کمیته مفقودین غرب کشور ستادکل نیروهای مسلح نیز در حاشیه این مراسم به مهر گفت: با تدفین این دو شهید ۸۱ شهید گمنام در استان خاک سپاری شده اند و دانشگاه آزاد ملایر هفتمین دانشگاه استان و ۱۶۴ دانشگاه کشور است که توفیق میزبانی از  شهدای گمنام را یافته است.

محمد جواد زمردیان که محل کشف پیکر شهید ۲۰ ساله این مراسم را در عملیات ۲۰ شهریور ۱۳۶۵ در جزیزه مجنون و شهید ۲۴ ساله را به عملیات آفندی در ماووت عراق در سال ۱۳۶۷ مربوط می دانست، در خصوص کشف پیکرهای شهدای در جبهه های غرب و شمال غربی کشور عنوان کرد: یافتن پیکر شهدا در منطقه غرب سخت تر از منطقه جنوب است چرا که این مناطق کشور صعب العبور بوده و کوهستانی است.

همه باید بدانیم که این آرامش از شهدا است

وی در خصوص علت تدفین پیکرهای شهدا در مراکز آموزشی نیز گفت: دفن پیکرهای شهدا در محیط های آموزش  عالی و نظامی به این دلیل است که نسل جدید در حال آموزش چه در نیروهای مسلح و چه در دانشگاه ها، بدانند انسان هر چه به درجات بالاتر برسد عمدتا به دنبال  این است که نام و یادش مطرح شود، اما شهدای گمنام افرادی هستند که به آخرین حد درجه تعالی رسیده اند اما نام و نشانی ندارند و همه باید بدانیم که این آرامش کشور از شهدا است.

مدتی است که شاهد کشف هویت شهدای گمنام در کشور هستیم و یکی از این موارد چندی پیش در همدان نیز روی داد.

وی در خصوص علت عدم فراخوان عمومی از خانواده شهدا برای نمونه گیری خون و تطبیق آن با پیکرهای کشف شده، بیان داشت: این مسئله ساده ای نیست و موضوع  آزمایش های ژنتیکی در برخی موارد به نتیجه نمی رسد پس نباید سطح توقع یک خانواده را بالا برد.

وی گفت: اگر این آزمایش ها پاسخ ندهد خانواده ها بیش از پیش چشم انتظار پیکر شهدای خود خواهند ماندکمااینکه روزی تصور می کردند فرزندانشان اسیرند و وقتی تبادل اسرا تمام شد، کار هویت یابی شهدای گمنام آرام آرام انجام می شود.

تدفين  شهداي دانشگاه آزاد ملاير

نماینده کمیته مفقودین غرب کشور ستاد کل نیروهای مسلح  عنوان کرد: از طرفی علاوه بر تطبیق ژنتیکی تطبیق خونی نیز باید صورت بگیرد که این امر زمان بر است و با دادن فراخوان این موضوع باعث توقع خواهد شد.

زمردیان اذعان داشت: فلسفه نشر ارزش های دفاع مقدس را باید در موقعیت شناسی نیز دید چراکه شهدا در شرایطی که به آنان احتیاج داریم رخ نشان می دهند.

وی با ابراز رضایت از برگزاری مراسم تدفین شهدا از مسئولین این شهرستان و دانشگاه تشکر کرد.   

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *