چهارشنبه، ۱۷ اردیبهشت ۹۳ - ۱۲:۱۷

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی امروز در جلسه مشترک با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به ارائه راهکارهای اجرایی…

به گزارش خبرنگار مهر، محمود واعظی امروز در جلسه مشترک با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به ارائه راهکارهای اجرایی در حوزه سیاست های ابلاغی اقتصاد مقاومتی در وزارت ارتباطات پرداخت و با تاکید بر توجه به علوم و شرکت های دانش بنیان در این حوزه گفت: تولیدات داخلی و پژوهش های داخلی اولویت امسال ما از لحاظ حمایتی خواهند بود در همین حال طرحی در حوزه اشتغال تهیه و در هفته جاری در ستاد اقتصاد مقاومتی ریاست جمهوری مطرح شده که بر اساس آن امسال 30 هزار شغل و برای سال آینده 100 هزار شغل در این حوزه ایجاد خواهد شد.

وی از ساماندهی نهضت نرم‌افزار و محتوای بومی در حوزه فضای مجازی به عنوان دیگر راهکارهای تحقق اقتصاد مقاومتی خبر داد و افزود: تا دو سال آینده تمامی اهداف برنامه پنجم در این حوزه اجرایی خواهد شد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جمع خبرنگاران اضافه کرد: سیاست ما حمایت از شرکت‌های تولیدکننده نرم افزارهای بومی است و بر این اساس برنامه‌هایی را مدنظر قرار داده ایم.

7 استان تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار می‌گیرند

واعظی با اشاره به راه‌اندازی مترواترنت در دو استان قم و کرمان به عنوان مقدمه اجرایی شدن شبکه ملی اطلاعات گفت: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته و در صورت اختصاص بودجه تا پایان امسال 7 استان بزرگ کشور و در تا پایان سال آینده تمامی استان های کشور تحت پوشش شبکه ملی اطلاعات قرار می‌گیرند.

وی فعال‌سازی دولت الکترونیک، سلامت الکترونیک بویژه در مناطق روستایی و کتاب الکترونیک را با سرعت بالای دسترسی، یکی از مهمترین مباحث شبکه ملی اطلاعات مطرح کرد که برای رفع نیازهای مردم فعال می‌شود.

وزیر ارتباطات گفت: هم اکنون 80 درصد خدماتی که مورد استفاده کاربران در فضای اینترنت است، مربوط به مطالبات داخلی است و تنها 20 درصد این خدمات مربوط به سایت های خارجی است. بر این اساس، به دنبال زیرساختی هستیم تا وضعیت اینترنت و سرعت را به نحوی بالا ببریم که این بخش از نیازهای مردم در داخل کشور با کیفیت مطلوب ارائه شود.

تغییر نرخ مکالمات بین‌الملل

واعظی از ساماندهی نرخ های تلفن بین الملل خبر داد و گفت: روابط بین الملل همیشه از ایران آغاز نمی شود و باید در این زمینه با کشورهای مختلف مذاکراتی داشته باشیم تا به ازای تماس هایی که با آنها صورت می گیرد و نیز تماس های دریافتی بتوانیم در جهت کاهش این هزینه ها اقدام کنیم. بر این اساس اخیرا تیمی برای مذاکره با کشورهایی که بیشترین تماس خروجی و ورودی را با ایران دارند، تشکیل شده تا بتوانیم به ساماندهی نرخ های این بخش اقدام کنیم.

مخابرات بدهی ندارد

وی در مورد بدهی 650 میلیاردی مخابرات که پیش از این مطرح شده بود، گفت: این اطلاع‌رسانی درست نیست و از قدیم یک اختلاف نظر در مورد قیمت ها وجود داشت که این موضوع به دلیل اجرای تعرفه های مخابراتی بر اساس دستورالعمل شورای رقابت بود، اما هم اکنون با تغییر تعرفه های تلفن ثابت مشکل دستورالعمل نرخ های مخابراتی حل شده است با این وجود من نمی دانم این رقم 650 میلیارد از کجا آمده است.

به گفته وزیر ارتباطات، هم‌اکنون مسئولان مخابرات و اپراتورها نرخ‌های جدید را اجرا می کنند و این بدهی که مطرح می شود، مبنای محاسباتی ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.