سه شنبه، ۲۷ خرداد ۹۳ - ۰۷:۵۲

به گزارش سه شنبه خبرنگار ایرنا، ˈمحمد معزالدینˈ در نشست خبری با اصحاب رسانه در سازمان منطقه آزاد اروند افزود: کارگروه های تخصصی…

به گزارش سه شنبه خبرنگار ایرنا، ˈمحمد معزالدینˈ در نشست خبری با اصحاب رسانه در سازمان منطقه آزاد اروند افزود: کارگروه های تخصصی مختلفی برای فراهم کردن زمینه ورود این بانک ها به مناطق آزاد کشور تشکیل شده است.

وی اظهار کرد: تلاش بر این است تا با اتخاذ ساز و کارهای مناسب و بررسی شورای عالی پول و اعتبار دستور العمل این کار نهایی شود.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد افزود: اکنون در حال فراهم کردن زیرساخت های اقتصادی و سرمایه گذاری هستیم و تا پایان سال با نهایی شدن دستورالعمل تشکیل و حضور بانک های خارجی در مناطق آزاد زمینه حضور این واحدهای اقتصادی فراهم می شود.

وی گفت: حضور بانک های خارجی به منظور جذب سرمایه گذاران خارجی و بنا به درخواست ایرانیان مقیم خارجی برای تسهیل در سرمایه گذاری در مناطق آزاد صورت می گیرد.

معزالدین افزود: حضور این بانک ها موجب جابجایی آسان پول و ارز براساس قوانین و مقررات بانک های جهانی و با استانداردهای بین المللی می شود.

وی با اشاره به محدودیت های مناطق آزاد تصریح کرد: تلاش بر این است که با الگوسازی متناسب در سطح کمی و کیفی زندگی مردم و توسعه سرزمینی این مناطق از بخش خصوصی بهره بگیریم.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد افزود: آخرین دستاوردهای مدیریت در حوزه های کسب و کار به مناطق آزاد کشور انتقال و با بومی سازی در فرآیندهای اقتصادی از آنها استفاده می شود.

وی گفت: نخستین بخش توسعه مناطق آزاد تکیه بر منابع مردم بویژه ظرفیت های موجود در این مناطق و استفاده از بازار سرمایه ای می باشد.

معزالدین اضافه کرد: در حوزه اقتصاد در مناطق آزاد بر اساس قانون، امکان استفاده از بودجه و ردیف اعتباری سالیانه کشور وجود ندارد و اتکای این مناطق استفاده از ظرفیت های بخش خصوصی است.

وی با اشاره به وضع تحریم های غیر اخلاقی و تاثیر آن بر اقتصاد مناطق آزاد ایران گفت: متاسفانه در هشت سال گذشته بدلیل مشکلات ارزی، قدرت مناطق آزاد در بخش جذب سرمایه خارجی کاهش یافته است و مناطق آزادی که رقیب مناطق آزاد ایران هستند از این فرصت بهترین بهره را بردند.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری شورای عالی هماهنگی مناطق آزاد کشور ثبات در شرایط سیاسی و اجتماعی را یکی از عوامل جذب سرمایه گذار نام برد و افزود: سیاست های کلی، حمایت از سرمایه گذاری در مناطق آزاد است و هم اکنون 35 پروژه بزرگ در مناطق آزاد نیاز به مشارکت سرمایه گذار خارجی دارند.

وی استفاده از ظرفیت های صادراتی به کشور عراق را از مزیت های خاص منطقه آزاد اروند خواند و گفت: با اتصال راه آهن بندر امام به بصره ظرفیت های صادراتی و ترانزیت کالا در این منطقه افزایش خواهد یافت.

وی از سرمایه گذاری سه میلیادر دلاری در منطقه آزاد اروند خبر داد و گفت: این منطقه از نظر زیر ساختی امکانات خوبی دارد.

معزالدین خبر از شکسته شدن حباب قیمت مسکن در منطقه آزاد داد و افزود: برای این مهم ساز و کارهای خاصی پیش بینی شده است.

معاون اقتصادی و سرمایه گذاری سازمان منطقه آزاد اروند نیز در این نشست با اشاره به سرمایه گذاری خارجی 250 میلیون دلاری در این منطقه گفت: قرارداد 15 پروژه سرمایه گذاری در منطقه آزاد اروند منعقد و 70 درصد پروژه هایی که منجر به عقد شده اند فعال می باشند.

ˈ سید علی موسوی ˈ بهره برداری از فاز پنج و شش نیروگاه سیکل ترکیبی صبا در سایت صنعتی خرمشهر را یادآور شد و افزود: این فازها با اعتبار 108 میلیون یورو بهره برداری شدند.

وی گفت: با بهره برداری از این دو واحد نیروگاهی تولید برق در نیروگاه خرمشهراز 600 مگاوات به 980 مگاوات افزایش یافت.

موسوی در پایان از راه اندازی نمایشگاه عرضه مستقیم خودروهای پلاک اروند در بندر خرمشهر خبر داد.ک/2

7102/7279

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.