پنجشنبه، ۰۶ شهریور ۹۳ - ۰۷:۳۵

دومین همایش منطقه‌ای مرکز تحقیق و توسعه خشکبار ایران با موضوع “استانداردسازی فله و بهبود فرایند تولید کشمش”، با هدف آسیب شناسی فرآیند…

دومین همایش منطقه‌ای مرکز تحقیق و توسعه خشکبار ایران با موضوع “استانداردسازی فله و بهبود فرایند تولید کشمش”، با هدف آسیب شناسی فرآیند تولید کشمش از باغ تا صادرات و تبیین و تشریح زنجیره ارزشی در چرخه تولید و تبیین جایگاه تحقیق و توسعه در این صنعت، به میزبانی شهرستان ملایر به عنوان یکی از قطب‌های اصلی تولید کشمش کشور برگزار شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه همدان، محمدقاسم عبدلی، معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری وی‍‍ژه ملایر، هدف از برگزاری این همایش را ایجاد رابطه بین علم و تجربه و همسوشدن تجربیات کشاورزان با علم و صنعت تولید کشمش عنوان کرد و گفت: این شهرستان از دیرباز مهد پیشکسوتان تولیدکننده کشمش بوده است.

وی افزود: تنها زمانی صادرات ما سر و سامان می‌گیرد که باور و اطمینان باغداران و کارخانه‌داران به صورت منطقی جلب شود.

وی نسبت به این‌که امروز هدایت صادرات ما در دست دلالان سایر کشورهاست، هشدار داد و اظهار کرد: کمبود منابع آب، لزوم لایروبی قنوات، رقابت غیرمعقولانه در عرصه صادرات و… از جمله تنگناهای موجود در این زمینه است.

عبدلی با بیان این‌که به علت نبود آب و کم کاری در بخش‌های ترویج، 50 درصد باغات ملایر در حال خشک‌شدن هستند، خاطرنشان کرد: آموزش کشاورزان و کارخانه‌داران و پرهیز از تک روی و انحصاری عمل کردن می‌تواند راهگشا باشد.

وی بر لزوم توجه به تغذیه سالم، صنایع تبدیلی و بسته‌بندی استاندارد و بهداشتی در کارخانجات کشمش تأکید کرد و گفت: نباید اجازه بدهیم کشورهای دیگر گوی سبقت را از ما بگیرند.

ملایر یکی از قطب‌های تولید کشمش در کشور است

در ادامه، دکتر محمد توکلیان دبیر این همایش علمی با بیان این‌که ملایر یکی از قطب‌های تولید کشمش است، گفت: هدف اصلی مرکز تحقیق و توسعه خشکبار ایران، ایجاد یک اقتصاد دانش‌بنیان برای نهادینه‌کردن جایگاه تحقیق و توسعه به عنوان یک ضرورت ملی است.

وی افزود: در این راستا، تبیین و تشریح زنجیره ارزش در فرآیند تولید خشکبار از باغ تا صادرات اهمیت ویژه‌ای دارد.

وی با تأکید بر این‌که در این زنجیره هیچ تفاوتی بین صادرکنندگان کشمش و باغداران دیده نمی‌شود، گفت: این تفکر به دنبال حمایت متوازن از فعالان این عرصه و ارائه ترجمانی موفق در صنعت خشکبار است.

توکلیان خاطرنشان کرد: در سال 1980 ایران رتبه اول صادرات کشمش جهان را داشت، اما اکنون بعد از آمریکا، ترکیه، چین و هندوستان، رتبه پنجم جهان را داریم.

وی با اشاره به این‌که صنعت خشکبار ایران به عنوان محصولی استراتژیک، دارای سابقه 140 ساله است و از محورهای اصلی صادرات غیرنفتی به شمار می‌رود، افزود: در حالی که تقاضاهای بین‌المللی در حال افزایش است، متأسفانه سهم ایران کم رنگ شده که این هشداردهنده است.

سنت گرایی افراطی به مشکلی اساسی در صنعت خشکبار تبدیل شده است

دبیر این همایش تصریح کرد: سنت‌گرایی افراطی به مشکلی اساسی در صنعت خشکبار مبدل شده و نیازمند بازنگری جدی است که همکاری و تعامل باغداران، کارگاه‌های فرآوری انگور و کشمش و صادرکنندگان را می‌طلبد.

توکلیان با اشاره به وجود 10 هزار هکتار سطح زیرکشت انگور در ملایر، گفت: متأسفانه بحران کم آبی، زنجیره تولید این محصول ارزآور و استراتژیک را کند می‌کند و اگر به همین روال پیش برود، آینده تاریکی می‌توان برای آن پیش‌بینی کرد.

وی افزود: مرکز تحقیق و توسعه خشکبار ایران، ‌یک انجمن علمی– تخصصی با هدف تحقق منویات مقام معظم رهبری در بخش سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است و به دنبال اعتلای جایگاه ایران در عرصه صادرات بین‌المللی است.

توکلیان به سیر نزولی صنعت خشکبار ایران طی 20 سال اخیر اشاره کرد و گفت: ما به دنبال ارائه ساز و کارهای راهبردی برای رفع این معضل هستیم.

وی ظرفیت‌های شهرستان ملایر را در دانشگاه ملی و پژوهشکده انگور برشمرد و از مسئولین، بخش خصوصی و تعاونی‌ها خواست راهکارهای خود را در زمینه رونق صنعت خشکبار ملایر ارائه دهند.

باید خلوص کشمش تولیدی افزایش یابد

عضو هیأت علمی مرکز تحقیق و توسعه خشکبار ایران نیز با بیان این‌که ایران، بهترین کشمش جهان را دارد، گفت: متأسفانه امروز هندوستان محصولات خودش را با برند ملایر عرضه می‌کند.

محمدامین حاج کاظمیان ‌افزود: ما در جنگ صادرات مورد هدف دنیا گرفته‌ایم و تمامی کشورها در تلاشند تا کشمش ایران را از بازارهای جهانی حذف کنند.

وی اظهار کرد: کشور ترکیه با سیاست، درایت و بالا و پایین بُردن بیش از حد قیمت‌ها دارد بازار دنیا را مدیریت می‌کند، به گونه‌ای که تحولات کشمش ترکیه در سطح دنیا باعث شده صادرکنندگان ایران در یک سال گذشته نه تنها سود نداشته باشند بلکه ضرر هم کنند.

حاج کاظمیان، تصریح کرد: تولیدکنندگان و صادرکنندگان باید برای رسیدن به منفعت، کیفیت فله و خلوص و عیار کشمش را افزایش دهند.

وی نقش 11 استان کشور را در صنعت تولید کشمش با 140 سال قدمت برشمرد و اظهار کرد: ورود فله‌های خشک با رطوبت زیر 14 درصد و تیزاب زنی صحیح باعث می‌شود دیگر نیازی به گاز دی اکسید گوگرد نباشد، رنگ کشمش حفظ شود و میزان خرید محصول در بازارهای جهانی افزایش یابد.

در حاشیه این همایش، یکی دیگر از اعضای هیأت علمی مرکز تحقیق و توسعه خشکبار ایران در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: انگور ملایر مهم‌ترین محصول کشاورزی و تنها محصول ارزآور و اشتغالزای شهرستان است.

دکتر”عبدالهی” با اشاره به این‌که ما در ملایر انتظار تولید سالانه 120 تا 150 هزار تن کشمش را داریم، افزود: متأسفانه کمبود آب و سطح زیر کشت از جمله مشکلات موجود در ملایر است.

عبدالهی اظهار کرد: امروز بحث “اکراتوکسین” در صنعت تولید کشمش به معضلی اساسی مبدل شده است.

وی یادآور شد: وقتی کشمش با رطوبت بالا وارد کارخانه می‌شود، در محیط مرطوب کپک‌ها و قارچ‌های ناقصی رشد می‌کنند که “اکراتوکسین” نام دارند و کیفیت محصول را کاهش می‌دهند. لذا برای تصاحب بازارهای جهانی باید رطوبت کشمش در زمان ورود به کارخانه بسیار اندک باشد.

وی تصریح کرد: انگور ملایر این پتانسیل را دارد که ارزآوری را به دو برابر افزایش و اشتغالزایی را تا 50 درصد جبران نماید.

مهم‌ترین مشکل صادرات کشمش، عدم بسته‌بندی‌های استاندارد است

هم‌چنین یکی از کارخانه‌داران خشکبار که از شهرستان قوچان میهمان این همایش بود، در اظهار نظری، مهم‌ترین مشکل صادرات کشمش را نبود بسته‌بندی‌های استاندارد و کیفیت پایین محصولات عنوان کرد.

“محمدعلی اکبریان” ‌افزود: استفاده از روش‌های سنتی در تولید کشمش و ورود این محصول با رطوبت بالا به کارخانه‌ها باعث افت کیفیت و کاهش میزان خرید شده است، به گونه‌ای که ما سال‌های پیش تا 300 تن صادرات داشتیم اما امسال هیچ صادراتی انجام نشده است.

“راحله میرزایی” نیز یکی از اعضای شرکتی که در زمینه خدمات کشاورزی فعالیت می‌کند، گفت: کم آبی، آفت‌های زنجره مو و جیرجیرک از جمله مشکلاتی است که باغداران ملایری با آنها دست و پنچه نرم می‌کنند.

به گزارش ایسنا، در این همایش یک روزه از سه تن از فعالان عرصه کشمش در شهرستان ملایر تجلیل شد و کارگاه‌های آموزشی و جلسات پرسش و پاسخ با حضور کارشناسان و اعضای هیأت علمی مرکز تحقیق و توسعه خشکبار ایران و باغداران کشاورزان برگزار شد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.