چهارشنبه، ۱۸ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۴

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رزم حسینی عصر امروز در جلسه رسیدگی به مشکلات عشایر استان کرمان گفت: دو کمیته به منظور بررسی…

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رزم حسینی عصر امروز در جلسه رسیدگی به مشکلات عشایر استان کرمان گفت: دو کمیته به منظور بررسی مشکلات عشایر در زمینه  مالکیت های عشایری مورد اختلاف با منابع طبیعی و هم چنین چاه های آب احرار  تشکیل می شود، ضمن این که یک کمیته نیز ویژه ی رسیدگی به مشکلات بانوان عشایر تشکیل خواهد شد.

رزم حسینی گفت: امتیاز ویژه عشایر را فرهنگ عشایری دانست و  خاطرنشان کرد: روحیه سلحشوری، مروت و گذشت در عشایر بارز است.

وی با اشاره به این که جامعه عشایر خود اتکا و تولید کننده است، اظهار داشت: در کمیته برنامه ریزی شهرستان ها باید به بودجه مربوط به عشایر توجه ویژه شود.

استاندار کرمان، با بیان این که طرح های مرتبط با عشایر باید با حفظ هویت عشایر همراه باشد، تاکید کرد:عشایر باید حافظ منابع طبیعی باشند و اجازه دهند ثروت منابع طبیعی که باید به نسل آینده انتقال یابد، به درستی مورد حفاظت و حراست قرار گیرد.

وی در ادامه به  افرادی که از نام عشایر سوء استفاده می کنند و جلوی سرمایه گذاری در بخش معادن را می گیرند اشاره کرد و گفت: نباید اجازه داد که چنین اقدامی صورت گیرد و سران عشایر و اداره کل امور عشایری باید با جدیت با این اقدام برخورد کنند.

مشکلات عشایر بررسی می شود/ درب استانداری به روی عشایر باز است

استاندار کرمان در خصوص مشکلات مربوط به  مالکیت اراضی کشاورزی، گفت: باید کمیته ای از دستگاه های اجرایی مربوطه و نماینده عشایربا ریاست معاون برنامه ریزی استاندار، تشکیل شود و افرادی که در زمینه اراضی عشایری ذی حق هستند مشخص و  پس از انجام بررسی های لازم و هم چنین تصویب قانون جامع منابع طبیعی از سوی مجلس، تصمیمات نهایی در این خصوص صورت پذیرد.

وی تاکید کرد: این کمیته باید مالکیت های عشایری مورد اختلاف با منابع طبیعی، به ویژه در مناطق ییلاقی و مشکلات عشایر درباره چاه های عشایری را نیز بررسی کند.

استاندار کرمان تصریح کرد: ظرف یک ماه آینده موضوع پرونده های مربوط به عشایر که به دادگاه رفته نیز باید تعیین تکلیف گردد، تا قانون جامع عشایر پس از تصویب در مجلس شورای اسلامی اعلام و بر اساس آن اقدام شود.

رزم حسینی گفت: ظرف یک ماه آینده باید بررسی های لازم درباره مشکلات عشایر پیرامون چاه های طرح احرار نیز انجام شود.

استاندار کرمان با بیان این مطلب که مطمئن باشید که دلسوز عشایر هستیم، افزود: پیگیری ها و هماهنگی های لازم با سازمان عشایری ایران  به منظور برگزاری همایش ملی سران عشایر کشور در کرمان انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: این همایش در زمان مناسب برگزار می شود.

رزم حسینی خطاب به سران عشایر گفت: درب استانداری همیشه به روی عشایر باز است و ما در حوزه اختیاراتی که داریم در راستای حل مشکلات عشایر تلاش می کنیم.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.