جمعه، ۰۶ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۷

معاون آموزشی بنیاد پیشگیری و کنترل دیابت گفت: روزه گرفتن بیماران مبتلا به دیابت که به علت بیماری نباید روزه بگیرند، اما مبادرت…

معاون آموزشی بنیاد پیشگیری و کنترل دیابت گفت: روزه گرفتن بیماران مبتلا به دیابت که به علت بیماری نباید روزه بگیرند، اما مبادرت به روزه داری می کنند از دغدغه های مهم پزشکان در ماه مبارک رمضان است.

دکتر فرهاد رجب پور افزود: با روزه داری متاسفانه گاه شاهد بروز عوارض ناشی از افت فشار خون و مشکلات دیگر در این بیماران هستیم، تا آنجا که حتی فوت بیمار را هم موجب شده است .

وی بیان کرد: تحقیقات انجام شده در 13 کشور مسلمان نشان داده است که قریب به 80 درصد بیماران دیابتی نوع 2 ، در ماه رمضان روزه می گیرند.

وی تاکید کرد:بیماران وابسته به انسولین، زنان باردار یا شیرده مبتلا به دیابت ، بیماران دچار قند کنترل نشده،بیماران دچار عوارض دیابت مانند عارضه های چشمی ، قلبی، کلیه، فشار خون و مشکلات عصبی نباید روزه بگیرند.

رجب پور ادامه داد: اما بیمارانی که قند کنترل شده شده دارند می توانند با مشورت پزشک روزه بگیرند.

عضو کارگروه طب سنتی وزارت بهداشت نیز در این همایش گفت: بیمار دیابتی که انسولین مصرف می کند، نباید روزه بگیرد.

حجت الاسلام و المسلمین علامه حسن ناظریان افزود: دین اسلام بیمارانی را که بیماری ایشان را رنجور و دردمند و دچار عارضه ساخته و روزه داری موجب صدمه دیدن روحی یا جسمی شان می شود، از انجام این فریضه منع می کند و اقدام به این عمل را حرام می شمارد.

وی خاطر نشان کرد: هیچ تقابلی بین طب رایج و طب اسلامی وجود ندارد و بسیاری از اوقات پزشکان فارغ التحصیل از دانشکده های علوم پزشکی در خصوص درمان بیماران همان نگاهی را دارند که پزشکان طب اسلامی تجویز می کنند.

کارشناس ارشد تغذیه نیز در این همایش گفت: رعایت مصرف درست و به اندازه خوراکی ها برای آن گروه از دیابتی هایی که مجوز روزه گرفتن را از پزشک خود دریافت نموده اند، بسیار حایز اهمیت می باشد.

محمد اطرشی با تشریح رژیم غذایی که اجازه روزه گرفتن دارندٰ، افزود: بهترین رژیم غذایی برای یک فرد دیابتی مصرف بهترین و کم خطر ترین غذاها در وعده های غذایی است.

وی در پایان گفت: چنانچه میزان قند خون دیابتی های روزه دار در ساعات اولیه روز زیر 70باشد، بهتر است از ادامه روزه داری اجتناب نموده زیرا منجر به عوارض افت شدید میزان قند خون و کما و بیهوشی خواهد شد.

همایش یک روزه دیابت و روزه داری با همکاری انجمن توسعه سلامت و بنیاد بین المللی پیشگیری و کنترل دیابت برگزار شد.

7487/659

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.