سه شنبه، ۲۲ مهر ۹۳ - ۰۳:۳۰

استان سمنان به علت گستردگی جغرافیایی، تنوع اقلیم و از طرفی آب و هوا و تغییرات اقلیمی صورت گرفته در آن با حوادث…

استان سمنان به علت گستردگی جغرافیایی، تنوع اقلیم و از طرفی آب و هوا و تغییرات اقلیمی صورت گرفته در آن با حوادث متنوعی روبرو است. وجود رشته کوه‌های البرز و استقرار گسل‌های متعدد و فعال بودن برخی از این گسل‌ها موجب بروز زلزله‌های متنوعی در سطح استان در طول تاریخ بوده است.

احمد طاهری مدیرکل بحران استانداری سمنان که به مناسبت هفته کاهش بلایای طبیعی با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه سمنان، گفت‌وگو می‌کرد، اظهار کرد: در سال 862 میلادی کشنده‌ترین زلزله طول تاریخ در استان سمنان رخ داده است که در این زلزله تعداد یکصد هزار نفر کشته شده‌اند.

وی با بیان این‌که در سال 1332 در طرود شاهرود نیز وقوع زلزله سبب کشته شدن بالغ بر 800 نفر شد، تصریح کرد: وقوع زلزله شهریور سال 89 در جنوب دامغان و شاهرود نیز از دیگر زلزله‌های رخ داده در استان طی سال‌های گذشته است که دارای خسارت‌های زیادی بوده است.

وقوع 7 زلزله بالای سه ریشتر در 6 ماهه سال‌جاری

مدیرکل بحران استانداری سمنان هم‌چنین از وقوع تعداد 7 زلزله بالای سه ریشتر در 6 ماهه ابتدای سال‌جاری در سطح استان خبر داد و گفت: بزرگترین این زلزله‌ها با قدرت 4.9 ریشتر در منطقه مجن شاهرود به وقوع پیوست.

طاهری با بیان این‌که در حوادث همواره پیشگیری مقدم بر درمان است، خاطرنشان کرد: شعار امسال هفته کاهش بلایای طبیعی عزم ملی، تدابیر پیشگیرانه، افزایش امید و ایمنی در بلایای طبیعی نام‌گذاری شده است.

وی از برگزاری برنامه‌های متعدد در این هفته در سطح استان خبر داد و گفت: اجرای مانورهای متعدد در سطح شهرستان‌های استان، اعزام تیم‌های سلامت به سطح روستاهای استان، پخش تیزرهای تلویزیونی و مصاحبه با مسئولین کارگروه‌های مختلف مدیریت بحران استان از اهم این برنامه‌هاست.

مدیرکل بحران استانداری سمنان ادامه داد: تبلیغات رسانه‌ای و رادیو تلویزیونی، درج پیام‌های کوتاه، آموزش‌های تخصصی و عمومی برای کارکنان، مسابقات و آموزش‌های فرهنگی و هنری توسط سازمان آموزش و پرورش استان در سطح مدارس و… از دیگر برنامه‌های هفته کاهش بلایای طبیعی در سطح استان است.

گسل‌های استان سمنان

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان هم‌چنین از وجود سه منطقه فعال گسله‌ای در این استان خبر داد.

وی منطقه بین سرخه و آرادان را یکی از این سه منطقه فعال دانست و گفت: این منطقه که در جنوب شهرستان آرادان و در حد فاصل این شهرستان و شهرستان تازه تاسیس سرخه واقع شده یک منطقه کویری و بیابانی خالی از سکنه است.

وی تصریح کرد: این منطقه سالانه شاهد زمین لرزه‌هایی با شدت پایین است که خوشبختانه زمین لرزه‌های این محدوده عمدتا خسارتی نیز به دنبال ندارد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان، “طرود شاهرود” را یکی دیگر از فعال‌ترین مناطق گسلی این استان ارزیابی کرد و گفت: این منطقه در شرق استان و شهرستان شاهرود واقع شده است.

طاهری، منطقه محدوده “چاشم” در شهرستان مهدیشهر را فعال‌ترین مناطق گسلی استان سمنان دانست و گفت: این منطقه نیز در طول سال فعالیت‌های زمین لرزه‌ای قابل توجهی دارد که شدت آنها عمدتا پایین است.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سمنان با بیان این‌که استحکام‌سازی، راهکار مقابله با زمین لرزه است، گفت: در این میان دستگاه‌های ناظر بر اصول ساخت و ساز و دولت به عنوان سیاست‌گذار اصلی بخش ساخت و ساز و نظارت جدی‌تر بر کار پیمانکاران و هم‌چنین نقش مردم در ایجاد فرهنگ استحکام بخشی و بالابردن سطح آمادگی خود در مقابل سوانح، نقش مهمی در کاهش خسارات ناشی از زلزله در کشور دارند.

به هر روی زمین‌لرزه، بلای طبیعی پیش‌بینی نشده‌ای است که جلوگیری از وقوع آن امری محال و غیرممکن است و همین می‌طلبد که همواره آماده رویارویی با این بلای طبیعی باشیم.

شاید مهم‌تر از همه آموزش به مردم برای رویارویی احتمالی با این بلای طبیعی در قبل، حین و بعد از زلزله بتواند به طور قابل توجهی از خرابی‌ها و مخصوصا تلفات جانی جلوگیری کند، لذا آموزش به شهروندان بویژه در مناطقی که دارای گسل‌های شناسایی شده است، امری ضروری است. باشد که در کشور ما نیز همچون ژاپن و کشورهای زلزله‌خیز خاور دور با وقوع زلزله‌هایی با قدرت بالا ، شاهد کمترین تلفات باشیم.

گفتنی است از 19 مهرماه تا 25 مهرماه به نام هفته کاهش بلایای طبیعی نام‌گذاری شده است.

گزارش از آذر پژمان خبرنگار ایسنای سمنان

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *