یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۱۰:۵۸

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی روزبه روز یکشنبه در مراسم تجلیل از صنعتگران و معدن کاران نمونه استان قزوین گفت: تقابل در استان…

به گزارش خبرنگار مهر، مرتضی روزبه روز یکشنبه در مراسم تجلیل از صنعتگران و معدن کاران نمونه استان قزوین گفت: تقابل در استان ممنوع است و مسئولان به جای جنگ زرگری و دادن شعار و روایت گری باید دنبال راهکار برای حل مشکلات و گشودن گره از مسائل استان باشند.

وی افزود: تنش زدایی بین المللی رسالت رئیس جمهور و تنش زدایی در استان وظیفه استاندار است و اگر نتوانیم مشکلی را با اختیارات خود حل کنیم و کار به تهران ارجاع شود دلیل بی کفایتی همه ماست.

استاندار بیان کرد: باید به فهم مشترکی در میان کارگر و کارفرما و مسئولان استان برسیم که اگر کارگر نباشد تولید نیست و اگر کارفرما نباشد شغلی ایجاد نمی شود لذا همه لازم و ملزوم یکدیگرند و مسئولان بیمه تامین اجتماعی، سازمان صنعت؛ مالیات و دارایی وظیفه دارند با اصلاح دیدگاه خود همه تلاششان را برای گره گشایی از مشکلات بکار گیرند.

روزبه یادآورشد:  گردش پولی در بانکها مدیون صنعتگران و تولیدکنندگان است پس چرا صمیمت میان صنعت و بانکها کم است و شاهد مشکلاتی در این حوزه هستیم در حالی که اگر این چرخه قطع شود همه آسیب می بینند و کارها متوقف می شود.

این مسئول بیان کرد: واحدهای صنعتی استان قزوین را به سه دسته تقسیم کرده ایم که برخی بدون مشکل کار می کنند و برخی دارای مشکلات اندک و تعدادی هم بحرانی هستند که امیدواریم با حمایت از واحدهایی که فعالیت خوبی دارند زمینه حرکت روبه رشد آنها را فراهم کنیم و اگر مشکلی داشتند نیز حل خواهیم کرد.

وی با اشاره به برگزاری جلسات شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی در استان قزوین گفت: در شش ماه گذشته تعداد شش جلسه شورای گفتگو در استان برگزار شد و تصمیمات خوبی برای حل مشکلات بخش صنعت و تولید گرفته شد که باید از این ظرفیت بخوبی در استان استفاده شود.

استاندار قزوین یادآورشد: بخش بسیار کمی از مشکلات بخش صنعت به تحریم‌ها مربوط است و با بررسی کارشناسی می توان گفت واردات غلط و بی رویه، بی توجهی به تولید داخلی و سوء مدیریت ها هم موجب بروز مشکلات عدیده شده که هیچ ربطی به تحریم‌ها ندارد.

روزبه گفت: گاهی مدیران به جای ارائه راهکار اجرایی فقط با روایت گری و بازگویی مسائل وقت جلسات را می گیرند و در حالی که هنر مسئولان استان قزوین رفع مشکلات موجود باشد با بی اهمتی زمینه ارجاع آن به تهران را فراهم می کنند که نشان‌دهنده بی‌کفایتی مدیران استان است.

ضرورت پیوند صنعت و دانشگاه

استاندار قزوین با انتقاد از عدم برقراری ارتباط مناسب بین صنعت و دانشگاه تصریح کرد: بخش مهمی از صنعت و مراکز دانشگاهی کشور امروز در استان قزوین وجود دارد اما نتوانسته ایم بین صنعت و مراکز علمی ارتباط عمیقی برقرار و از این ظرفیت بخوبی استفاده کنیم که اگر موفق شویم این پیوند را برقرار و تقویت کنیم فارغ‌التحصیل جویای کار هم به فارغ ‌التحصیل کارآفرین تبدیل می‌شود و دیگر نگران بیکاری تحصیل کردگان نخواهیم بود.

روزبه اظهارداشت: اگر بخواهیم در عرصه رقابت با دیگر کشورهای جهان ورود موفقی داشته باشیم لازم است بر روی منابع انسانی سرمایه‌گذاری کنیم.

وی افزود: باید بی‌تدبیری‌ها اصلاح شود و اگر بی تدبیری در بخش واردات موجب بروز مشکلات عدیده در تولید داخلی و اشتغال شده لازم است با تدبیر اصلاح و برطرف شود.

استاندار قزوین گفت: نباید بی‌تدبیری‌های خود را به تحریم‌ها نسبت دهیم بلکه این کار نیازمند اصلاح وضع موجود است.

روزبه اظهارداشت: در شهرک‌های صنعتی استان نیازمند برخی تغییرات هستیم تا بتوانیم از ظرفیت بسیار خوب این شهرک‌ها استفاده بهتری کنیم تا صنعت دچار مشکل و چالش نشود.

وی افزود: در حوزه فنآوری نیازمند ارائه خدمات مناسب تری در شهرک ها هستیم و در کنار برخی خدمات مانند ساخت رستوران و کارهای رفاهی لازم است تا به نیازهای اسای و فنی در شهرک های صنعتی استان توجه بیشتری شود.

استاندار از رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین به عنوان مدیری توانمند و پرتلاش یاد کرد و گفت: امیدواریم با نگاه تخصصی در این حوزه شاهد توسعه صنعتید استان با شتاب بیشتری باشیم.

پر زحمت: راه اندازی واحدهای نیمه تمام صنعتی برای 20 هزار نفر شغل ایجاد می کند

در این مراسم علی پر زحمت رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قزوین هم با ارائه گزارشی از وضعیت صنعتی استان اظهارداشت: قزوین از نظر سرمایه گذاری، تعداد واحدهای صنعتی و اشتغال در رده های ششم و هفتم قرار دارد و نقش مهمی در اقتصاد کشور به خود اختصاص داده است.


پر زحمت بیان کرد: در حال حاضر 400 واحد صنعتی نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بالای 60 درصد در استان وجود دارد که در صورت تکمیل آنها قادریم برای 20 هزار نفر شغل ایجاد کنیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یادآورشد: رئیس جمهور محترم در مراسم تجلیل از صنعتگران نمونه کشور ازبهبود فضای کسب و کار و حمایت از واحدهایی که شرایط تحریم را با سختی گذراندند خبر دادند و امیدواریم بسته حمایتی دولت از صنعت تا پایان تیرماه مشخص شود تا دغدغه تولیدکنندگان کاهش یابد.

وی بیان کرد: همچنین کمک و حمایت از واحدهایی که معوقات بانکی دارند و تشکیل کارگروهی برای مطالعه و تنظیم طرح هایی به منظور خروج از رکود اقتصادی با دستور رئیس جمهور و پیگیری وزیر تشکیل شده که عزم و اراده جدی دولت برای رسیدگی به مشکلات صنعتگران را نشان می دهد.

پر زحمت تصریح کرد: با ریو کار آمدن دولت تدبیر وامید آرامش خاصی در میان صنعتگران ایجاد شده و همه امیدوار روزهای بهتری هستند که امیدواریم با رفع تحریم ها و بسترسازی برای سرمایه گذاری بیشتر موانع تولید سریعتر برطرف شود.

این مسئول صنعتی راه اندازی شورای گفتگوی دولت با بخش خصوصی را حرکتی مفید و ارزشمند دانست و گفت: در این شورا که اکثر تشکل ها در آن عضویت دارند مباحث جدی و خوبی مطرح می شود که امیدواریم گام ارزشمندی برای طرح دیدگاهها و مشکلات و حل آنها باشد.

در ادامه این مراسم از دو خانواده شهید بخش صنعت و 40 تن از صنعتگران و معدن کاران نمونه استان تجلیل شد.
 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.