پنجشنبه، ۲۲ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۶

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی خلج روز پنجشنبه در نشست بررسی پیشگیری از بیماری دامی لمپی اسکین در سنندج افزود: علاوه بر اطلاع…

به گزارش خبرنگار ایرنا، مهدی خلج روز پنجشنبه در نشست بررسی پیشگیری از بیماری دامی لمپی اسکین در سنندج افزود: علاوه بر اطلاع رسانی صدا و سیما و رسانه ها لازم است نیروهای نظامی و انتظامی از جابجایی دام در استان کردستان جلوگیری کنند.

وی اظهار کرد: اگر به صورت واکنش سریع وارد عمل نمی شدیم تبعات این بیماری و میزان گسترش آن مشخص نبود.

وی ارزش اقتصادی جمعیت دام در کشور را 110 هزار میلیارد تومان دانست و دام را به کارخانه ارزش افزوده بخش کشاورزی تشبیه کرد.

وی گفت: تلاش می کنیم اعتبار لازم برای جبران خسارت دامداران استان کردستان را تامین کنیم.

وی افزود: 10 میلیارد تومان برای جبران خسارت این بیماری از دولت درخواست شده است.

مدیرکل دامپزشکی استان کردستان نیز در این نشست لمپی اسکین را بیماری ویروسی حاد دانست که گاو، گوساله و گاومیش را مبتلا می کند.

دکتر کامران زیباکردار، افزود: 52 کانون بیماری لمپی اسکین در استان کردستان شناسایی شده، 312 راس مبتلا و 9 راس نیز تلف شده است.

وی به ماندگاری این بیماری و انتقال آن از طریق تماس و حشرات گزنده، اشاره کرد و گفت: بیماری لمپی اسکین از ترکیه به عراق و سپس به ایران انتقال پیدا کرده است.

وی افزود: کانون های آلوده در استان کردستان ضد عفونی شد و اقدامات قرنطینه ای، واکسیناسیون و معدوم کردن دام ها صورت گرفت.

وی گفت: اطلاع رسانی گسترده ای با کمک صدا و سیما صورت گرفته است و توصیه های بهداشتی لازم به روستاییان و دامداران انجام شده است.

وی با اشاره به اینکه 101 دام معدوم و به 15 هزار راس نیز واکسن زده شد، ادامه داد: 3232 هزار متر مربع سم پاشی و 31 هزار متر مربع نیز ضدعفونی شده است.

وی همچنین به شیوع بیماری آبزیان با نام VHS اشاره کرد و گفت: این بیماری 830 میلیون تومان به تمامی مجتمع های پرورش ماهی استان خسارت زده است.

زیباکردار افزود: در ابتدای آگاهی از شیوع این بیماری، پست قرنطینه در مجتمع ها ایجاد شد، ماهیان قابل عرضه به بازار فرستاده شد و سایر ماهیان معدوم گردید. ک/2

570

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.