سه شنبه، ۲۹ مهر ۹۳ - ۱۱:۵۳

کارشناس آموزش جمعیت هلال‌احمر همدان گفت: هنگامی که روی بدن فردی اسید ریخته شد، باید از درآوردن لباس‌های فرد خودداری کرد. محمدرضا اعتصام…

کارشناس آموزش جمعیت هلال‌احمر همدان گفت: هنگامی که روی بدن فردی اسید ریخته شد، باید از درآوردن لباس‌های فرد خودداری کرد.

محمدرضا اعتصام در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)منطقه همدان، اظهارکرد: تنها راه پاک‌کردن اسید و کمتر کردن شدت آن در ناحیه سوختگی، ریختن آب فراوان در ناحیه مورد نظر است.

وی افزود: آب فراوان در ناحیه‌ای که بر اثر مایع اسید دچار سوختگی شده تنها راهکار کم کردن شدت سوختگی است که حداقل باید به مدت 10 دقیقه با آب پرفشار شست‌وشو انجام شود.

اعتصام تصریح‌کرد: باید توجه داشته باشیم آب به صورت مستقیم روی ناحیه سوختگی ریخته شود و باید هرچه سریع‌تر آبی که با آن اسید شست‌وشو داده می‌شود از بدن فرد آسیب دیده خارج شود و به سایر ناحیه‌ها سرایت نکند.

وی ادامه داد: اگر صورت دچار سوختگی شده باشد باید آب به گونه‌ای روی صورت ریخته شود که به گردن فرد سرایت نکند.

این کارشناس گفت: اگر ماده‌ای سمی به شکل پودر بود باید ابتدا ماده توسط دستمال از بدن پاک شده سپس با آب شست‌وشو داده شود.

اعتصام تاکید کرد: برخی مردم تصور می‌کنند هنگامی که اسید روی بدن ریخته شود باید توسط ماده‌ای قلیایی شست‌وشو و خنثی شود در حالی که این عمل موجب انجام واکنش شده و بسیار خطرناک است.

وی یادآور شد: هنگامی که بدن فردی با اسید دچار سوختگی شده نباید لباس او را در بیاوریم چرا که اسید لباس‌ها نیز ممکن است به سایر نقاط بدن سرایت کند، بنابراین بهترین راهکار ریختن آب روی لباس بوده و باید قسمتی از لباس که دچار سوختگی شده را قیچی کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.