شنبه، ۰۹ بهمن ۹۵ - ۰۹:۰۹
هواشناسی مدرن

تحول در حوزه هواشناسی مدرن با تصاویر جدید ماهواره نوا در حالی این روزها مورد توجه قرار گرفته که این ماهواره یعنی GOES…

تحول در حوزه هواشناسی مدرن با تصاویر جدید ماهواره نوا در حالی این روزها مورد توجه قرار گرفته که این ماهواره یعنی GOES که متعلق به سازمان فضایی آمریکا ، NASA و اداره ملی اقیانوسی و جوی NOAA است . این ماهواره بعد از گذشت چند ماه از ترک زمین ، تصاویری دیدنی و البته بسیار واضح را به زمین مخابره کرده است که پیش بینی های هواشناسی را دقیق تر و کم خطا تر خواهد کرد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

هواشناسی مدرن در حالی با ماهواره نوا متحول شده است که فضاپیمای GOES-16 از ابزار تصویرساز پایه پیشرفته (ABI) بهره می‌برد و با این ابزار توانسته است تصاویری از ماه و سطح زمین بگیرد. همچنین GOES-16 به گونه‌ای طراحی شده است که قادر است تصاویر را با سرعت پنج برابر سرعت ماهواره‌هایGOES قدیمی و با کیفیت چهار برابر تصاویر آنها ثبت کند.

طرز کار این ماهواره هواشناسی نوا بدین صورت است که هر ۱۵ دقیقه یک تصویر از کل سیاره ی آبی ما  و هر پنج دقیقه یک تصویر از قاره آمریکا بگیرد و تمام این تصاویر را از مدار زمین‌ثابت خود و در فاصله ۳۶ هزار کیلومتری از زمین می‌گیرد.

بد نیست که بدانید که این قابلیت های منحصر به‌فرد ماهواره GOES-16 رصد سیستم‌های هوایی را در اداره ملی اقیانوسی و جوی دقیق‌تر خواهد کرد و در نتیجه آن پیش‌بینی وضعیت هوا دقیق‌تر انجام خواهد شد.

استیون وولز، رئیس بخش ماهواره و اطلاعات نوآ، در این مورد می‌گوید: «یکی از دانشمندان ماهواره GOES-16 ما، هیجان این موضوع را با مشاهده‌‌‌ نخستین تصاویر یک کودک نوزاد مقایسه می‌کند».

در ادامه با هم در میهن پست تصاویری ارسالی هواشناسی از ماهواره نوا را تماشا خواهیم کرد.

[highlight]منبع[/highlight] : fox4now

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *