جمعه، ۰۴ بهمن ۹۸ - ۱۲:۰۰
هواپیمای برقی بدون آلودگی

هواپیمای برقی بدون آلودگی در حالی ممکن است در آینده ای نزدیک ساخته شود که اخیرا یک شرکت، طرح مفهومی آن را ارائه…

هواپیمای برقی بدون آلودگی در حالی ممکن است در آینده ای نزدیک ساخته شود که اخیرا یک شرکت، طرح مفهومی آن را ارائه کرده است. برای مشاهده تصاویر و توضیحات بیشتر با ما همراه شوید.

هواپیمای برقی بدون آلودگی در این طرح مفهومیبه جای موتورهای جت، دارای چند پروانه بوده و دوستدار محیط زیست است. کانسپت این هواپیما که هیچ آلودگی‌ای ایجاد نمی‌کند، توسط شرکتی به نام JDXP طراحی شده که در نیویورک واقع شده است.

این هواپیمای برقی موسوم به “زیرو”(ZERO) دارای یک ساختار آیرودینامیکی است. همچنین دماغه هواپیما تیز بوده و طول بال‌های آن زیاد است و به برخاستن مناسب‌تر هواپیما کمک می‌کند.

هواپیمای برقی بدون آلودگی

به جای استفاده از موتورهای جت که از خود کربن منتشر می‌کنند، در این هواپیما از باطری و ژنراتورهای برقی به کار گرفته شده که از طریق پنل‌های خورشیدی و سه مجموعه پروانه شارژ می‌شود.

تغییر از حالت موتور جت به موتور برقی، به این معناست که مسافران این هواپیما باید برای رسیدن به مقصد خود پرواز طولانی‌تری تجربه کنند که این میزان برای هر دو ساعت پرواز، ۲۵ دقیقه بیشتر است.

این طراحی هواپیما برای مسافرانی مناسب است که به طور مکرر از هواپیما استفاده می‌کنند و برایشان مهم نیست که مدت زمان پرواز آن‌ها کمی طولانی‌تر شود. انتشار کربن از هواپیماهای مسافربری یکی از بزرگترین عوامل گرم شدن کره زمین محسوب می‌شود.

با تعویض موتورهای جت به سه مجموعه پروانه، موتورهای برقی درون هواپیما به آن اجازه می‌دهد طی مسیر به حداقل زمان نیاز پیدا کند. همچنین می‌توان گفت که این طراحی جدید برای پروازهای کوتاه‌تر مناسب است و “جو دوست”(Joe Doucet) طراح آن اعلام کرده که در این هواپیما “کارایی” ارجح‌تر از “سرعت” است.

این هواپیما در صورت قطع برق یا بروز نقص، می‌تواند در حالت گلاید به زمین بازگردد. جالب توجه است که شرکت طراح این هواپیمای کانسپت “پایداری” را مرکز توجه خدمات خود قرار داده است.

هواپیمای برقی بدون آلودگی

به نحوی‌که مسافران این هواپیما باید انتظار منویی عاری از همبرگرهایی با گوشت گاو یا پلاستیک‌های یک بار مصرف داشته باشند. زیرا این دوعامل، منابعی از آلودگی و انتشار گازهای گلخانه‌ای هستند.

ویدئوی ایمنی در پرواز این هواپیما هم با صحبت‌های ” گرتا تونبرگ” نوجوان مشهور فعال محیط زیست آغاز خواهد شد. امروزه شرکت‌های دیگر هم به حوزه تولید هواپیماهای دوستدار محیط زیست وارد شده‌اند. به عنوان مثال، شرکت خودروسازی “رولزرویس”(Rolls Royce) هواپیمای تمام برقی خود را ماه پیش رونمایی کرد.

[highlight]منبع: fastcompany[/highlight]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *