چهارشنبه، ۰۳ خرداد ۹۶ - ۱۱:۱۱
هواپیمای عمود پرواز برقی

هواپیمای عمود پرواز برقی شرکت لیلیوم آلمان در حالی رونمایی شد است که این شرکت قصد دارد تا بتواند در آینده نزدیک این…

هواپیمای عمود پرواز برقی شرکت لیلیوم آلمان در حالی رونمایی شد است که این شرکت قصد دارد تا بتواند در آینده نزدیک این هواپیما را وارد بازار تاکسی‌های هوایی در جهان کند که در این میان مهندسان این شرکت تست پرواز این هواپیما را با موفقیت‌آمیز انجام داده اند. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

هواپیمای عمود پرواز برقی در واقع توانایی حمل دو نفر سرنشین را دارد و نشست و برخاست آن به صورت عمودی است. البته برای آزمایش اولیه پرواز فعلا به صورت بدون سرنشین و از راه دور آزمون‌های پروازی روی آن صورت گرفته است.

هواپیمای عمود پرواز برقی از ۳۶ موتور الکتریکی کوچک استفاده شده است. ۲۴ عدد از این موتور‌ها روی بال هواپیما قرار گرفته‌اند و ۱۲ عدد از این موتور‌های کوچک برقی هم در جلوی هواپیما. شمار بالای موتور در این هواپیما برای افزایش ایمنی این محصول است چراکه با از کار افتادن چند موتور باز هم این وسیله توانایی ادامه پرواز را دارد.

مراحل بلند شدن و نشستن این هواپیمای کوچک عمود پرواز برقی کاملا توسط کامپیوتر انجام می‌شود. برد این هواپیما ۳۰۰ کیلومتر با هر بار شارژ و سرعت آن هم ۳۰۰ کیلومتر در ساعت عنوان شده است. در ساخت بدنه این هواپیمای کوچک از فیبر کربن استفاده شده است تا وزن هواپیما کاهش و مقاوت بدنه افزایش یابد. یکی از اهداف شرکت سازنده این هواپیما استفاده آن در محیط‌های شهری برای حمل و نقل شهری است.

دانیل ویگناند مالک شرکت سازنده هواپیمای عمود پرواز برقی می‌گوید:

هواپیمای ما محیط زیست را آلوده نمی‌کند و آلودگی صوتی کمی ‌دارد و برای نشست و برخاست هم به حداقل فضای ممکن نیاز دارد.

این شرکت هم‌ اکنون کار روی طراحی و ساخت این هواپیمای برقی عمود پرواز با پنج سرنشین را آغاز کرده است این شرکت قصد دارد از این محصول به عنوان یک تاکسی هوایی استفاده کند. این شرکت می‌گوید در صورت استفاده از تاکسی هوایی در شهری مانند نیویورک مسیری که با خودرو در ترافیک شهری طی ۵۵ دقیقه طی می‌شود را می‌توان در مدت پنج دقیقه طی کرد.

هزینه سفر حدود ۲۰ کیلومتری با این هواپیمای کوچک عمود پرواز برقی در حالت تاکسی هوایی حدود ۳۰ دلار است که در آینده با بهبود فناوری به حدود ۱۳ دلار کاهش خواهد یافت. این شرکت امیدوار است در سال ۲۰۲۵ استفاده از این وسیله در جهان عمومیت پیدا کند.

سخنگوی شرکت به رسانه ها گفته است که تا سال ۲۰۳۵ تعداد خودروها در جهان به دو میلیارد دستگاه خواهد رسید و بنابر این ترافیک‌های شهری افزایش می‌یابد و بهترین شرایط برای رهایی از مشکل ترافیک استفاده از وسایل پرنده خواهد بود. هم‌اکنون طرح‌های مختلفی برای خودروهای پرنده در حال طراحی است یکی از معروف‌ترین طرح‌ها خودروی پرنده ایرباس است.

این خودرو که به طور مشترک توسط شرکت ایرباس و شرکت ایتال دیزاین معرفی شده است پاپ‌آپ نام دارد. این خودرو از یک کابین ماژولار دو نفره و یک بخش زمینی تشکیل شده است. این محصول همانند یک خودرو عمل می‌کند و در زمانی که ترافیک خیلی شدید باشد می‌تواند به صورت عمودی پرواز کند. هنگامی‌ که مسافران به مقصد خود می‌رسند، هم ماژول زمینی و هم هوایی به ایستگاه‌های شارژ مخصوص خود برده می‌شوند و منتظر مسافران بعدی می‌مانند.

ماتیوس تامسون ، مدیر بخش خودرو پرنده ایرباس نیز در این خصوص گفته:

شاید تا ۱۰ سال دیگر بتوانیم این محصول را تولیدی کنیم البته تا آن زمان خیلی چیزها باید پیشرفت کند از جمله هوش مصنوعی، سامانه هدایت پرواز، سامانه‌های ناوبری و خودران خودرو و البته فناوری پرواز امن، ما از هم‌اکنون کار را شروع کرده‌ایم.

با این حال و با وجود طرح‌ های ساخت هواپیمای عمود پرواز برقی بنظر می‌رسد طی ۱۰ سال آینده پهپادها، خودروهای پرنده و هواپیماهای عمود پرواز پرنده برقی برای حمل و نقل شهری رواج پیدا کنند.

[highlight]منبع[/highlight]    newatlas

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *