سه شنبه، ۱۱ آبان ۹۵ - ۰۹:۱۹
هواپیمای مسافربری عمود پرواز

ساخت هواپیمای مسافربری عمود پرواز توسط کمپانی بوئینگ موضوعی است که این روزها رسانه ای شده و به دلیل امنیت و شرایط پرواز…

ساخت هواپیمای مسافربری عمود پرواز توسط کمپانی بوئینگ موضوعی است که این روزها رسانه ای شده و به دلیل امنیت و شرایط پرواز خاص آن مورد توجه ویژه ای قرار گرفته است.  این شرکت به تازگی طرح یک هواپیمای مسافربری عمود پرواز که دارای روتور متحرک را ثبت اختراع کرده که در صورت ساخا آن قادر به حمل حدودا ۱۰۰ مسافر است. با میهن پست همراه شوید.

ین هواپیما – هواپیمای مسافربری عمود پرواز – با ترکیب برخاست عمودی و توان شناور ماندن یک بالگرد با سرعت و برد یک هواپیمای رایج می‌تواند در آینده فرودگاههای کوچک را به قطب مسافربری تبدیل کند.

 هواپیمای مسافربری عمود پرواز در حالی می تواند با موفقیت تولید شود که کمپانی بوئینگ از تجربه زیادی در حوزه ساخت هواپیماهای نظامی عمود پرواز مانند وی-۲۲ آسپری و مشتقات آن برخوردار است اما به اعتقاد کارشناسان هوافضا هواپیما دارای موتور متحرک کنونی برای کاربرد غیرنظامی مناسب نیستند و انواع کوچک آن مانند آگوست‌ وستلند BA۶۰۹ تنها می‌توانند شش الی ۹ مسافر را حمل جابجا کند  که البته بخشی از مشکل این است که روتورهای متحرک نظامی ویژگی‌های زیادی دارند که آن‌ها را برای کاربری غیرنظامی غیرعملی می‌سازد.

توضیح بیشتر این که آسپری و هواپیماهای مشابه دارای پیکربندی بال بالا هستند که برای آن لازم است هواپیما از سازه سنگین‌تر با تقویت‌کننده‌های اضافی برای پشتیبانی از موتورها و همچنین حفاظت از بدنه در صورت سقوط برخوردار باشد که در واقع این پیکربندی همچنین کار نگهداری و سوخت‌گیری را بسیار سخت کرده و همچنین  ساخت هواپیمای مسافربری عمود پرواز و حالت آن نمی‌تواند در زمان فرود در آب، شناور بماند.

در خصوص ساخت هواپیمای مسافربری عمود پرواز مساله دیگری که دارای اهمیت است ،نصب موتورهای هواپیماست. بیشتر روتورهای متحرک دارای دو موتور هستند که روی نوک هر بال در پشت روتورها قرار می‌گیرند. این موتورها با هم ترکیب شده و انرژی لازم برای برخاست را از طریق یک محور محرک تامین می‌کنند اما به دلایل امنیتی، هر موتور باید ۵۰ درصد بزرگتر از حد نیاز باشد تا در صورت از کار افتادن یکی از موتورها، دیگری بتواند نیروی لازم را ارائه کند. اگر موتورها با هم مرتبط نباشند، باید بزرگتر ساخته شوند و برای این کار، به پشتیبان بال بزرگتر و با تقویت‌کننده‌های سنگین‌تر برای نگهداشتن موتورهای بزرگ نیاز است.

بوئینگ در گواهی ثبت اختراع جدید خود به دنبال هواپیماهای منطقه‌ای برای انتقال ۱۰۰ مسافر است. در توضیحات این طرح آمده که روتور متحرک مسافربری بوئینگ مانند یک هواپیمای معمولی دارای بالهایی در بخش پائینی بدنه است، نیازی به تقویت‌کننده مخصوص صانحه نداشته و می‌تواند در آب شناور بماند. علا. ه بر آن، این هواپیما می‌توان سوخت را در مخازن بالهای خود حمل کرده و از فرودگاههای معمولی به پرواز دربیاید.

یکی از روش های بوئینگ برای دستیابی به این امر، دور کردن موتورها از محفظه روتور در سر بال به سمت وسط بال است. با این روش، نیروی هر روتور می‌تواند با چند موتور از طریق یک گیربکس معمولی تامین شود. همچنین هر موتور با قدرت کمتر و اندازه کوچکتر به کار پرداخته و در عین حال، در ترکیب با نیروی موتورهای دیگر می‌تواند انرژی لازم را در صورت غیرفعال شدن یکی از موتورها ارائه کند.

علاوه بر آن، موتورها در جای خود ثابت می‌شوند که این کار بسیاری از سیستم‌ها را تسهیل کرده و وزن بالها را نیز کاهش می‌دهد و البته این هواپیما هنوز در مرحله طرح قرار دارد و  هنوز زمان تولید آن مشخص نیست.

[highlight]منبع[/highlight] : [highlight]businessinsider[/highlight]

7 دیدگاه برای “ساخت هواپیمای مسافربری عمود پرواز توسط کمپانی بوئینگ !”

 1. رها گفت:

  خیلی خیلی خیلی جالبه

 2. لادن گفت:

  همین که مسافربری است و جنگی نیست جای تفکر داره

 3. وطن دوست گفت:

  این هنوز طرحه.یعنی یه ایده

 4. شبگرد گفت:

  چه عجیب و غریبه

 5. مهربانی گفت:

  بنظر من همچین چیزی به مرحله اجرا در نمیاد

 6. مصطفی گفت:

  قدرتمند بنظر میاد

 7. هانیه گفت:

  ظاهرش که خوشکل نیست.امکانات دیگش رو نمیدونم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.