پنجشنبه، ۰۱ آبان ۹۳ - ۰۱:۵۱

دکتر خوشنودی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام ابتلای نزدیک به ۱۰ هزار نفر در سال به ویروس هپاتیت در کشور افزود:…

دکتر خوشنودی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اعلام ابتلای نزدیک به ۱۰ هزار نفر در سال به ویروس هپاتیت در کشور افزود: بهترین راه برای مبارزه با این بیماری پیشگیری در این زمینه است که واکسن هپاتیت ب یکی از راههای مفید و مناسب در این رابطه می باشد.

وی با بیان اینکه  کادر درمانی می بایست در زمانی که با ترشحات بیماران و مصدومین در تماس هستند از تمامی وسایل حفاظتی اعم از دستکش مناسب ، عینک حفاظتی و… استفاده کنند.بیان کرد: خودداری از رفتارهای پرخطر و رابطه جنسی حفاظت نشده، استفاده نکردن از سوزن و سرنگ مشترک، عدم استفاده از مسواک و تیغ مشترک و … نیز از رفتارهای است که موجب پیشگیری از ابتلا به این بیماری می شود.

 

 

بی اشتهایی،ضعف، خستگی، تهوع، استفراغ و درد مبهم در قسمت فوقانی و راست شکم از علائم عمومی هپاتیت ب

دکتر خوشنودی تصریح کرد: علائم ابتلا به هپاتیت در تمامی انواع آن مشابه است به این صورت که اول علائم عمومی مثل بی اشتهایی،ضعف، خستگی، تهوع، استفراغ و درد مبهم در قسمت فوقانی و راست شکم بروز می کند و گاهی در این مرحله تب هم وجود دارد که بعد از این مرحله زردی پیش رونده بروز می کند که ملتحمه چشمی ، مخاط ها و پوست تمام بدن زرد می شود.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریتهای پزشکی استان مرکزی یادآور شد: هپاتیت یک عفونت ویروسی حاد و جدی کبدی است که می تواند در بعضی از افراد به هپاتیت مزمن تبدیل شده و باعث مشکلات کبدی، سرطان کبد و یا سیروز کبدی شود که خود سبب ایجاد ناتوانی های جسمی و کاهش ساعات فعالیتهای روزمره و هزینه های درمان بسیار زیادتری می شود و به اقتصاد خانواده و کشور لطمه وارد می نماید.

عوامل مختلفی از جمله ابتلا به ویروس های هپاتیت (   A، B، C ، D، E و … ) ،داروها، سموم، آنوکسی ، الکل و …باعث التهاب و از بین رفتن بافت و عملکرد طبیعی کبد یا ” هپاتیت ” می شوند.

هپاتیت ویروسی یکی از عوامل مهم مرگ زودرس انسان می باشد براساس تخمین سازمان بهداشت جهانی۳۸۵ میلیون ناقل هپاتیتB و ۱۷۰ میلیون ناقل هپاتیتC  در جهان وجود دارد و سالانه بیش از یک میلیون مورد مرگ در اثر هپاتیت اتفاق می افتد.

یکم آبانماه روز ملی اطلاع رسانی هپاتیت ب نامگذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.