سه شنبه، ۲۸ بهمن ۹۳ - ۰۹:۰۸

به گزارش میهن پست – تصور کنید در یک جاده کوهستانی در حال رانندگی هستید و از طریق ارتباط بلوتوثی ضبط خودروی خود…

به گزارش میهن پست – تصور کنید در یک جاده کوهستانی در حال رانندگی هستید و از طریق ارتباط بلوتوثی ضبط خودروی خود موزیک گوش می‌کنید؛ ناگهان ترمز خودرو عمل نمی‌کند و خودرو به کنار جاده منحرف می‌شود. خودروی شما هک شده است! و شما از آن بی خبر هستید.
این کابوسی است که اد مارکی، سناتور ایالت ماساچوست آمریکا در گزارش ترسناکی به آن اشاره کرد و در رسانه خبری بازتاب گسترده‌ای داشت.

شبکه سی.بی.اس آمریکا اخیرا در یکی از بخش‌های برنامه “60 دقیقه” نشان داد که هک شدن خودرو تا چه حد می‌تواند تاثیرگذار و در عین حال ترسناک باشد.

لزلی استال، گزارشگر برنامه در طول گزارش کنترل فرمان و ترمز خودرو خود را از دست می‌دهد زیرا یک هکر بیرون خودرو با لپ تاپ خود خودروی وی را هک کرده است.

اما آیا این اتفاق واقعا می‌تواند رخ دهد؟ امروزه این اتفاق بعید است، اگرچه هک شدن خودرو امکان‌پذیر است اما به دانش فنی بسیار زیاد احتیاج دارد که تنها در اختیار تعداد معدودی از اساتید دانشگاه و محققان است.

به گفته کارشناسان این احتمال که خودروی شما هنگامی که در پارکینگ پارک است یا شما در حال راندن آن هستید هک شود، بسیار بسیار پایین است.

اما هک شدن خودرو چیست؟
خودروی شما از شبکه‌ای از رایانه‌های پرقدرت تشکیل شده است. خودرو تعدادی پردازشگر و سیستم‌های بی‌سیم دارد که به آن اجازه می‌دهد که از مسیریابی تا پخش موزیک از تلفن همراه به وسیله بلوتوث تا بخش‌های ایمنی نظیر ترمز را کنترل کند.

همانند هر شبکه‌ای خودرو ها برابر نفوذ هکرها آسیب‌پذیرند. این نفوذ می‌تواند از طریق یک قطعه فیزیکی متصل به خودرو یا راه ترسناک‌تر ارتباط بی‌سیم و روی شبکه‌هایی نظیر شبکه‌های موبایلی بلوتوث یا وای فای انجام شود.

اگر خودرو هک شود ، هکر چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟
همان طور که در برنامه 60 دقیقه شبکه سی.بی.اس نشان داده می‌شود، یک هکر قادر است سیستم ترمز خودرو را تحت کنترل بگیرد، برف‌ پاکن خودرو را کنترل کند و همچنین از راه دور بوق را به صدا درآورد.

این نگرانی همچنین وجود دارد که یک هکر بتواند به اطلاعات مکان خودرو دسترسی پیدا کرده که این امر به جنایتکاران این امکان را می‌دهد تا مسیر تردد خودرو و مکان مالک آن را شناسایی کنند.

در این گزارش هکرهای برنامه از روشی که تادایوشی کانو استاد علوم رایانه از دانشگاه واشنگتن و همکاران وی در دانشگاه کالیفرنیا در سال 2010 برای این منظور استفاده کردند، استفاده کرده‌اند.

تیم محققان در این گزارش خودرو را از طریق سیستم شماره اضطراری 911 هک و موفق به در اختیار گرفتن کنترل برخی سیستم‌های اصلی آن از جمله ترمزها می‌شوند.

آنها با شماره موبایل خودرو تماس گرفته و از این طریق رایانه‌های خودرو را سردرگم می‌کنند و سپس کدهای خود را برای کنترل آن به خودرو می‌فرستند. این کار از چیزی که به نظر می‌رسد بسیار پیچیده‌تر است و در این گزارش فقط به طور ساده و خلاصه بیان شده است.

حقیقت اینست که خودروی شما همانند هر سیستم رایانه‌ای دیگر متصل به دنیای بیرون به لحاظ تئوری قابل هک شدن است. اما تاکنون هیچ گزارشی از موارد هک شدن خودروها توسط هکرها بیرون از محیط‌های آزمایشی کنترل شده وجود نداشته است.

هک شدن یک خودرو هنوز یک بحث بسیار پیچیده است و به دانش فنی بالا و زمان احتیاج دارد. این کار صرفا وارد کردن یک ویروس به رایانه خودرو نبوده و بسیار پیچیده‌تر است.

تاکنون تمام موارد هک خودروها توسط دانشمندان و اساتید دانشگاهی و هکرهای خوب انجام شده که سعی دارند ضعفهای موجود در سیستمهای رایانه‌ای خودروها را ثابت کنند تا شرکتهای سازنده این ضعفها را برطرف کنند.

تادایوشی کانو از دانشگاه واشنگتن می‌گوید در حال حاضر هیچ دلیلی برای نگرانی رانندگان وجود ندارد.

منبع:isna

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.