پنجشنبه، ۰۲ شهریور ۹۶ - ۱۱:۰۵
هک ژنتیکی گیاهان

هک ژنتیکی گیاهان برای افزایش محصول در حالی توسط دانشمندان طی یک پژوهش جدید انجام شده است که آن ها در آزمایشگاه ژن یک…

هک ژنتیکی گیاهان برای افزایش محصول در حالی توسط دانشمندان طی یک پژوهش جدید انجام شده است که آن ها در آزمایشگاه ژن یک گیاه را تغییر و به اصطلاح هک کردند تا بهره‌ برداری گیاه را از نور خورشید به منظور افزایش محصول بیشتر تغییر دهند که در این میان دستیابی به این موفقیت در نهایت می‌تواند به طور چشمگیری میزان رشد مواد غذایی را افزایش دهد. در ادامه با میهن پست همراه شوید.

به فرآیند بهره‌وری گیاه از نور خورشید فتوسنتز می‌گویند که در این فرآیند گیاه نور خورشید، دی اکسید کربن و آب را به غذا تبدیل می‌کند. به ادعای دانشمندان در حال حاضر این فرآیند بسیار ناکارآمد است، زیرا از کمتر از یک درصد از انرژی موجود بهره می‌گیرد.

هک ژنتیکی گیاهان

استفان لانگ، استاد علوم زراعی در دانشگاه ایلی‌نوی که رهبری این پژوهش را بر عهده دارد در خصوص هک ژنتیکی گیاهان می گوید:

حالا که این روش جدید بر روی گیاه تنباکو جواب داده است، می‌توان آن را بر روی گیاهان دیگر نیز انجام داد و این روش می‌تواند سبب افزایش میزان تولید مواد غذایی در سراسر جهان شود که و البته این اولین بار است که دانشمندان قادر به انجام کاری مثل این بوده‌اند و هر چند که تا اجرای آن در مقیاس بزرگ و وسعت جهانی در حدود ۱۵ سال فاصله داریم.

هک ژنتیکی گیاهان در حالی این روزها مورد بحث در محافل علمی و دانشمندان حوزه محیط زیست قرار گرفته است که آن ها با تغییر ژنتیکی بخشی از سیستم حفاظتی گیاه موفق شدند تا میزان جذب نور خورشید و در نهایت میزان رشد یک گیاه را در حدود ۱۴ تا ۲۰ درصد افزایش دهند که در این میان آن ها این روش را بر روی گیاه تنباکو انجام دادند.

[highlight]منبع[/highlight]   bbc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *