پنجشنبه، ۲۹ خرداد ۹۳ - ۰۳:۱۵

به گزارش خبرنگار مهر، محمد ابراهیم الهی تبار عصر چهارشنبه در شورای ساماندهی سالمندان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی در راستای شادابی…

به گزارش خبرنگار مهر، محمد ابراهیم الهی تبار عصر چهارشنبه در شورای ساماندهی سالمندان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی در راستای شادابی و توسعه پزشکی سالمندان هر فعالیتی که می تواند انجام دهد را روی کاغذ بیاورد، اظهار داشت: آموزش مهارت زندگی برای کودکان در زمان ورود به نوجوانی برگزار می شود اما برای کسی که از دوران میان سالی به دوران سالمندی وارد می شود دوره ها آموزش مهارت زندگی برگزار نمی شود.

وی با بیان اینکه سالمندان باید برای اداره زندگی خود در دوران سالمندی آموزش ببینند، ابراز داشت: انتظارات سالمندان وسیع نیست یعنی اگر آگهی و فراخوانی داده شود که دوره آموزشی برای سالمندان برگزار می شود علاوه بر اینکه آنها در اینگونه دوره ها حاضر می شوند به این نکته پی می برند که جامعه برای آنا ارزش قائل است.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه برای سالمندان هیئت ورزشی یا مجمع یا انجمن ورزشی ایجاد شود، ادامه داد: این کار در کشور انجام نشده است و درصورت ایجاد این هیئت ورزشی سالانه به این هیئت کمک های مالی صورت خواهد گرفت.

الهی تبار با بیان اینکه دستگاه های ذی ربط به جلسه ای دعوت شوند و هرکدام مشخص کنند که برای ورزش و اوقات فراغت سالمندان چه کاری می توانند بکنند و در این رابطه برنامه ریزی کنند، بیان کرد: دانشگاه بوعلی، نیروهای مسلح، شهرداری و سایر دستگاه ها امکاناتی دارند و هرکدام به سهم خود اعلام کنند که با توجه به امکانات موجود چه کاری برای سالمندان می توانند انجام دهند.

وی با بیان اینکه کار برای سالمندان هم است و با عشق انجام می شود، اظهار داشت: بهزیستی برای روز جهانی سالمند از هم اکنون برنامه ریزی کند و در همه شهرستان ها برای این روز برنامه ای درخور برای سالمندان برگزار شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار همدان با بیان اینکه رسانه ها در نقش مهمی در زمینه آموزش های سالمندی دارند، ادامه داد: رسانه ملی باید در زمینه فرهنگ سازی در بحث سالمندان بیشتر فعالیت کند.

محمد ابراهیم الهی تبار با بیان اینکه تکریم از بزرگان و سالمندان یک وظیفه اخلاقی، عرفی و شرعی است، ادامه داد: یکی از هنجاری های خوب در جامعه تکریم از سالمندان است و فضای سنی کشور به سمت سالمندی حرکت می کند.

مدیر کل بهزیستی استان همدان در ادامه با بیان اینکه سالمندی بیماری تلقی نمی شود ولی اندام های مختلف بدن درگیر می شود و این موجب بروز مشکلات روحی، روانی و جسمی مختلفی برای فرد سالمند می شود، ابراز داشت:منظور از ساماندهی سالمندان بهبود سطح زندگی و ایجاد رضایت در سالمندان است.

اکبر سوری با بیان اینکه سال 55 یک میلیون و 770 هزار سالمند در کشور وجود داشت، ادامه داد: در سال 75 تعداد سالمندان به دو میلیون 600 هزار نفر، درسال 85 به پنج میلیون و 121 هزار نفر رسید و هم اکنون حدود 10 درصد جامعه ایران یعنی هفت و نیم میلیون نفر را سالمندان تشکیل می دهند.

وی با بیان اینکه سنین 19 تا 39 سال بیشترین جمعیت کشور را تشکیل می دهند و در 20 سال آینده ایران به کشور پیری تبدیل می شوند، بیان کرد: در سال 90 استان همدان جزو جمعیت پیر کشور شناخته شد.

مدیر کل بهزیستی استان همدان با بیان اینکه هفت درصد جمعیت استان همدان را سالمندان تشکیل می دهند، ابراز داشت: 164 هزار نفر از جمعیت استان همدان در دو سال گذشته 60 ساله و بالای60 سال بودند.

سوری با بیان اینکه در شهرستان فامنین جمعیت سالمندان روستایی دو برابر جمعیت سالمندان شهری است، عنوان کرد: پنج هزار سالمند در سازمان بهزیستی پرونده دارند که سه هزار نفر خانم و دو هزار نفر آنها آقایان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.