یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۳

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه طبق قانون هیات رئیسه باید به وظیفه خود در قبال اعلام وصول…

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه طبق قانون هیات رئیسه باید به وظیفه خود در قبال اعلام وصول طرح های واصله عمل کند، گفت: تقاضا دارم هیات رئیسه هر چه سریعتر تکلیف طرح استیضاح وزیر علوم را با اعلام وصول مشخص کند.

به گزارش خانه ملت، الیاس نادران در نشست علنی امروز (یکشنبه 15 تیر) مجلس شورای اسلامی در تذکر آئین نامه‌ای با استناد به ماده 79 آیین نامه داخلی مجلس گفت: حق نماینده است که اگر کسی در خصوص او اظهار نظری کرد بتواند در جلسه بعد 5 دقیقه از خود دفاع کند لذا بنده نیز 5 دقیقه وقت دارم تا از خود دفاع کنم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد:  طبق ماده 79 آیین نامه داخلی مجلس اگر در جلسه رسمی ضمن نطق یا مذاکره صریحاً یا تلویحا نسبت سوئی به یکی از نمایندگان داده شود یا عقیده و اظهار او را خلاف جلوه دهند، اگر نماینده مذکور برای رد آن نسبت به رفع اشتباه در همان جلسه و یا در جلسه بعد اجازه نطق بخواهد بدون رعایت نوبت تا 5 دقیقه اجازه نطق داده می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس نهم در تذکر دیگر خود با استناد به ماده 223 آیین نامه گفت: در این ماده هیات رئیسه موظف است در نخستین جلسه علنی استیضاح را اعلام وصول کند و در همان روز متن استیضاح را برای وزیر و یا وزیران مورد استیضاح ارسال و یا همزمان بین نمایندگان توزیع کند.

وی ادامه داد: در آخرین جلسه‌ای که آقای باهنر ریاست جلسه را بر عهده داشتید عرض کردم که تقاضایی داده شده مبنی بر استیضاح وزیر علوم و تقاضا داریم که اعلام وصول شود اما شما گفتید که آقای ابوترابی گفته اند که بماند تا صحبت و مذاکراتی در این باره صورت گیرد.

این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه در حال حاضر مدتی از مطرح شدن استیضاح وزیر علوم گذشته است گفت: آقای رئیس با گفتار درمانی مسائل اساسی کشور علاج نمی‌شود.

نادران با بیان اینکه هیچ قولی به آقای ابوترابی در خصوص به تاخیر انداختن موضوع استیضاح وزیر علوم ندادم گفت: در حال حاضر نه بنده و نه هیچ یک از امضا کنندگان حق ندارند از ناحیه بقیه امضا کنندگان بپذیرند که کاری به تاخیر بیفتد.

وی ادامه داد: تقاضایی طبق روال عادی در خصوص استیضاح وزیر علوم داده شده که به صورت قانونی هیات رئیسه مکلف است آن را اعلام وصول کند اگر هم هیات رئیسه نسبت به متن آن هر ایرادی داشته با گذشت ده روز از زمان تحویل آن باید متن را عودت داده تا اصلاح شود.

نادران تاکید کرد: تقاضا دارم طرح استیضاح وزیر علوم به تاخیر نیفتد تا ما مجلس، دولت و افکار عمومی و دانشگاهها را دچار چالش بیهوده نکنیم و این را هم بدانیم همان طور که در این ده روز اتفاقی نیفتاده از این پس هم اتفاق مهمی رخ نخواهد داد.

وی افزود: ما استدعا داریم که اگر ممکن است طرح استیضاح وزیر علوم اعلام وصول شود تا وظیفه قانونی هیات رئیسه عملیاتی شود.

نائب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس یاداور شد: اعلام وصول طرح استیضاح وزیر علوم به ضایع نشدن حقوق نمایندگان منجر می شود.

باهنر در پاسخ به تذکر نادران گفت: به موضوع استیضاح وزیر علوم رسیدگی خواهیم کرد و امید است تا آخر جلسه امروز تکلیف این موضوع روشن شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.