شنبه، ۱۸ مرداد ۹۳ - ۰۳:۴۲

‌کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه از همه افرد خواست تا هیچگاه به فردی که در حال غرق شدن…

‌کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه از همه افرد خواست تا هیچگاه به فردی که در حال غرق شدن است، نزدیک نشوند.

شهریار نوری‌الاصل در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران‌(ایسنا)، منطقه کرمانشاه، عنوان کرد: به طور معمول گرمای هوا در تابستان موجب می‌شود تا افراد علاقمند به شنا به صورت فردی و یا گروهی برای تفریح و شنا به دریا، دریاچه یا رودخانه و آبگیر مراجعه کنند و ضرورت دارد قبل از سفر از خطرات شنا در این مکان‌ها آگاه شوند.

نوری‌الاصل، نداشتن مهارت کافی، گرفتن عضله، شیرجه رفتن و برخورد با کف رودخانه، حمله قلبی، زیرآب رفتن طولانی و کمبود تنفس و تشنج را از جمله عوامل غرق شدن افراد در آب‌های آزاد عنوان کرد.

وی تاکید کرد: افرادی باید برای نجات غریق اقدام کنند که دوره آموزش نجات غریق را گذرانده باشند، زیرا انجام این کار برای افرادی که فاقد مهارت باشند، می‌تواند بسیار خطرناک باشد.

به گفته نوری‌الاصل، در مرحله اول به قصد نجات غریق باید از یک شاخه بلند درخت، دسته جاروی بلند و حلقه نجات یا تیوپ و پرتاب آن به سمت غریق استفاده کرد.

وی هشدار داد: افراد هیچگاه نباید به فردی که در حال غرق شدن است، نزدیک شوند، زیرا غریق در این زمان به هر وسیله ای برای نجات خود چنگ می زند و این امکان وجود دارد که فرد را به زیر آب برده تا خود را بالای آب نگه دارد و این کار موجب می‌شود افرادی که برای نجات اقدام کرده‌اند، خودشان در آب غرق شوند.

نوری‌الاصل خاطر‌نشان کرد: پس از خروج غریق از آب در صورت هوشیار بودن مصدوم باید راه هوایی او را باز کرده و تنفس و ضربان قلب او را کنترل کنند.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه افزود: همچنین باید مصدوم را به لحاظ آسیب دیدگی های احتمالی در تمام نقاط بدن کنترل و بررسی کرده و در صورت آسیب دیدگی، شکستگی و خونریزی اقدامات پیشگیری از خونریزی و آتل بندی را انجام دهند.

وی تصریح کرد: در مرحله بعدی باید لباس های مصدوم را تعویض کرده و لباس گرم و خشک به او پوشاند و سپس مقدمات انتقال او را به مراکز درمانی فراهم کرد.

نوری‌الاصل خاطر‌نشان کرد: در صورتی که مصدوم بیهوش باشد، باید سرایعا با اورژانس تماس گرفته و سپس اقدام به بازکردن راه های هوایی مصدوم کرد.

وی تاکید کرد: در صورت نداشتن ضایعه نخاعی گردن، باید به شکل بالا کشیدن چانه و سر به عقب و بررسی داخل دهان مصدوم از نظر وجود شن و ماسه احتمالی بلافاصله تنفس مصنوعی را شروع کرد.

نوری‌الاصل تصریح کرد: برای انجام این کار باید دو تنفس به فاصله دو ثانیه تا بالا آمدن قفسه سینه به مصدوم داده شود.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه خاطر نشان کرد: همچنین باید نبض گردنی (کاروتیپ) مصدوم مورد بررسی قرار گرفته و در صورت نداشتن هیچگونه نبض، ماساژ قلبی را برای او شروع کرد.

وی تصریح کرد: برای انجام این کار باید همراه با گرم کردن بدن مصدوم با پتوی امدادی و یا لباس، در کنار مصدوم زانو زده و با هر دو دست در وسط قفسه سینه فشاری به عمق پنج سانتی متر در افراد بزرگسال و سه سانتی متر در افراد خردسال که عمقی برابر یک سوم عرض بدن است را 30 بار اعمال کرد.

نوری الاصل تصریح کرد: این کار باید بصورت دو تنفس و 30 ماساژ تا رسیدن نیروهای امدادی ادامه پیدا کند.

وی خاطر نشان کرد: چنانچه مصدوم در حین عملیات نجات استفراق کرد، باید فورا مصدوم را به پهلو خوابانده (روش ریکاوری) تا مواد از دهان و بینی او خارج شده و وارد ریه نشود.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه افزود: پس از بهبودی فرد و برگشت به زندگی مصدوم سرفه زده، اشک در چشمان او حلقه می زند و رنگ پوست به حالت طبیعی بر می گردد.

نوری الاصل خاطر نشان کرد: باید به جهت کنترل مراحل نهایی به لحاظ سلامت مصدوم او را به مراکز درمانی انتقال داد.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه از همه علاقمندان به شنا خواست تا از شیرجه زدن در آبهای عمیق خودداری کرده و نیز در موقع شنا تا حد امکان از بلعیدن آب زیاد خودداری کنند.

نوری الاصل تصریح کرد: در صورت احساس غرق شدن افراد باید از هر گونه فعالیت زیاد و داشتن استرس اجتناب کنند، زیرا این کار موجب از دست رفتن حجم زیادی از اکسیژن بدن خواهد شد.

وی توصیه کرد: افراد هیچگاه تنها و نیز در مناطقی که غریق نجات حضور ندارد، اقدام به شنا نکنند.

این کارشناس و مدرس امداد و نجات هلال احمر استان کرمانشاه در پایان به والدین توصیه کرد: به فرزندان خود از همان سنین خردسالی آموزش شنا بدهند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.