یکشنبه، ۲۰ مهر ۹۳ - ۰۷:۵۸

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: در سال جاری بر اساس برنامه‌های سال 93، حدود 70 پروژه مرمتی پیشنهاد شده اما از ابتدای سال…

معاون میراث فرهنگی مازندران گفت: در سال جاری بر اساس برنامه‌های سال 93، حدود 70 پروژه مرمتی پیشنهاد شده اما از ابتدای سال تاکنون هیچ اعتباری در حوزه میراث فرهنگی اختصاص نیافته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه مازندران، مهدی ایزدی در تعریف میراث فرهنگی، گفت: میراث فرهنگی در چندبخش خلاصه می‌شودکه بخش اول آثارهای تاریخی که شامل بناهای تاریخی، پل‌ها، کاروانسراها، مساجد و امامزاده‌ها است.

وی افزود: دسته دیگر میراث فرهنگی تپه‌های تاریخی است که شامل گوهر تپه، قلعه‌کش آمل، عباس‌آباد بهشهر و… است که در مجموعه‌های باستان‌شناسی و پژوهشی قرار می‌گیرد.

معاون میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: بخش پژوهش مردم‌شناسی یکی دیگر از بخش‌های میراث فرهنگی است که زبان، گویش و مردم‌شناسی را شامل می‌شود، نمونه‌هایی از آن را در آیین‌ها و مراسم مردم همچون «برف چال» و «زن شاهی» را در آب اسک آمل و «جشن خرمن» را در سوادکوه داریم.

وی با اشاره به اینکه زبان گویش از غرب تا شرق متفاوت است و در این زمینه مستند‌سازی شده، افزود: در حوزه صنایع دستی هم دسته‌بندی انجام شده است.

ایزدی اولین گام در میراث فرهنگی را ثبت آثار دانست و اظهار کرد: تهیه شناسنامه درباره آثار تاریخی، آثارباستانی، آثار میراث معنوی، آثار طبیعی مثل قله دماوند، چشمه سورت، جنگل‌های ولشت، امامزاده گزو، سوادکوه و… جزء میراث طبیعی ما محسوب می‌شوند.

وی ادامه داد: بعد از تهیه شناسنامه، مرمت و احیا بخش دیگری از اقدامات ما است که طی آن باید به دو صورت مسکونی و یا مذهبی مورد کاربری قرار گیرد.

ایزدی عنوان کرد: تاکنون حفاری‌هایی در سایت‌های عباس‌آباد، گوهر تپه، ناتل نور، بندکش آمل و در مسیر ماقلعه مارکوه در رامسر انجام و آثار به دست آمده تحویل مخزن بخش حفاری شده است تا بعد از راه‌اندازی موزه‌ها داخل ویترین در معرض نمایش گذاشته شوند.

وی یکی از وظایف معاونت میراث را احیاء موزه‌ها در سطح استان دانست و افزود: در حال حاضر 9 موزه در مازندران فعال است که شامل؛ 3 موزه شهدا، یک موزه مردم شناسی در آلاشت، یک موزه نیما در یوش، موزه تاریخی شهر آمل، موزه بابل، موزه صنایع دستی در کلبادی و موزه مردم‌شناسی در تنکابن و…است که از ساعت 7 صبح الی 19 به روی بازدیدکنندگان باز است.

ایزدی اظهار کرد: در سال جاری بر اساس برنامه‌های سال 93، حدود 70 پروژه مرمتی پیشنهاد شده که از ابتدای سال 93 تاکنون هیچ اعتباری در حوزه میراث فرهنگی اختصاص نیافته است.

وی با اشاره به اینکه در شش ماهه اخیر با اعتبارات سال 92 برخی از اقدامات مرمتی انجام شده، افزود: بخشی از اعتبارات ما استانی و بخشی ابلاغی است که در صورت تخصیص اعتبار این پروژها فعالیت خودشان را آغاز خواهند کرد.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *