دوشنبه، ۱۲ خرداد ۹۳ - ۰۶:۰۲

دبیر انجمن حمایت از واردات دو میلیون تن برنج در یک سال گذشته خبر داد و گفت : این در حالی است که…

دبیر انجمن حمایت از واردات دو میلیون تن برنج در یک سال گذشته خبر داد و گفت : این در حالی است که نیاز کشور حدود ۵۰۰ هزار تن است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، علیزاده شایق در گفتگو با رادیو اقتصاد تصریح کرد: وقتی برنج زیادی وارد می شود ، در انبارها نگهداری می شود که باید از برای ان از سموم و افت کشها استفاده شود تا برنج ها از بین نرود.

وی گفت : سالانه به واردات 500 هزار تن برنج نیاز داریم در حالی که به 4 برابر سیده است و این روند اتهام الودگی برنج ها را نیز بیشتر می کند.

شایق درباره توان تامین برنج ایرانی برای سبدهای کالایی خبر داد و گفت : برنج های باکیفیت داخلی در بسته بندی های 1، 2، 5، 10، 15 ، 30  و 50 کیلوگرم عرضه می شود و در فروشگاه های زنجیره ای در دسترس است.

وی افزود : در مرحله نخست توزیع سبد کالایی هم تولیدکنندگان برنج همچنین برای کمک به کارمندان و مشمولان سبد کالایی اعلام کردند ، حاضرند برنج های پر محصول ، خوش کیفیت و معطر را با قیمت مناسب تأمین کنند اما استقبال نشد و مرحله دوم توزیع سبد کالایی هم هنوز مبهم است.

دبیر انجمن حمایت از برنج ایران تأکید کرد: کشاورزی برنج ایران استعداد تأمین همه نیازهای داخلی را دارد اما باید فعالیت های برنج کاری از توجیه اقتصادی برای تولیدکنندگان برخوردار شود.

جمیل علیزاده شایق اظهار داشت : پیش از این  نقشه راه خودکفایی برنج و بی نیازی از واردات را به نهادهای مسئول اجرایی و دانشگاهی ارائه کرده ایم که هنوز هیچ اقدامی گزارش نشده است.

دبیر انجمن حمایت از برنج ایران با بیان اینکه تولید برنج در کشور وضع خوبی دارد و بیش از دو میلیون و 300 هزار تن تولید می شود ، گفت: 600 هزار هکتار زیرکشت برنج قرار دارد و با حمایت از تولید برنج پر محصول و همچنین کشت های دوباره (رتون) می توانیم بخش زیادی از نیاز کشور را تامین کنیم و از واردات هم بی نیاز شویم.

دبیر انجمن حمایت از برنج ایران اظهار داشت : مکانیزاسیون، بهسازی اراضی، تسطیح و یکپارچه سازی و نوسازی مزارع

می تواند میزان تولید را افزایش دهد و فعالیت های کشاورزی و شالیکاری هم اقتصادی خواهد شد.

630 هزار هکتار در کشور شالیزار داریم که 520 هزار هکتار سطح کشت مطمئن و 110 هزار هکتار هم غیرمطمئن است.

شالیزارهای غیر مطمئن در شرایط خشکسالی محصول نمی دهد برای اینکه برنج یک کشاورزی پر آب است و باید همیشه غرقاب شود.

عمده محصول این برنج در استان های مازندران و گیلان و بخشی هم در استان گلستان تولید می شود اما استان های اصفهان، چهارمحال و بختیاری، خراسان رضوی و خراسان شمالی، قزوین، زنجان، آذربایجان شرقی، لرستان، ایلام، سیستان وبلوچستان هم برنج کاری دارند امااندک است و به مصرف خود کشاورزان می رسد.

در اردبیل، کردستان و کرمانشاه هم برنج کاشت می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.