دوشنبه، ۲۱ مهر ۹۳ - ۰۱:۲۱

به گزارش خبرنگار مهر، عید غدیر واقعه ای بزرگ و تاریخی در جهان اسلام است که دل ها را متوجه یک امر مهم…

به گزارش خبرنگار مهر، عید غدیر واقعه ای بزرگ و تاریخی در جهان اسلام است که دل ها را متوجه یک امر مهم اعتقادی و اجتماعی در زندگی کرده است که از دو نظر حائز اهمیت است، یکی به سبب اصل ضرورت وجود امام و ولی در جامعه اسلامی و دیگری به سبب ویژگی‌های امام و رهبر در جامعه دینی است و اهمیت این واقعه به اندازه ای است که در طول تاریخ هیچ رویدادی نتوانسته است تا به امروز به اندازه غدیر خم در میان تفکرات جهانی مسیری از حقانیت را به بشر نشان دهد.

غدیر تثبیت ولایت مداری است

یک کارشناس مذهبی و مدرس حوزه و دانشگاه در گفتگو با مهر گفت: فلسفه واقعه تاریخی غدیر تثبیت ولایت مداری و شکست تفکرات غیر ولایی و دینی در جهان اسلام است.

حجت الاسلام مهدی واعظ موسوی تصریح کرد: ابعاد واقعه غدیر در ولایت مداری و اتصال به ارزش های والای الهی تعبیر می‌شود و به بشریت نشان می‌دهد که غدیر تثبیت ولایت و امامت است و در روز 18ذی الحجه پیامبر اسلام حضرت علی (ع) را ولی خود قرار داد و ندای “من کنت مولاه و هذا علی و مولاه ” سر داد و از آن روز این واقعه و رویداد بزرگ تاریخی در بین شیعیان به غدیر خم شهرت یافت.

وی افزود: واقعه غدیر اعلام جهانی ولایت است و پیام این واقعه و درک و فهم آن در بین شیعیان و جهانیان به چیزی جز موعود و ولایت ختم نخواهد شد البته شرط پذیرش واقعه غدیر ولایت مداری است چرا که این دو لازمه و ملزوم یکدیگر هستند.

چینش قران بر اساس ولایت پذیری است

مدیر مرکز پژوهش دانشگاه علوم اسلامی رضوی به خبرنگار مهر گفت: خطبه غدیر با حمد و ثنای الهی شروع میشود و با مسائلی مانند ابلاغ ولایت، اعلام رسمی جانشینی و توجه بر مسئله ولایت، کارشکنی منافقین و اشاره به اهل بیت و بیعت با حضرت علی(ع) ادامه پیدا می‌کند.

حجت الاسلام علی اکبر جلائیان اظهار کرد: در قرآن کریم یک کلمه غیر از ولایت پیدا نمی شود بنابراین نباید تنها چند آیه را مطرح کرد  و تمام آیات و چینش‌ های آیات الهی قران بر اساس ولایت پذیری است.

وی افزود: احکام خداوند نیاز به تبیین و تشریح دارد و ولایت مصداقی کردن دین در جامعه است و مسلمان حقیقی باید روح واقعی ولایت را درک کرده باشد.

جلائیان خاطرنشان کرد: تربیت ولایی، کامل ترین تربیت دینی است و عنصر اصلی آن بدون شک ولایت و نفس قربانی این تربیت است و حضرت ابراهیم (ع) زمانی به مقام امامت رسیدند که نفس خود را قربانی کردند.

استاد حوزه و دانشگاه در بحث گفتمان غدیر گفت: در راس حکومت اسلامی باید کسی قرار داشته باشد که خلا وجودی امام علی (ع) را پر کند و در زمان حاضر امام زمان(عج) در راس حکومت قرار دارند و در غیاب ایشان نیز باید کسی باشد که متصل به وحی، مفسر قرآن و دین شناس و منطبق بر اسلام و شیعه باشد و حکومت ولایی را در جامعه پیاده کند اگر ولایت در دین باشد قطعا آن دین کامل ترین ادیان است و اسلام واقعی باظهور اهل بیت شکل گرفته است و ولایت یکی از عناصری است که تنها با آن می توان جلوی نفوذ  و حربه دشمنان را گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *