یکشنبه، ۱۵ تیر ۹۳ - ۰۳:۰۲

به گزارش خبرنگارمهر، مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه قلم‌زرین شب گذشته 14 تیرماه در تالار مهر حوزه هنری با حضور سید‌عباس صالحی معاون…

به گزارش خبرنگارمهر، مراسم پایانی دوازدهمین دوره جایزه قلم‌زرین شب گذشته 14 تیرماه در تالار مهر حوزه هنری با حضور سید‌عباس صالحی معاون فرهنگی وزیر ارشاد و غلامعلی حداد عادل رئیس فرهنگستان زبان و ادبیات فارسی برگزار شد.

در این مراسم علی‌اکبر والایی دبیر این دوره از جشنواره در سخنانی اظهار داشت: در این دوره داوران تا اندازه‌ای از آثار رسیده به مرحله پایانی تعریف کردند که من خودم به وجد آمدم و تصمیم نیز در نهایت بر این شد که تمامی آثار راه‌یافته به مرحله نهایی که شامل 8 اثر در بخش شعر و 4 اثر در بخش داستان و 3 اثر در بخش نقد و پژوهش هستند تقدیر و تجلیل شوند. هر چند که بنیه مالی ما اجازه نداد از تقدیرشدگان تشکر مالی بکنیم.

والایی افزود: اهل قلم در ایران خوش درخشیده‌اند اما حقشان همیشه تضییع شده است.  در دنیای ما عوامل موساد با نویسندگان مشهور قرارداد می‌بندند که آنها در رمانشان نامی از یک شخصیت یهودی را به عنوان یک چهره مثبت بیاورند اما ما از آثار پر ارزشی که باعث افتخارمان است حتی یاد هم نمی‌کنیم. این یعنی قصور مسئولان نظام در قالب کاری که باید برای اهالی قلم انجام دهند.

این نویسنده افزود: من از دبیری جایزه قلم زرین خجالت کشیدم. از اینکه دیدم باید به تقدیر شدگان تنها لوح تمجید بدهم. در همه بخش‌های هنری اگر نگاه کنید تمجید و حمایت مالی زیاد است اما برای اهالی قلم نه. مسئولان ما انگار همیشه عقب ایستاده‌اند تا مبادا چشم به چشم اهالی قلم نشوند.

وی با بیان خاطره‌ای به منظور قول ارائه کارت طلایی بیمه به هنرمندان در مراسمی دولتی گفت: در تفاهمنامه امضا شده میان وزیر بهداشت و  وزیر ارشاد سابق قرار شد تا کارت طلای بیمه به هنرمندان و اهالی قلم ارائه شود اما در نهایت تنها سینماگران این کارت را گرفتند و در نهایت این وزیر بهداشت فعلی بود که در اقدامی تبلیغاتی به رایگان فلان هنرپیشه را جراحی کند. به نظرم این رفتار نوعی استفاده تبلیغاتی از اهالی قلم است. به نظرم بد نیست از برخی مراجع استفتاء گرفته شود تا ببینیم این رفتار تا چه اندازه می‌تواند صحیح باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.