یکشنبه، ۱۵ دی ۹۸ - ۱۰:۰۵
واکسن زوال عقل

واکسن زوال عقل در حالی در مسیر تولید قرار گرفته است که  دانشمندان یک گام به ساخت واکسنی برای درمان زوال عقل نزدیک…

واکسن زوال عقل در حالی در مسیر تولید قرار گرفته است که  دانشمندان یک گام به ساخت واکسنی برای درمان زوال عقل نزدیک شدند. با وجود این که ساخت واکسنی برای درمان زوال عقل در آینده نزدیک امکان‌پذیر نیست اما پژوهشگران موفق شدند چند گام اساسی به سوی این هدف بردارند. نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد نوعی واکسن به‌خصوص می‌تواند مانع از تجمع پروتئین‌های عامل بروز زوال عقل شود.

50 میلیون نفر در سراسر جهان از زوال عقل رنج می‌برند. باتوجه به این که زوال عقل بیماری در افراد سالمند بروز می‌کند، احتمال می‌رود که با افزایش میانگین امید به زندگی، این رقم نیز افزایش یابد. برخی از متخصصان پیش‌بینی می‌کنند که شمار بیماران آمریکایی که از زوال عقل رنج می‌برند تا سال ۲۰۶۰ دو برابر خواهد شد. آلزایمر شایع‌ترین شکل از بیماری زوال عقل است که باعث تغییرات در مغز فرد می‌شود.

واکسن زوال عقل

واکسن زوال عقل

در حال حاضر هیچ دارویی برای زوال عقل وجود ندارد و روش‌های درمانی نیز محدود هستند. حال یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه اروین در کالیفرنیا و مؤسسه پزشکی مولکولی در ساحل هانتینگتون کالیفرنیا با مطالعه روی روش واکسن ترکیبی به نتایج جالبی دست یافته‌اند. دانشمندان بر این باورند که ترکیب پلاک‌های بتا امیلوئیدی(پروتئینی که تجمع آن باعث بروز آلزایمر می‌شود) و توده‌های نوروفیبریلار (توده‌ای پروتئینی به نام تائو) می‌تواند سرعت از بین بردن سلول‌های عصبی را افزایش دهد.

گروه تحقیقاتی با توجه به این یافته‌ها، سعی به توسعه روش درمانی دارند که بتواند مانع از تجمع هر دو گروه پروتئینی شود. دانشمندان موفق به طراحی و  تولید نمونه‌ای از واکسن ضد زوال عقل شدند و آن را روی موش‌ها آزمایش کردند که باعث تولید پادتنی شد که به تجمع پروتئین تائو و بتا آمیلوئید واکنش نشان می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *