جمعه، ۲۷ تیر ۹۳ - ۰۳:۲۶

به گزارش رویترز از نیویورک، سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در شرق اوکراین همزمان با افزایش تنش ها بین روسیه و اوکراین، به این…

به گزارش رویترز از نیویورک، سقوط هواپیمای مسافربری مالزی در شرق اوکراین همزمان با افزایش تنش ها بین روسیه و اوکراین، به این نگرانی ها در بازار سرمایه دامن زده که مناقشه در اوکراین ممکن است گسترش یابد.

ارزش برابری ˈروبلˈ روسیه روز پنجشنبه در برابر دلار آمریکا 1.8 درصد کاهش یافت که بیشترین میزان کاهش روزانه از ژوئن 2013 تاکنون است.

همچنین ارزش شاخص های اصلی سهام در بازارهای اروپا و ارزش شاخص سهام ˈMICEXˈ مسکو روز پنجشنبه با کاهش 2.3 درصدی مواجه بود.

در همین حال گرایش به سرمایه گذاری های ایمن مانند بازار طلا موجب افزایش قیمت طلا در روز پنجشنبه شد.

قیمت جهانی طلا روز پنجشنبه بیش از 1.5 درصد افزایش یافت که بیشترین میزان افزایش روزانه در حدود یک ماه گذشته بوده است.

بر اساس این گزارش، تحلیلگران بازار در عین حال انتظار دارند که این تاثیر در بازار کوتاه مدت باشد.

در پی سقوط هواپیمای مالزی، ارزش شرکت های هواپیمایی کاهش یافته بطوری که شاخص سهام هواپیمایی ˈآرکا ایرلاینˈ (NYSE Arca Airline) به میزان 1.3 درصد کاهش یافت.

ˈجوزف گریسوˈ مدیرعامل شرکت کارگزاری بورس ˈمریدن اکوئیتی پارتنرزˈ در نیویورک گفت: مشخص است که گمانه زنی های زیادی در این خصوص وجود دارد حتی ویدئوهایی در سایت یوتیوب در این ارتباط منتشر شده و بازار سهام در مورد چنین اخباری بسیار حساس است.

وی افزود: این در حالی است که اوباما هم درباره تحریم روسیه سخن گفته و این هم مساله مهمی است.

شاخص سهام ˈآی شر چایناˈ (iShare China) روز پنجشنبه در نیویورک 0.8 درصد و شاخص سهام هواپیمایی ˈآرکاˈ (NYSE Arca) نیز 1.6 درصد کاهش یافت.

تحریم های جدید آمریکا علیه روسیه که چهارشنبه اعلام شد، برخی از بزرگترین شرکت های روسیه را تحت تاثیر قرار می دهد. در این حال، ارزش سهام ˈRussia ETFˈ روز پنجشنبه 5.5 درصد کاهش یافت.

منابع خبری ساعتی پیش گزارش دادند که یک هواپیمای مسافربری مالزی با 295 سرنشین در اوکراین و نزدیکی مرز روسیه سرنگون شده است.

هواپیمایی مالزی اعلام کرده که تماس با یکی هواپیماهای مسافربری خود را از دست داده و آخرین موقعیت این هواپیما بر فراز شرق اوکراین بوده است.

هواپیمایی مالزی اعلام کرده که بزودی اطلاعات بیشتری در این زمینه منتشر خواهد کرد.

این در حالی است که برخی منابع خبری از جمله اینترفکس روسیه گزارش داده اند که این هواپیما با یک فروند موشک زمین به هوا سرنگون شده است.

پترو پوروشنکو رئیس جمهوری اوکراین نیز گفته که هواپیمای مالزی در شرق اوکراین که در کنترل شورشیان است سقوط کرده و ممکن است که سرنگون شده باشد.

پوروشنکو گفت که نیروهای مسلح اوکراین به هیچ هدفی در آسمان این کشور شلیک نکرده اند.

رسانام**1078** 1597

انتهای پیام /*

ارتباط با سردبير:
newsroom@irna.ir

تماس بی واسطه با مسئولین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.