چهارشنبه، ۱۲ فروردین ۹۴ - ۱۱:۰۸

به گزارش ميهن پست – وب پنهان به بخشی از محتویات وب جهانی گفته می‌شود که بدلیل دورماندن از دید موتورهای جستجو از…

به گزارش ميهن پست – وب پنهان به بخشی از محتویات وب جهانی گفته می‌شود که بدلیل دورماندن از دید موتورهای جستجو از دید کاربران نیز پنهان می‌مانند.امروزه بدلیل اینکه شبکه از صفحات بسیار زیادی ایجاد شده‌است موتورهای کاوش عمومی، تجاری و عامه پسند، توانایی دسترسی به تمامی صفحات این منبع عظیم اطلاعاتی را ندارند. همه روزه تعداد زیادی صفحه ایجاد شده یا از بین می‌رود که بروز رسانی این مقدار عظیم برای این موتورهای جستجو تقریباً غیر ممکن شده‌است. در ضمن بسیاری از صفحات وجود دارند که درون پایگاههای اطلاعاتی جای دهی شده‌اند. این صفحات که صفحات پویا(Dynamic pages‌)و یا On-the-fly-pages نامیده می‌شوند بخش عظیمی از شبکه را تشکیل داده‌اند که فقط برای کاربرانی که دارای گذرواژه(Pass word) و شناسه (User name) باشند قابل دسترسی خواهند بود. طبیعتا این صفحات از دسترس موتورهای جستجو خارج خواهند بود. این صفحات بخشی از صفحات پنهان را تشکیل می‌دهند. البته این در ساختار وب های پنهان به صورت منفک تعبیه نشده است.وب پنهان، وب عمیق و بسیاری از نام های دیگر؛ این نام ها به بخشی از اینترنت اطلاق می شود که از جانب سایت های جست و جوگر و بسیاری از کاربران مخفی می مانند. تقریبا همزمان با پیدایش اینترنت این بخش پنهان از آن هم وجود داشته است. اما در سال های اخیر به دلیل فعالیت های تبهکارانه گسترده در این بخش از اینترنت نام آن بر سر زبان ها افتاده است.

اینترنت به دو بخش تقسیم می شود. بخش ظاهری و پنهان. تمام چیزی که ما به عنوان اینترنت می شناسیم بخش ظاهری آن است. اما در پس این ظاهر جذاب، اقیانوسی از داده های مخفی قرار دارد که عموم مردم از آن خبر ندارند. جست و جو در سایت های متداول این کار مانند گوگل و بینگ مانند این است که توری را به قصد صید به اقیانوس بیندازیم. شاید صید خوبی انجام دهیم ولی بخش اعظم اقیانوس از دسترسی ما برای صید خارج می شود. بیشتر اطلاعات و داده های اینترنت چنان در عمق قرار دارند که سایت های جست و جوگر از پیدا کردن آنها عاجز هستند.

اندازه وب پنهان
تخمین یا اندازه گیری حجم وب پنهان غیرممکن است. به این دلیل که بیشتر اطلاعات در این بخش از وب قفل شده یا رمزگذاری شده اند. در مطالعات گسترده ای که در سال 2007 صورت گرفته است، محققان تخمین می زنند که حجم اطلاعات وب پنهان حدود 5.7 پتابایتاست (پتابایت برابر با 1024 ترابایت است). اخیرا موسسه Bright Planet اعلام کرده که وب پنهان حدود 500 برابر بزرگ تر از محتوای ظاهری اینترنت است. وقتی که بدانید گوگل به تنهایی حدود هشت میلیارد صفحه وب را می تواند جست و جو کند، آن موقع شاید ابعاد غول آسای وب پنهان را راحت تر درک کنید.

رازهای وب پنهان

در وب پنهان برای اینکه سایت ها مخفی بمانند از روش های زیادی استفاده می شود.

صفحه وب پویا: صفحه وب پویا صفحه وبی است که شکل آن ثابت اما محتوای آن متغیر باشد و بتوان آن را با توجه به معیارهای جست و جوی کاربر تغییر داد. این گونه صفحه ها از پیش وجود ندارند و به هنگام درخواست کاربر روی سرور ساخته می شوند و به سمت کاربر فرستاده می شوند. درواقع با توجه به درخواست کاربر، داده ها روی سروری ترجمه می شوند و برای کاربر فرستاده می شوند.

محتوای بدون لینک: در وب پنهان سایت ها هیچ لینکی به سایت های دیگر ندارد و این کار در مخفی نگه داشتن آنها موثر است.

وب خصوصی: سایت هایی هستند که فقط با داشتن نام کاربری و رمز عبور می توان به آنها وارد شد.

نرم افزار خصوصی: نرم افزارهای مخصوصی برای ورود به دنیای وب پنهان وجود دارد. با این برنامه ها، آی پی کامپیوتر از چندین سرور در جهان عبور داده می شود تا هویت فرد استفاده کننده مخفی بماند. به همین دلیل با اجرای این برنامه می توان از سایت های وب پنهان بازدید کرد.

هفت استفاده غیرقانونی از وب پنهان

کارت اعتباری
در وب پنهان در کشورهای اروپایی و امریکایی و… کسانی هستند که با گرفتن مبلغی کارت های اعتباری دیگر افراد را برای شما می دزدند. البته تضمینی نیست که بعد از واریز پول آنها چنین سرقتی را انجام دهند. وب پنهان هم این روزها پر از افراد کلاهبردار شده که از تازه کارها سوءاستفاده می کنند.

مواد مخدر
یکی از بدترین جنبه های وب پنهان این است که تقریبا هرگونه مواد مخدر را کاربران در کشورهای مثل آمریکا می توانند از این سایت ها بخرند. بعد از خرید هم با استفاده از پست و بسته بندی شکیل این مواد را به در خانه مشتری می فرستند.

هک کردن
تعداد افرادی که هک می کنند در وب پنهان سر به فلک می زند. هرچه در کار خود خبره تر باشند، پول بیشتری هم می گیرند. از هک کردن سایت دانشگاه خود گرفته تا مراکز دولتی؛ این هکرها هرجایی را هک می کنند.

آدم کشی
در کشورهای اروپایی و آمریکایی و… با پرداخت بیش از 20 تا 30 هزار دلار به قاتل های حرفه ای مشتری ها حتی می توانند یک آدمکش حرفه ای اجیر کنند. بیشتر این آدم کش ها تنها قانونی که دارند، این است که از کشتن افراد زیر 18 سال و افراد بسیار مشهور معذور هستند.

اسلحه
همه کشورها مانند آمریکا نیستند که خرید اسلحه در آنجا به راحتی انجام شود. به همین دلیل، یکی از بدترین کاربردهای وب پنهان امکانات آن برای معامله اسلحه است. انواع و اقسام اسلحه ها در اینجا به فروش می رسد.

اسرار دولتی
در کشورهای اروپایی و آمریکایی و… سایت هایی هستند که به فاش کردن اسرار دولتی مشغول هستند. البته بیشتر این اطلاعات هیچ ارزشی ندارند. اما هرازچندگاهی افرادی مانند اسنودن و آسانژ با استفاده از وب پنهان دست به انتشار اسرار دولتی می زنند.

دزدی
این مورد دیگر خیلی جالب است. در تعدادی از سایت های اروپایی و آمریکایی و… افرادی هستند که هرچیزی را می دزدند. بعد از اینکه سرقت را انجام دادند عکسی از کالا برای مشتری می فرستند تا بقیه دستمزدشان را به حساب آنها واریز کند. یکی از سایت ها حتی بخشی را برای فروش کالاهای دزدی خود گذاشته است. کالاهایی که بعد از سرقت، سفارش دهنده دیگر پیدایش نشده است.

کاربردهای منفی وب پنهان
مهم ترین جنبه وب پنهان خریدهایی است که در آن انجام می شود. در نگاه اول، خرید در وب پنهان مانند سایت های خرید محبوب و متداولی مانند eBay است؛ همان قالب و روش خرید و دیگر مسائل. ولی فقط یک تفاوت کوچک با eBay دارد. سایت های خرید در وب پنهان فقط مخصوص کالاهای غیرقانونی هستند؛ از پاسپورت جعلی گرفته تا بهترین اسلحه ها.

یکی از معروف ترین سایت های وب پنهان، سایت silk road است. سایتی کاملا مشابه با eBay. البته این سایت مدتی پیش توسط FBI مسدود شد، ولی چندصد سایت مانند این وجود دارند. در این سایت در آمریکا می توانستید شیشه، ماری جوانا، اکستازی و هرگونه ماده مخدری را پیدا کنید و بخرید. این سایت مانند eBay فقط به عنوان واسطه ای بین فروشندگان و خریداران عمل می کرد و از هر خرید درصد کوچکی را می گرفت.

بعد از خرید هم خریداران می توانستند زیر لینک فروشنده نظر خود را بگذارند. صاحب این سایت فقط با گرفتن درصد از هر معامله، توانست 80 میلیون دلار درآمد داشته باشد. تا اینکه سال پیش این شخص از طریق وب پنهان به آدم کشی حرفه ای پولی را واریز کرد که دو نفر را بکشد. اما این آدم کش حرفه ای مامور FBI بود و همین باعث دستگیری صاحب این سایت شد. در بعضی از سایت ها نحوه ساخت مواد منفجره را آموزش می دهند و در بعضی دیگر گروه های تروریستی قرارهای خود را هماهنگ می کنند. در سایتی دیگر با پرداخت 6000 یورو می توانید پاسپورت انگلیسی بخرید.

وب پنهان باعث شده گروه های تروریستی در سرتاسر جهان به راحتی و بدون نظارت دولت ها با هم در ارتباط باشند.

از «وب پنهان» چه می دانید؟
البته همیشه خلافکارها به سراغ وب پنهان نمی روند و بعضی محققان هم از این سرزمین مخفی استفاده می کنند. شاید گمان کنید که چه نیازی به این همه دردسر است؟ وقتی که بتوانید هر اطلاعاتی را با استفاده از سرچ در گوگل به دست بیاورید. اما همیشه کار به همین راحتی نیست. به خصوص وقتی دنبال اطلاعاتی باشید که به این راحتی ها به دست نیاید. کل اینترنت را مثل یک کتابخانه بزرگ در نظر بگیرید. اگر دنبال اطلاعات بروید، سایتی مانند گوگل مانند یک راهنمای خوب کتابخانه بسیار مفید است.

اما بخشی از کتابخانه وجود دارد که پر از کتاب های ممنوعه است. کتاب هایی که فقط راهنمایی مخفی در کتابخانه می تواند شما را بین آنها راهنمایی کند. کتاب هایی که پاسخ بسیاری از پرسش ها در آن قرار دارد. در حال حاضر بعضی محققان و دانشمندان برای یافتن داده های موردنظر خود از وب پنهان استفاده می کنند. داده هایی که به راحتی در دسترس نیستند. اما خب در حال حاضر بیشترین استفاده ای که از دنیای «وب پنهان» می شود همان کارهای زیرزمینی و خلافکاری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *