چهارشنبه، ۱۵ مرداد ۹۳ - ۱۱:۰۴

رئیس اداره‌ی مرتع اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از وجود بیش از 360 هزار رأس دام مازاد بر ظرفیت در مراتع…

رئیس اداره‌ی مرتع اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از وجود بیش از 360 هزار رأس دام مازاد بر ظرفیت در مراتع این استان خبر داد و گفت: بیش از یک چهارم دام‌های این استان بیش از ظرفیت موجود در مراتع استان سمنان هستند و همین جامعه‌ی گیاهی، موجود در مراتع سمنان را دستخوش تغییر کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه‌ی سمنان، «علی‌اصغر جلالی» به خبرنگاران گفت: هر جامعه‌ی گیاهی از شمار فراوانی گیاه تشکیل شده است و در شرایط محیطی خاص خود از لحاظ خاک، ‌رطوبت و عوامل دیگر به حالت تعادل درآمده است.

وی ادامه داد: ورود شماری دام به این جامعه‌ی گیاهی تعادل موجود در این جامعه را به هم می‌زند. چون، دام با چرای خود از برگ و ساقه گیاهان، ‌رشد و نمو آنها را مختل و از تولید بذر که ضامن بقا و تداوم گیاهان مرتعی است تا حد زیادی جلوگیری می‌کند و با لگد مال کردن برگ، ساقه و ریشه گیاهان و سخت کردن خاک،‌ به مرتع صدمه می‌زند. از سوی دیگر، با افزایش مقداری کود دامی به زمین سبب تقویت زمین می‌شود و شرایط بهتر تغذیه‌ای را برای گیاهان فراهم می‌کند.

جلالی گفت: اگر تعداد دام وارد شده به مرتع، مدت چرا ‌و نوع چرا به گونه‌ای باشد که گیاه بتواند آنچه با چرای دام از دست داده است جبران و تداوم بقای خود را حفظ کند مشکلی پیش نمی‌آید اما اگر تعداد دام زیاد باشد یا مدت و نوع چرا به‌گونه‌ای باشد که از مرتع بی‌رویه بهره‌برداری شود وضعیت نامناسبی پیش می‌آید. در نتیجه، دام گیاهان خوشخوراک را چرا و از میان می‌برد و گیاهانی باقی می‌مانند که مورد علاقه‌ی دام نیستند، این گیاهان مجال رشد و توسعه بیشتری می‌یابند و در آن جامعه بصورت گیاه غالب در می‌آیند.

وی گفت: هنگامی که چرای بی‌رویه چند سال ادامه یابد گیاهان یک ساله جانشین گیاهان چند ساله می‌شوند. در نتیجه،‌ جامعه‌ی گیاهی دستخوش تغییر و تحول زیادی می‌شود و بازده آن از نظر کمی و کیفی پائین می‌آید.

رئیس اداره‌ی مرتع اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان افزود: کاهش پوشش گیاهی و سخت شدن خاک، سبب فرسایش بیشتر خاک می‌شود و عوارض ناشی از فرسایش شدید خاک را در پی دارد از این‌رو در استفاده از مراتع ضمن رعایت ظرفیت چرا و برداشت مجاز از مرتع نکاتی را مورد توجه قرار داد تا اکوسیستم مرتع به خوبی حفظ شود. از جمله این نکات، رعایت ظرفیت چرا و برداشت مجاز از مرتع است.

وی خاطرنشان کرد: هم‌اکنون براساس پرونده‌های ممیزی مراتع تعداد 8850 خانوار دامدار در مراتع استان شناسایی شده که کل دام موجود و مجاز مراتع استان بترتیب نزدیک به یک میلیون و 47 هزار و 185 واحد دامی برآورد شده است که براساس این آمار هم‌اکنون بیش از 360 هزار واحد دامی مازاد بر ظرفیت مجاز از مراتع استان بهره‌برداری می‌کنند، از این‌رو برنامه‌ریزی برای مدیریت چرا، کنترل ورود و خروج دام در مرتع، برای تعادل این دو حائز اهمیت است.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.