پنجشنبه، ۱۱ اردیبهشت ۹۳ - ۰۲:۰۱

به گزارش مهر،  آیت الله سید مرتضی محمودی در دیدار عصر امروز با حجت الاسلام سید صالح یاسینی رییس ستاد احیای زکات استان…

به گزارش مهر،  آیت الله سید مرتضی محمودی در دیدار عصر امروز با حجت الاسلام سید صالح یاسینی رییس ستاد احیای زکات استان تهران با اشاره به اهمیت زکات به عنوان یکی از فروعات اسلام  اظهار داشت: زکات یکی از فرایض اسلام و جزو فروع دین است که از جایگاه برجسته ای برخوردار می باشد و پرداخت زکات گناهان را محو کرده و زمینه ساز نزول رحمت الهی بر جامعه اسلامی می شود.

رییس ستاد احیای زکات شهرستان ورامین افزود: زکات به عنوان یکی از پایه‌های دین اسلام به شمار می‌آید که با پرداخت آن فقر در جامعه اسلامی ریشه‌کن می‌شود و پرداخت زکات در دو بعد مالی و معنوی نتیجه بخش است که بعد مالی آن در تغییر حوزه های مختلف جامعه از جمله اقتصاد، سیاست، رفاه و فرهنگ جوامع موثر می باشد.

وی، زکات را در رفع مشکلات جامعه و گشایش گره مسلمانان موثر دانست و یادآور شد:‌ زکات جمع آوری شده در حوزه مالی علاوه بر کمک به مردم باید کمک دولت در بخش فرهنگی به کار گرفته شود.

امام جمعه ورامین ادامه داد: پرداخت زکات باعث بیمه محصولات کشاورزان خواهد شد و در کنار آثار مثبت فراوانی که دارد باعث ریشه کنی فقر در جامعه می شود.

رییس شورای فرهنگ عمومی ورامین متذکر شد: اگر همه کسانی که در بخش کشاورزی و دامداری و دیگر بخشها مشغول به کار هستند، بر اساس برآوردها شرعی، زکات و دیگر حقوق تعلق گرفته بر اموالشان را پرداخت کنند بسیاری از نابسامانیهای اقتصادی جامعه سامان یافته و خانواده های بی بضاعتی که دچار مشکلات مالی هستند نجات پیدا می کنند.

این مسئول اضافه کرد: شهرستان ورامین بیشترین آمار پرداخت زکات در استان تهران را دارا است که این میزان هفت میلیارد ریال رسیده و در صورت توجه مسئولان افزایش خواهد یافت.

محمودی، اعتمادسازی را یکی از مشوق‌های افزایش پرداخت زکات دانست و بیان کرد: باید برای مردم روشن شود که زکات جمع‌آوری شده برای مردم همان منطقه هزینه می‌شودو  در راستای آگاهی مردم از این سیاستها باید خوب اطلاع رسانی شود چرا که اعطای سیاستهای تشویقی موجب می شود مردم به امر پرداخت زکات بیشتر تمایل نشان دهند.

امام جمعه ورامین افزود: امروز توجه مردم به زکات به صورت چشمگیری افزایش یافته اما باید تلاش برای ترویج و جا انداختن فرهنگ زکات بیش از این افزایش یابد و استقبال مردم از پرداخت زکات در سال های اخیر نشان می دهد که اگر اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به خوبی انجام شود، این فریضه به صورت کامل احیا می شود.

گفتنی است شهرستان ورامین و پیشوا بیشترین آمار پرداخت زکات در استان تهران را دارا هستند و میزان پرداخت زکات در این شهرستانها به هفت میلیارد ریال رسیده و این در حالیست که میزان پرداخت زکات در سال اول تشکیل ستاد احیای زکات شهرستان ورامین 10 میلیون ریال بوده که اکنون به میزان 700 برابر افزایش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *