چهارشنبه، ۲۵ تیر ۹۳ - ۱۰:۵۳

می خواهیم خوب یا بد بودن ورزش در دمای بالا را از زبان متخصص طب ورزشی بدانیم و ازمضرات و فواید ورزش در…

images28 ورزش در دمای بالا ممنوع!

می خواهیم خوب یا بد بودن ورزش در دمای بالا را از زبان متخصص طب ورزشی بدانیم و ازمضرات و فواید ورزش در هوای گرم برای بدن اطلاع پیدا کنیم

با این که ورزشکار است اما چند روزی است که از ورزش کردن در هوای آزاد احساس خوشایندی پیدا نمی کند. با متخصص طب ورزشی مشورت کرد .

متخصص به او یادآور شد: با افزایش دما، خطر بروز بیماری های مرتبط با دمای بالا افزایش می یابد. شما که عادت دارید در بیرون از منزل ورزش کنید لازم است برخی نکات را رعایت کنید. در هوای گرم و دم کرده عرق بخار نمی شود و بدن هیچ راه موثری برای رهایی سریع از حرارت ایجاد شده بر اثر ورزش، پیدا نمی کند. هنگامی که راهی برای خنک کردن بدن نباشد، دمای بدن به طور خطرناکی افزایش پیدا می کند. البته این موارد می تواند در هوای سرد نیز پیش بیاید.

به نقل از سایت «Prevention»، عوارض ورزش در هوای گرم به قرار زیر است:

گرفتگی عضلات بر اثر گرما:

علایم: کشیدگی اندک یا گرفتگی که به تدریج به اسپاسم دردناک منجر می شود.

علت: احتمالا نوعی کاهش الکترولیت.

درمان: ورزش را متوقف کنید و به محل خنک بروید. از محلول الکترولیت حاوی سدیم استفاده کنید. به نوشیدنی خود مقداری نمک اضافه کنید. برای کاهش درد و ورم، از یخ استفاده کنید.

پیشگیری: قبل و پس از ورزش خود را وزن کنید. تفاوت وزن نشانه تعریق شماست و آب از دست رفته بدن باید جایگزین شود. در هر ساعت، مردان حدود یک و نیم لیتر آب بدنشان را از دست می دهند.

خستگی مفرط بر اثر گرما:

علایم: ضعف، سرگیجه، حالت تهوع، افزایش دما و از حال رفتن.

علت: اختلال در توزیع مایعات، خون از اعضا به قسمت های تحتانی راه پیدا می کند. همین امر باعث سرگیجه و از حال رفتن فرد می شود.

درمان: در حالی که پاها را بالا قرار داده اید دراز بکشید. حوله خنک روی پوست قرار دهید و مصرف مایعات را افزایش دهید.

پیشگیری: بهتر است طی ۱۰ تا ۱۴روز کم کم خود را به ورزش کردن در هوای گرم عادت دهید.

گرمازدگی:

علایم: خطرناک ترین مشکل مربوط به گرماست. دمای بدن افزایش می یابد. هذیان گفتن، سرگیجه، از کار افتادن گردش خون، از حال رفتن و آسیب دیدگی بافت ها از علایم شایع آن است.

علت: بر اثر فشار و کمبود آب، دمای بدن به طور ناگهانی بالا می رود و باعث از کارافتادگی سیستم عصبی می شود.

درمان: ورزش را متوقف کنید، در مکان خنک قرار گیرید، در وان آب بنشینید ودر صورت نیاز به اورژانس مراجعه کنید.

پیشگیری: شدت زمان ورزش و میزان مصرف آب را بر حسب وضعیتی که در آن قرار دارید کنترل کنید.سعی کنید در روزهای گرم به جای ظهر، اول صبح که خنک تر است، ورزش کنید.

کمبود آب بدن:

علایم: احساس تشنگی، سرگیجه و سردرد.

علت: از دست دادن وزن بدن و ترکیب مایعات.

درمان: از ورزش کردن دست بردارید، مکانی خنک پیدا کنید و با یک نوشیدنی متعادل حاوی الکترولیت، آب مورد نیاز بدن را تأمین کنید.

پیشگیری: طی روز آب مصرف کنید تا بدن دچار کمبود آب نشود. البته در مصرف آب نیز افراط نکنید. زیرا باعث عدم تعادل سدیم در جریان خون می شود.

منبع:خراسان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *