جمعه، ۲۳ خرداد ۹۳ - ۰۴:۰۲

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر فرح رامین، دانشیار گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه قم، در دهمین همایش دکترین مهدویت در مورد اخلاق…

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر فرح رامین، دانشیار گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه قم، در دهمین همایش دکترین مهدویت در مورد اخلاق زمینه ساز در قلمرو خانواده به ارائه سخن پرداخت.

وی در ابتدای سخنانش با تأکید بر اینکه اخلاق، بخشی از ساحتهای سه گانه دین است و از دو حوزه دیگر تأثیر می پذیرد، گفت: اخلاق زمینه ساز به عنوان بخشی از اخلاق اسلامی، فضایل و رفتارهای اخلاقی برگرفته از آموزه انتظار را ـ که شرایط فردی و اجتماعی را برای ظهور امام زمان فراهم می آورد ـ بررسی می کند.

وی افزود: در اخلاق زمینه ساز، غایت فعل اخلاقی رسیدن به سعادت حقیقی است که همانا محقق شدن ظهور است و معیار اخلاقی بودن فعل، متصف شدن به حسن و قبح است و فعل حسن، فعالی است که زمینه ساز ظهور باشد.

رامین در ادامه سخنانش با اشاره به اینکه در طول تایخ، اخلاق در قلمرو خانواده، مورد توجه جدی پیشوایان معصوم و علمای اخلاق قرار گرفته و بخشی از حکمت عملی(تدبیر منزل) است که امروزه به عنوان حوزه ای از اخلاق کاربردی در نظر گرفته می شود که عرصه های مختلف اخلاق کاربردی چون اخلاق ازدواج، اخلاق همسری، اخلاق جنسی، اخلاق مدیریت، اخلاق مادری و اخلاق تربیت را در بر می گیرد.

وی با بیان اینکه در این مقاله پس از بررسی مبادی تصوری و شناخت مفاهیم خانواده، اخلاق و دین، با ارائه تعریفی جامع از اخلاق زمینه ساز کوشیدیم فضائل و رفتارهای اخلاقی برگرفته از آموزه انتظار را در حوزه های هفت گانه اخلاق در خانواده مورد توجه قرار دهیم.

دانشیار گروه فلسفه و کلام اسلامی دانشگاه قم تصریح کرد: در این راستا، اوصاف و افعال اخلاقی ورع، اجتهاد، عفت و سداد را ـ که برگرفته از روایت شریف «اعینونی بورع و اجتهاد و عفة و سداد» است ـ منشور اخلاقی اخلاق زمینه ساز دانسته و مهمترین جلوه ها و آثار آنها را در روابط بین همسران و والدین با فرزندان واکاوی کرده ایم؛ شاید بدین وسیله طرحی نو درانداخته و گامی ـ هرچند اندک ـ در جهت ترویج اخلاق مهدوی برداشته باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.