دوشنبه، ۲۴ اردیبهشت ۹۷ - ۰۴:۰۶

درباره تاریخچه ورود اولین کامپیوتر در ایران در کتاب ها و اسناد تاریخی آمده است ورود این ماشین به ایران در اوایل دهه…

درباره تاریخچه ورود اولین کامپیوتر در ایران در کتاب ها و اسناد تاریخی آمده است ورود این ماشین به ایران در اوایل دهه ۱۳۴۰ اتفاق افتاده است، که در این میان تاریخچه کامپیوتر در ایران را می توان به چهار دوره تقسیم کرد، در ادامه با میهن پست همراه باشید.مرحله پیدایش کامپیوتر در ایران : همان طور که گفته شد کامپیوتر در سال ۱۳۴۱وارد ایران شد و بدین ترتیب می توان گفت که پیدایش کامپیوتر در ایران تقریبا ۱۰ سال بعد از ظهور کامپیوتر در کشور های صنعتی بود است.

توسعه کامپیوتر در ایران: دوره توسعه کامپیوتر در این ، آن هم به صورت علمی و آکادمیک از سال ۱۳۵۰ در بعضی از دانشگاه ها آغاز و تا سال ۱۳۶۰ ادامه یافت که این دوره همراه با رقابت زیاد برای خرید سخت افزار , پیاده سازی سیستم های عظیم نرم افزری , استخدام هر چه بیشتر نیروی انسانی و دنبال کردن برنامه های جامع با توجه به واقعیت های فنی ئنیروی انسانی کشور بود.

بازنگری کامپیوتر در ایران: با ظهور انقلاب اسلامی, در زمینه کامپیوتر نیز تغییر و تحولاتی نیز در این زمینه صورت گرفت و در نهایت تا سال ۱۳۵۹ یک سری بازنگری کلی در خصوص واردات و آموزش این ماشین مهم و کارآمد انجام شد.

رشد و بلوغ علم سخت افزاری و نرم افزاری کامپیوتر در ایران: پس از بازگشایی و رونق دانشگاه ها بعد از سال ۸ دفاع مقدس، سال ۱۳۶۲ بود که مرحله بعدی رشد کامپیوتر آغاز شد و هر دو شاخه نرم افزار و سخت افزار توسعه فراوانی یافتند. از مهمترین کارهای این دوره می توان پردازش زبان و خط فارسی را نام برد.

امیر عباس هویدا در حال کار با کامپیوتر شخصی خود در محل کارش در تهران

امیر عباس هویدا در حال کار با کامپیوتر شخصی خود در محل کارش در تهران

اما آن چه را که در اسناد تاریخی از ورود اولین کامپیوتر و یا به قول فرهنگستان ایران اولین رایانه خبرها و مهمتر از همه عکسی تاریخی به ثبت رسیده است، عکسی است از امیر عباس هویدا که پس از ورود کامپیوتر در تیرماه ۱۳۴۱ به ایران، کامپیوتر شخصی در محل کارش داشت.

در این میان در اسناد تاریخی و توضیح در مورد این عکس که سایت نشنال جئوگرافی آن را منتشر کرده است نزدیک به ۳ سال پس از ورود اولین کامپیوتر به ایران یعنی در سال ۱۳۴۳ و پس از ترور حسنعلی منصور دوران نخست وزیر هویدا آغاز شد.

در این زمان که هنوز اصطلاح ماشین حساب یا computing machines برای معرفی این محصول جدید به کار می رفت تنها بانک ملی، شرکت نفت و دانشگاه تهران کار با این تکنولوژی جدید را آغاز کرده بودند.

در این میان و با مشاهده تصویر بالا معلوم نیست که هویدا از چه زمانی کار با کامپیوتر که هنوز تکنولوژی نا آشنایی به شمار می رفته را یاد گرفته است اما عکسی که “جیمز بلر” عکاس نشنال جئوگرافی از او در دفتر کارش گرفته او را پشت یک سیستم ابتدائی کامپیوتر نشان می دهد. این عکس مربوط به سال ۱۳۵۴ و سال های پایانی نخست وزیری ۱۳ ساله اوست.

در پایان باید گفت که نخستین محموله کامپیوتر در سال ۱۳۶۴ به سفارش شرکت مخابرات ایران و توسط شرکت نرم‌افزاری سینا وارد کشور شد. پیش از این تاریخ، کامپیوتر به صورت محدود وارد کشور شده بود که در اختیار چند شرکت خاص همچون شرکت داده‌پردازی بود.

منبع:  natgeotv   &   pinterest

یک دیدگاه برای “نگاهی تاریخی، تصویری به ورود اولین کامپیوتر به ایران + عکس”

  1. خدیو گفت:

    در اسن زمینه اطلاعاتی نداشتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.