یکشنبه، ۲۵ خرداد ۹۳ - ۰۹:۲۳

حمید چیت چیان شنبه شنبه در حاشیه نشست با خبرنگاران در تبریز افزود: عمده آب سدهایی هم که از حوضه دریاچه ارومیه استحصال…

حمید چیت چیان شنبه شنبه در حاشیه نشست با خبرنگاران در تبریز افزود: عمده آب سدهایی هم که از حوضه دریاچه ارومیه استحصال شده صرف مصرف آب آشامیدنی یا کشاورزی و بیش از حد آب برداشت شده است.

وی گفت: این موضوع به این معنا نیست که تمام سدهای ساخته شده درست و کارشناسی نشده بوده است بلکه مدیریت آب در گذشته به درستی انجام نشده و برداشت غیرقانونی از آب های سطحی و زیرزمینی نیز در گذشته مشکل ایجاد کرده است.

چیت چیان اظهار کرد: توقف سدسازی در حوضه دریاچه ارومیه، قطع مطالعات سد سازی در منطقه ، مدیریت آب سدها، لایروبی رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه از جمله اقدامات انجام شده برای احیای این دریاچه است.

وی اضافه کرد: مناقصه انتقال آب از رودخانه ارس نیز از راه فاینانس بخش خصوصی قرار است انجام شود.

وزیر نیرو با بیان اینکه ارتفاع آب دریاچه ارومیه کاهش یافته و نگران کننده است، خاطر نشان کرد: برای بهبود و احیای دریاچه اقدامات عملی در حال انجام است و در آینده رهاسازی آب از سدها نیز که باید به همراه مدیریت تقاضا در بخش کشاورزی باشد، انجام می شود.

چیت چیان باز کردن راه آب در خود دریاچه ارومیه که آب های رودخانه های حوضه این دریاچه به عمق اصلی آب دریاچه متصل شود را از دیگر راهکارهایی عنوان کرد که در آینده نزدیک برای احیا دریاچه ارومیه انجام می شود.

7223/587

انتهای پیام /*

: ارتباط با سردبير
newsroom@irna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.