پنجشنبه، ۰۸ آبان ۹۳ - ۱۰:۰۶

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با وجود ارادت بسیاری از مردم منطقه به امامزاده بی بی حکیمه(س) و حضور صدها هزار نفر…

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: با وجود ارادت بسیاری از مردم منطقه به امامزاده بی بی حکیمه(س) و حضور صدها هزار نفر زائر در مناسبت‌ها و ایام خاص در این منطقه، در عین حال برای بسیاری از مردم ایران ناشناخته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه کهگیلویه و بویراحمد، دکتر علی جنتی که در اختتامیه کنگره بی بی حکیمه(س) خواهر امام رضا(ع) در ۸۰ کیلومتری گچساران سخن می‌گفت، افزود: باید با کمک رسانه‌ها و برگزاری کنگره‌های مختلف زمینه آشنایی مردم ایران و مسلمانان خارج ازکشور را با ابعاد مختلف شخصیت این بانوی گرامی و مرقد مطهر آن آشنا کرد.

وی با بیان این‌که بی بی حکیمه هم فرزند امام معصوم، هم خواهر امام معصوم و هم ناظر تولد امام معصوم بوده است، اظهارکرد: با وجود ارادت بسیاری از مردم منطقه به این بانوی بزرگوار و حضور صدها هزار نفر زائر در مناسبت‌ها و ایام خاص در این منطقه، در عین حال برای بسیاری از مردم ایران ناشناخته است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این‌که استان کهگیلویه و بویراحمد مأمن چهارمین حرم اهل بیت عصمت و طهارت(ع) در کشور پس از مشهد، قم و شیراز است، خاطرنشان کرد: آرمان مردم استان کهگیلویه و بویراحمد مبارزه با ظلم، ستم و بیدادگری بود و نمونه آن خیل عظیم شهدا و جانبازان و ایثارگران دلاور این استان است.

جنتی با اشاره به این‌که استان کهگیلویه و بویراحمد سرزمین علما و دانشمندان ارجمند است و با گرامیداشت یاد مرحوم آیت الله ملک حسینی(ره)، تصریح کرد: آن عالم ربانی قبل و بعد از انقلاب زبان گویای مردم این منطقه بود و امروز هم فرزند برومندشان آیت الله سیدشرف الدین ملک حسینی جای پای پدر نهاده و منشأ خیرات و برکات برای این استان و منطقه است.

وی ادامه داد: استان کهگیلویه و بویراحمد هم‌چنین با داشتن جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، مهد هنرمندان و فرهیختگان بسیاری بوده که در آثار و اندیشه‌های آنان فرهنگ ایرانی و اسلامی موج می‌زند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: ایران عزیز تجلیگاه وجود امام زادگان بسیاری است که در این خطه آرمیده‌اند و افتخار مردم این سرزمین است که جزء پیروان و شیعیان شیفته اهل بیت(ع) هستند.

جنتی عنوان کرد: هسته شکل‌گیری بسیاری از شهرها و روستاها وجود مرقدهای مطهر امامزادگان بوده است. این‌گونه نبوده که بسیاری از امام زادگان به یک روستا و شهر آمده باشند و در آنجا به شهادت رسیده و یا دار فانی را وداع گفته باشند و بعد جایگاهی ساخته شده باشد.

وی اظهار کرد: برخی از آنها در منطقه‌ای مدفون شدند و به دلیل وجود مرقد این امام زادگان مردم آمدند و در کنار این مرقدهای مطهر جای گرفتند و آن مکان تبدیل به یک مرکز آباد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شهر قم به واسطه حضور مرقد مطهر حضرت معصومه(س) در طول زمان گسترش یافته و در آن حوزه علمیه بزرگ قم پدید آمده و صدها فقیه و عالم فقه اهل بیت(ع) در آنجا تدریس و تحصیل می‌کنند و به مرکز توسعه وترویج مکتب و فرهنگ اهل بیت(ع) تبدیل شده است.

جنتی با اشاره به توصیه‌های مقام معظم رهبری در خصوص امام‌زادگان از جمله تبدیل آنها به قطبهای فرهنگی افزود: خوشبختانه گام‌های بسیار بلندی در این زمینه در سراسر کشور برداشته شده و سازمان اوقاف وظیفه‌مند شده در کنار هر کدام از این بقاع، مرکزی فرهنگی ایجاد کند.

وی بیان کرد: کنگره ملی بی بی حکیمه(س) نتیجه تلاش برای تحقق این امر است و در دوره‌های مختلف برای ساخت و بازسازی مرقد بی بی حکیمه تلاش شده اما در دوره جمهوری اسلامی است که می‌بینیم این‌چنین شکوه و عظمتی پیدا کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تأکید کرد: این کنگره در زمانی برگزار می‌شود که جهان اسلام با نحله‌های فکری منحرف و جریانات انحرافی و تکفیری روبروست که چهره اسلام ناب را مخدوش کرده‌اند.

جنتی ادامه داد: رمز انحراف این گروه‌ها دوری از مکتب اهل بیت عصمت و طهارت(ع) است و امروز ملت‌های اطراف کشور ما در آتش تعصب‌های کور و دیدگاه‌های انحرافی این گروه‌های تروریستی می‌سوزند، اما ایران اسلامی ما به برکت برخورداری از مکتب اهل بیت و رهبری حکیمانه مقام معظم رهبری بدور از تعصبات کور در آرامش به سر می‌برد.

وی تصریح کرد: قدرت ملی ما در کشور به گونه‌ای است که در سایه ارتش نیرومند، سپاه پاسداران شجاع و بسیجیان جان بر کف و مردم ولایتمدار ایران، هیچ کس جرأت ندارد این کشور را دچار ناآرامی کند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امروز نه تنها این کشور در آرامش به سر می‌برد بلکه به برکت تلاش دلاورمردان جمهوری اسلامی برخی دیگر از کشورها نیز که در معرض سقوط قرار گرفته بودند، توانستند نجات یابند.

جنتی با اشاره به حوادث سوریه اظهارکرد: دشمنان پس از سه سال با وجود ویرانی‌ها، تلاش‌های فراوان، هزینه‌های میلیاردی و حضور هزاران چریک آموزش دیده، نتوانستند حکومت سوریه را ساقط کنند.

وی بیان کرد: عناصر تکفیری که در شمال عراق گرد آمدند به دنبال اشغال بغداد و عتبات مقدسه بودند و اگر جمهوری اسلامی نبود امروز آنها در بغداد بودند و به برکت حمایت‌های جمهوری اسلامی و فداکاری‌های دلاورمردان این خطه، امروز آنها قدم به قدم عقب نشینی می‌کنند و در آینده نزدیکی خاک مقدس عراق از وجود آنها پاک خواهد شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: این کنگره ملی فرصت بسیار مناسبی برای معرفی ابعاد گوناگون شخصیت عظیم بی بی حکیمه(س) و بالابردن آگاهی همه ملت ایران نسبت به سجایای اخلاقی و سیره این بانوی بزرگوار و ترویج فرهنگ و سبک زندگی ایرانی اسلامی است و همه محققان باید کمک کنند ابعاد گوناگون شخصیت این امام زاده و دیگر امام زادگان کشور برای مردم معرفی و تبیین شود تا مرکزی نه برای تنها توسل و گرفتن حاجات بلکه برای آموختن درس زندگی فردی و اجتماعی شوند.

انتهای پیام

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *